Klokken 11.10 gjaldede det velkendte DING DONG over højttalerne ved Vejen Idrætscenter. DKK's Jette Nielsen kunne fortælle, at man nu kunne møde op ved det ene hjørne af Store Ring og få bedømt sin hund af en vaskeægte dommer. Muligheden var åben for alle, både dem med og dem uden DKK stambøger.
En af dem, der var mødt frem var Christina Christensen med sin brune labrador, Soulaima.
- Jeg er kommet for at få en bedømmelse af min hund for at finde ud af, om den er klar til udstilling, fortæller hun.
Soulaima blev bedømt af dommer Inga Bonnez, som uddelte stor ros til den brune hund.
- Min hund har en lidt høj hale, og det påtalte hun, men hun sagde også, at jeg sagtens kunne melde mig til stævner alligevel. For selvom det jo er en skønhedskonkurrence, så er der forskel på, hvad dommerne fokuserer på, fortæller hun og slår fast, at hun havde en rigtig god oplevelse med bedømmelsen og at Inga Bonnez var god til at rose.
En anden, der fik ros, var Birthe Nissens old english mastiff, Emi. Inga Bonnez erklærede flere gange sin store kærlighed til hunden, en hvalp på 3 måneder.
- Jeg har hentet hende i Holland, og jeg ville jo gerne have en vurdering af, hvor god hun var. Jeg er selv opdrætter og er derfor erfaren i faget, men det gjorde mig virkelig glad at få al den ros fra dommeren, fortæller Birthe Nissen.
Emi er endnu for ung til at deltage i den rigtige udstilling og derfor havde Birthe Nissen taget hende med til denne uofficielle bedømmelse.
Efter at have været vurderet de mange hunde, kunne Inga Bonnez fortælle om oplevelsen med at bedømme hunde på denne måde.
- Det er jo noget helt andet. Man ser en masse hunde, man ikke er vant til at se, og det er rigtig spændende. Jeg sørger altid for at være positiv, for selvom en hund måske ikke lever op til racestandarden er det jo stadig verdens dejligste hund for ejeren, og det er også den følelse ejerne skal gå herfra med. Derfor er jeg positiv og rosende, men selvfølgelig også ærlig, lyder det fra den rutinerede dommer.
Herunder kan du se flere billeder fra den uofficielle bedømmelse.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Da årets Best In Show ved Crufts skulle fejres, blev festlighederne afbrudt af to demonstranter. Se videoen herunder
Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Igen blev det norsk sejr på nordisk udstilling, og igen var det Helge Kvivesen og hans smukke kerry blue terrier, der vandt
Så længe det lyner er der ikke nogen udstilling
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
I morgen begynder den næstsidste internationale hundeudstilling i 2022. Men hvorfor skal du vælge at lægge vejen forbi Ballerup? Måske får du et svar i denne personlige beretning
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.