Dom i Thor-sagen

14-06-2013 12:49, af Tine Luther
I dag faldt der dom i sagen om den meget medieomtalte hund Thor. Betjenten, der bortførte den fra et internat for at redde dens liv, er idømt betinget fængselsstraf.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Retten i Helsingør fastslog i dag, at politiassistent Lars Bo Lomholt begik en alvorlig lovovertrædelse, da han iklædt politiuniform fjernede hunden Thor fra det internat, hvor den var anbragt grundet en bidepisode. Hunden stod til aflivning på grund af episoden, men det forhindrede Lars Bo Lomholt ved at hente den i en politibil dagen før den planlagte aflivning. PLANLAGT OG KOORDINERET AKTION Dommer Mikael Friis Rasmussen lagde blandt andet til grund for dommen, at Lars Bo Lomholts aktion var planlagt og koordineret med andre. Desuden gjorde dommeren opmærksom på, at handlingen i første omgang ikke blev foretaget for at gøre opmærksom på en uretfærdig lov – men blot for at få hunden ud af myndighedernes hænder. Det skete ved embedsmisbrug og dokumentfalsk. Forsvareren Karoline Normann anbefalede strafbortfald og påpegede blandt andet, at Lars Bo Lomholts aktion var udtryk for, at der endelig var en politimand med mod til at sige fra. Hun henviste til tamilsagen og kommissionsdomstole, som netop har til opgave at undersøge, hvorfor embedsmænd ikke har sagt fra. Dommeren var ikke enig og idømte Lars Bo Lomholt en betinget fængselsdom på 60 dage. SAGEN ER ANKET Lars Bo Lomholt mener, der har været tale om usaglig sagsbehandling, og at kriterierne for aflivning ikke var opfyldt. Han ankede dommen til Østre Landsret. Mens sagen har kørt, har han været suspenderet fra sit job, som han mister, hvis dommen stadfæstes. Thor er stadig i live og opholder sig på et ukendt sted. Se mere om Thor-sagen via linket under billedet til højre. Kilde: fyens.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Frihed på to hjul - også med tre hunde

23-05-2025 07:47, af Aya Lindborg

Når rejsefeber og rastløshed fylder både krop og sind, men kærligheden til tre hunde også kræver sin plads i tilværelsen, gælder det om at finde en måde at kombinere disse. Derfor drager vi, Aya og Jesper, ud på et stort rejseprojekt, hvor vi vil besøge alle de østeuropæiske lande med vores tre hunde på cykel.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.