Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Copyright Ridehesten.com
Den danskejede borzoi La Nina Blanca Flegeton løb sig i weekenden til en flot 2. plads ved verdensmesterskabet i lure coursing. Nina er ejet af Marianne Samsø og Preben Stray. Foto: Privat

Borzoien La Nina Blanca Flegeton, som til daglig kaldes Nina, leverede en præstation i verdensklasse, da hun i weekenden kæmpede sig til en fornem andenplads ved verdensmesterskabet i lure coursing i Tjekkiet. Blandt 34 af verdens bedste borzoitæver markerede hun sig som en stærk og målrettet konkurrencehund, der både overraskede og begejstrede.

Fra nummer 22 til podiet
Det var ellers ikke givet på forhånd, at den snart fireårige tæve ville ende blandt de allerbedste. Efter første gennemløb lå hun langt nede i feltet.

– Hun lå nummer 22 efter første løb, og vi havde egentlig tænkt, at det var så det, fortæller Ninas ene ejer Marianne Samsø. – Men så gik hun ud og fik flest point af alle i andet gennemløb. Det betød, at hun rykkede hele 21 pladser op og blev viceverdensmester. Det havde vi aldrig turdet håbe på.

Mens Nina imponerede i tæveklassen, blev hendes bror, Lotar Flegeton fra Polen, verdensmester i hanhundeklassen. Begge deltog i den såkaldte CACIL-klasse, hvor kun hunde med visse udstillingsmeritter kan stille op. For at løbe i denne klasse kræver det mindst bedømmelsen "Very good" på to udstillinger. Hunde, der ikke har opnået disse udstillingsresultater, løber i åben klasse.

Konkurrencen blev afholdt i byen Odry i det østlige Tjekkiet, hvor de kuperede omgivelser gav hundene en ekstra udfordring. Netop den slags terræn har myndeejerne ikke rigtigt mulighed for at træne på i Danmark, og derfor havde Nina og hendes ejere forberedt sig grundigt med konkurrenceture til både Holland og Tyskland i månederne op til mesterskabet, som Nina havde kvalificeret sig til ved at ligge nummer et på ranglisten i Danmark.

Et særligt bånd og en stærk begyndelse
Nina er oprindeligt fra en anerkendt opdrætter i Polen og kom til Danmark som en gave fra Marianne til hendes mand Preben, der fyldte 60 år. Det var ikke blot en fødselsdagsgave, men begyndelsen på et dybt fællesskab mellem mand og hund.

– De har et helt særligt forhold. De er soul mates, lyder det fra Marianne. – Det er tydeligt at se, hvordan de to hører sammen – både i hverdagen og til konkurrencer. De har delt mange oplevelser gennem sporten.

I dag er Nina en del af en aktiv hundefamilie, hvor både Marianne og Preben dyrker lure coursing med stor passion. Parret har også en galgo espanol, som Preben stillede op med ved VM. Fordi mynder konkurrerer opdelt efter både race og køn, deltog Nina i klassen for borzoitæver, mens galgoen løb i sin egen klasse. Sammen var de en del af det danske hold, der repræsenterede flere forskellige mynderacer ved mesterskabet.

Copyright Ridehesten.com
I lure coursing løber hundene efter en "hare", hvilket især tænder mynderne, da de er avlet til at jage med synet. Hundene har mundkurv på af sikkerhedsmæssige årsager. Foto: @ilkaw_pawtos

Haren sætter alt i gang
Lure coursing er en sportsgren, hvor mynder jagter en kunstig ”hare” gennem et cirka 1000 meter langt og varieret løb. Sporten simulerer den jagt, mynden oprindeligt blev avlet til, og Nina viser tydeligt, at hun er i sit rette element, når haren begynder at bevæge sig.

– Det bedste, hun ved, er at løbe. Hun bliver så tændt, når hun ser haren, at det næsten er umuligt at holde hende tilbage, fortæller Marianne.

Ninas træning består af en times daglig motion i et stort indhegnet område ved hjemmet, hvor hun får lov til at løbe frit og styrke sin form. Cykeltræning siger hende ikke noget, så familien har fundet deres egen måde at aktivere hende på. Derudover deltager hun i månedlige træningsdage med myndeklubben, og for at få konkurrencemæssig erfaring tager familien jævnligt til løb i udlandet.

Copyright Ridehesten.com
Det bedste, Nina ved, er at få lov til at løbe, og når hun først trykker speederen i bund, er der ikke mange andre borzoi, som kan følge med hende. Foto: Privat

Mild familiehund med vinderinstinkt
Selv om Nina nu kan skrive viceverdensmester på cv’et, der i forvejen tæller titlen som dansk lure coursing champion og Hammershus Vinder 2023, er hun ikke kun en konkurrencehund. Hun er også en hengiven og tryg familiehund, der færdes naturligt sammen med både børn og andre hunde.

– Hun har et virkelig mildt sind og kan med alle. Hun er godmodig og nem at have med, siger Marianne med et smil og tilføjer: – Hun er ikke bare en hurtig hund. Hun er en del af familien.

Copyright Ridehesten.com
Derhjemme er Nina en hengiven og rolig familiehund, som trives godt med både andre hunde og børn. Foto: Privat

Et liv med både fart og nærhed
At Nina klarede sig så flot ved verdensmesterskabet, gør resultatet endnu mere bemærkelsesværdigt, når man ser på de praktiske vilkår. I Danmark afholdes der kun få konkurrencer om året, så det kræver stor indsats og engagement at træne en hund op til internationalt niveau.

– Det er ikke noget, man bare møder op til og håber på. Det kræver daglig træning og stor vedholdenhed. Og så skal man have en hund, der vil det lige så meget som vi gør. Det har vi i Nina, siger Marianne.

Selv om hun elsker fart, er Nina samtidig rolig og kærlig derhjemme. Hendes evne til at give den fuld gas på banen og derefter finde ro i familiens selskab gør hende til noget helt særligt.

– Hun har det bedst, når hun får lov til at give den gas og løbe frit. Men bagefter er hun lige så glad for at putte med familien. Det er netop den balance, der gør hende unik, slutter Marianne.

Fakta
Fakta om borzoi
  • Oprindelse: Rusland
  • Gruppe: Mynder (gruppe 10)
  • Størrelse: Hanner ca. 75–85 cm, tæver ca. 68–78 cm
  • Vægt: Typisk 34–48 kg
  • Pels: Lang, silkeagtig og bølget
  • Temperament: Rolig, intelligent og reserveret over for fremmede, men hengiven over for familien
  • Motion: Har behov for meget bevægelse og plads
  • Særligt ved racen: Borzoi har et stærkt jagtinstinkt og er hurtige og elegante løbere. De egner sig særligt til sportsgrene som lure coursing, hvor deres naturlige evner kommer til udtryk

Læs mere om racen: dkk.dk/race/borzoi

Kilde: Dansk Kennel Klub

Læs også

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

Mynder på DKK Ringsted

06-03-2023 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden

EFTERLYSNING: Borzoi løbet væk i Sønderjylland ... OPDATERING: SHAGALL ER FUNDET I GOD BEHOLD

31-05-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag ankom borzoien Shagall til sit nye hjem i Tinglev. Men allerede søndag aften var hunden stukket af

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Når lure coursing giver tårer i øjnene

13-02-2022 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask

Danmark vinder sølv ved historisk VM i rallylydighed

28-09-2024 20:47, af Cecilie Friis Amstrup

Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.

Sådan er Lure Coursing

27-06-2018 07:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport

 

Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.