I weekenden skal danmarksmestrene i Dch kåres. Det sker på DcH Hernnings baner.
Hele arrangementet afvikles i et samarbejde mellem DcH Herning, DcH Silkeborg, Schæferhundeklubben Herning og Herning Kommune. Planlægningen har stået på i næsten 2 år, og ved sidste års DM i Horsens var der spejdere fra Herning til stede for at indhøste erfaringer. Styregruppen melder, at alt nu er klar, og DcH’s konkurrenceudvalg har flere gange været på besøg og godkendt det hele.
Udtagelse
Der er lidt forskellige regler for udtagelse. I agility kan man kvalificere sig løbende i sæsonens løb, mens spændingen i de øvrige discipliner først udløses efter det sidste stævne 2 uger før DM. Resultaterne er nu indberettet, og deltagerlisten er offentliggjort. Har en hundefører kvalificeret sig med mere end 1 hund, må man vælge, for der kan kun stilles op med 1 hund pr. hundefører. Sker det, at en hundefører må melde fra, rykker 1. suppleant automatisk ind på deltagerlisten.
Opvisninger i pausen
Konkurrencerne slutter søndag ved 13.30-tiden, og så bliver det hektisk i beregnercentralen. Alle resultaterne skal checkes, så man er klar til præmieoverrækkelsen kl. 14.30. I pausen bliver der 3 opvisninger. Klubbens eget ”Hunde for sjov-hold” og dansepiger fra Helles Danseinstitut viser prøver på deres kunnen, og endelig viser brandkadetterne fra Brand & Redning Midtvest en praktisk øvelse i brandslukning og redning – assisteret af en redningshund.
Åbning / Afslutning
Det bliver et festligt optog, når de 350 deltagere med faner og tambourkorps i spidsen marcherer fra Lollandsvej til Nakskovvej både ved åbningen og ved afslutningen, hvor også alle hundene er med.
Klubben har inviteret Hernings borgmester til at holde åbningstalen, men han var desværre forhindret. I stedet bliver det byrådsmedlem John Thomsen, der kommer og holder den officielle åbningstale, og både DcHs landsformand Annette Lunau og DcH Hernings formand Flemming Johansen kommer på talerstolen, inden aktiviteterne sættes i gang.
Afslutningsceremonien bliver lige så festlig, når alle hunde og –førere marcherer ind med tambourkorps og faner i spidsen, og de endelige placeringer offentliggøres og danmarksmestrene i de forskellige discipliner kåres. Der er tradition for, at den arrangerende klub får overrakt en ”Vejrhund”, som et synligt bevis for, at man har været arrangør for et DM, og – i bedste OL-stil - bekendtgøres det, hvor DM 2019 afholdes.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet
Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød
Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter
Som traditionen byder det, blev årets politihund hædret i Store Ring i Herning lørdag klokken 15.00
Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning
Oplevede du Store Ring i Herning, så opdagede du sikkert også en rottweiler ført af en meget velklædt mand klare sig helt utroligt godt. I det nye år kommer den velklædte mand til Danmark for at undervise
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?