For uindviede kan Lure Coursing være svært at forstå. Ved første øjekast ser det enkelt ud. En ”hare” sendes afsted på en bane. To mynder af samme race slippes herefter afsted på en bane på cirka en kilometer.
Ved målstregen kaster de to hunde sig over ”haren”, der består af nogle plasticstrimler. En kommer først og den anden kommer bagefter.
Men den første hund har ikke nødvendigvis vundet. Ude på banen står nemlig 5 dommere, der vurderer hundene efter 5 kriterier: hurtighed, udholdenhed, agility, følge og motivation. Vinderen bliver først offentliggjort noget senere på dagen, hvor alle dommeres point er lagt sammen.
På den måde er sporten ikke specielt publikumsvenlig, men lader man sig bare fascinere af hundene i frit løb på jagt efter en hare, så er sporten særdeles fascinerende for publikummet.
Mens hundene ikke er på banen, er det tydeligt, at denne sport er 100 procent på hundenes præmisser. De unge hunde under 2 år og de ældre over 6 år bliver testet mellem de to løb, de skal gennemføre. Her står dyrlæger klar til at vurdere hundenes form og fysik for at sikre, at det er forsvarligt, at hundene løber endnu et løb.
I denne weekend er den danske myndeklub vært for europamesterskaberne. Godt 900 hunde stiller til start i sporten, og det er et arrangement af en størrelse, som klubben aldrig har prøvet før. Det kan man dog ikke mærke på den professionalisme og ihærdighed, der stråler ud af de frivillige medhjælpere.
Klubben kender sine begrænsninger. Derfor er to af mesterskabets tre baner styret af udenlandske klubber. Den tyske bane har allerede ry for at være særdeles effektiv. Her er alt udstyr også lige lidt bedre end på både den hollandske og den danske bane.
— Der er faktisk altid en god stemning til disse konkurrencer, og vi har det rigtig godt med hinanden. Hundeejerne er gode til at hjælpe og støtte hinanden, og ingen er for fine til at rose de andre, hvis de har lavet et godt løb, fortæller Marianne Nielsen, der er sekretær for Myndeklubben.
Mesterskabet fortsætter søndag, hvor der er masser af gode og spændende løb, og du kan læse mere fra mesterskabet i næste nummer af Magasinet HUNDEN, som udkommer i august.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus
IBD er en forkortelse for det engelske navn Inflammatory bowel disease, og dækker over en lang række sygdomme, hvor hundens tarmslimhinde forstyrres
Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Torsdag var der officiel åbning af EM i Lure Coursing i Nørresundby. Vi har modtaget en lille reportage derfra
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Store Hestedag er slut, men sikke en weekend, det har været. Her får du lidt billeder fra Lure Coursing søndag
Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt