Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Copyright Ridehesten.com
Den danskejede borzoi La Nina Blanca Flegeton løb sig i weekenden til en flot 2. plads ved verdensmesterskabet i lure coursing. Nina er ejet af Marianne Samsø og Preben Stray. Foto: Privat

Borzoien La Nina Blanca Flegeton, som til daglig kaldes Nina, leverede en præstation i verdensklasse, da hun i weekenden kæmpede sig til en fornem andenplads ved verdensmesterskabet i lure coursing i Tjekkiet. Blandt 34 af verdens bedste borzoitæver markerede hun sig som en stærk og målrettet konkurrencehund, der både overraskede og begejstrede.

Fra nummer 22 til podiet
Det var ellers ikke givet på forhånd, at den snart fireårige tæve ville ende blandt de allerbedste. Efter første gennemløb lå hun langt nede i feltet.

– Hun lå nummer 22 efter første løb, og vi havde egentlig tænkt, at det var så det, fortæller Ninas ene ejer Marianne Samsø. – Men så gik hun ud og fik flest point af alle i andet gennemløb. Det betød, at hun rykkede hele 21 pladser op og blev viceverdensmester. Det havde vi aldrig turdet håbe på.

Mens Nina imponerede i tæveklassen, blev hendes bror, Lotar Flegeton fra Polen, verdensmester i hanhundeklassen. Begge deltog i den såkaldte CACIL-klasse, hvor kun hunde med visse udstillingsmeritter kan stille op. For at løbe i denne klasse kræver det mindst bedømmelsen "Very good" på to udstillinger. Hunde, der ikke har opnået disse udstillingsresultater, løber i åben klasse.

Konkurrencen blev afholdt i byen Odry i det østlige Tjekkiet, hvor de kuperede omgivelser gav hundene en ekstra udfordring. Netop den slags terræn har myndeejerne ikke rigtigt mulighed for at træne på i Danmark, og derfor havde Nina og hendes ejere forberedt sig grundigt med konkurrenceture til både Holland og Tyskland i månederne op til mesterskabet, som Nina havde kvalificeret sig til ved at ligge nummer et på ranglisten i Danmark.

Et særligt bånd og en stærk begyndelse
Nina er oprindeligt fra en anerkendt opdrætter i Polen og kom til Danmark som en gave fra Marianne til hendes mand Preben, der fyldte 60 år. Det var ikke blot en fødselsdagsgave, men begyndelsen på et dybt fællesskab mellem mand og hund.

– De har et helt særligt forhold. De er soul mates, lyder det fra Marianne. – Det er tydeligt at se, hvordan de to hører sammen – både i hverdagen og til konkurrencer. De har delt mange oplevelser gennem sporten.

I dag er Nina en del af en aktiv hundefamilie, hvor både Marianne og Preben dyrker lure coursing med stor passion. Parret har også en galgo espanol, som Preben stillede op med ved VM. Fordi mynder konkurrerer opdelt efter både race og køn, deltog Nina i klassen for borzoitæver, mens galgoen løb i sin egen klasse. Sammen var de en del af det danske hold, der repræsenterede flere forskellige mynderacer ved mesterskabet.

Copyright Ridehesten.com
I lure coursing løber hundene efter en "hare", hvilket især tænder mynderne, da de er avlet til at jage med synet. Hundene har mundkurv på af sikkerhedsmæssige årsager. Foto: @ilkaw_pawtos

Haren sætter alt i gang
Lure coursing er en sportsgren, hvor mynder jagter en kunstig ”hare” gennem et cirka 1000 meter langt og varieret løb. Sporten simulerer den jagt, mynden oprindeligt blev avlet til, og Nina viser tydeligt, at hun er i sit rette element, når haren begynder at bevæge sig.

– Det bedste, hun ved, er at løbe. Hun bliver så tændt, når hun ser haren, at det næsten er umuligt at holde hende tilbage, fortæller Marianne.

Ninas træning består af en times daglig motion i et stort indhegnet område ved hjemmet, hvor hun får lov til at løbe frit og styrke sin form. Cykeltræning siger hende ikke noget, så familien har fundet deres egen måde at aktivere hende på. Derudover deltager hun i månedlige træningsdage med myndeklubben, og for at få konkurrencemæssig erfaring tager familien jævnligt til løb i udlandet.

Copyright Ridehesten.com
Det bedste, Nina ved, er at få lov til at løbe, og når hun først trykker speederen i bund, er der ikke mange andre borzoi, som kan følge med hende. Foto: Privat

Mild familiehund med vinderinstinkt
Selv om Nina nu kan skrive viceverdensmester på cv’et, der i forvejen tæller titlen som dansk lure coursing champion og Hammershus Vinder 2023, er hun ikke kun en konkurrencehund. Hun er også en hengiven og tryg familiehund, der færdes naturligt sammen med både børn og andre hunde.

– Hun har et virkelig mildt sind og kan med alle. Hun er godmodig og nem at have med, siger Marianne med et smil og tilføjer: – Hun er ikke bare en hurtig hund. Hun er en del af familien.

Copyright Ridehesten.com
Derhjemme er Nina en hengiven og rolig familiehund, som trives godt med både andre hunde og børn. Foto: Privat

Et liv med både fart og nærhed
At Nina klarede sig så flot ved verdensmesterskabet, gør resultatet endnu mere bemærkelsesværdigt, når man ser på de praktiske vilkår. I Danmark afholdes der kun få konkurrencer om året, så det kræver stor indsats og engagement at træne en hund op til internationalt niveau.

– Det er ikke noget, man bare møder op til og håber på. Det kræver daglig træning og stor vedholdenhed. Og så skal man have en hund, der vil det lige så meget som vi gør. Det har vi i Nina, siger Marianne.

Selv om hun elsker fart, er Nina samtidig rolig og kærlig derhjemme. Hendes evne til at give den fuld gas på banen og derefter finde ro i familiens selskab gør hende til noget helt særligt.

– Hun har det bedst, når hun får lov til at give den gas og løbe frit. Men bagefter er hun lige så glad for at putte med familien. Det er netop den balance, der gør hende unik, slutter Marianne.

Fakta
Fakta om borzoi
  • Oprindelse: Rusland
  • Gruppe: Mynder (gruppe 10)
  • Størrelse: Hanner ca. 75–85 cm, tæver ca. 68–78 cm
  • Vægt: Typisk 34–48 kg
  • Pels: Lang, silkeagtig og bølget
  • Temperament: Rolig, intelligent og reserveret over for fremmede, men hengiven over for familien
  • Motion: Har behov for meget bevægelse og plads
  • Særligt ved racen: Borzoi har et stærkt jagtinstinkt og er hurtige og elegante løbere. De egner sig særligt til sportsgrene som lure coursing, hvor deres naturlige evner kommer til udtryk

Læs mere om racen: dkk.dk/race/borzoi

Kilde: Dansk Kennel Klub

Læs også

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

Mynder på DKK Ringsted

06-03-2023 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Foruroligende billeder

01-07-2017 13:18, af Anne Ekenberg

Billeder af en ualmindelig tynd hund af racen sloughi, der hører til mynderne, har cirkuleret på de sociale medier i de sidste to døgn

Hvad tobaksskabet gemte

16-12-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når man tømmer gamle huse, dukker der nogle gange sjove ting frem. Se bare  her

Nye raceportrætter på hunden.dk

04-01-2012 13:08, af Tine Luther
Så er golden retriever og italiensk mynde tilføjet listen over raceportrætter.

Hentede sit 4. verdensmesterskab hjem!

26-10-2011 09:06, af Tine Luther
Jagt|
Danske Christine Due vandt atter VM i jagtdisciplinen Sct. Hubertus.

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Galgo espanol: En spansk jagthund i knibe

26-11-2021 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg