Lure Coursing - For hundenes skyld

23-06-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend er der EM i Lure Coursing i Nørresundby. Det er første gang, det bliver afholdt i Danmark og det er enestående chance for at opleve en hundesport i vækst

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For uindviede kan Lure Coursing være svært at forstå. Ved første øjekast ser det enkelt ud. En ”hare” sendes afsted på en bane. To mynder af samme race slippes herefter afsted på en bane på cirka en kilometer.

Ved målstregen kaster de to hunde sig over ”haren”, der består af nogle plasticstrimler. En kommer først og den anden kommer bagefter.

Men den første hund har ikke nødvendigvis vundet. Ude på banen står nemlig 5 dommere, der vurderer hundene efter 5 kriterier: hurtighed, udholdenhed, agility, følge og motivation. Vinderen bliver først offentliggjort noget senere på dagen, hvor alle dommeres point er lagt sammen.

På den måde er sporten ikke specielt publikumsvenlig, men lader man sig bare fascinere af hundene i frit løb på jagt efter en hare, så er sporten særdeles fascinerende for publikummet.

Mens hundene ikke er på banen, er det tydeligt, at denne sport er 100 procent på hundenes præmisser. De unge hunde under 2 år og de ældre over 6 år bliver testet mellem de to løb, de skal gennemføre. Her står dyrlæger klar til at vurdere hundenes form og fysik for at sikre, at det er forsvarligt, at hundene løber endnu et løb.

I denne weekend er den danske myndeklub vært for europamesterskaberne. Godt 900 hunde stiller til start i sporten, og det er et arrangement af en størrelse, som klubben aldrig har prøvet før. Det kan man dog ikke mærke på den professionalisme og ihærdighed, der stråler ud af de frivillige medhjælpere.

Klubben kender sine begrænsninger. Derfor er to af mesterskabets tre baner styret af udenlandske klubber. Den tyske bane har allerede ry for at være særdeles effektiv. Her er alt udstyr også lige lidt bedre end på både den hollandske og den danske bane.

— Der er faktisk altid en god stemning til disse konkurrencer, og vi har det rigtig godt med hinanden. Hundeejerne er gode til at hjælpe og støtte hinanden, og ingen er for fine til at rose de andre, hvis de har lavet et godt løb, fortæller Marianne Nielsen, der er sekretær for Myndeklubben.

Mesterskabet fortsætter søndag, hvor der er masser af gode og spændende løb, og du kan læse mere fra mesterskabet i næste nummer af Magasinet HUNDEN, som udkommer i august.

   

Læs også

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Stivkrampe hos hunde

08-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus

Når lure coursing giver tårer i øjnene

13-02-2022 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask

Myndeklubben indtager Store Hestedag med 70 km/t

02-09-2018 14:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing

Afghansk mynde sejrede i Roskilde

25-04-2015 19:06, af Tine Luther
Vinderen af dagens internationale DKK–udstilling blev den danskopdrættede afghaner Abica's Firefly.

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Ruhåret Lure Coursing

29-08-2021 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev

Galgo espanol: En spansk jagthund i knibe

26-11-2021 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne

EM i Lure Coursing - næsten 900 hunde deltager

05-06-2018 14:21, af Marianne Nielsen

Marianne Nielsen har skrevet til os om det store europamestermesterskab, der afholdes i slutningen af måneden i Nørresundby

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.