På sandbanerne ved EM i Lure Coursing i Holland har Danmark gjort det flot med flere rigtig gode resultater. Bedst har den syvårige galgo espagnol, Eloy, dog været, da han har hentet en guldmedalje hjem til Danmark.
– Min mand og jeg har dyrket Lure Coursing i 4 år. Vi holder rigtig meget af sporten, da vi kan se at vores hunde elsker og løbe LC. Sejren igår gjorde os meget stolte, det er Danmarks første 1.plads nogensinde til et Europamesterskab, så derfor betyder det ekstra meget for os, lyder det fra Marianne Samsø, der ejer Eloy sammen med sin mand Preben Stray.
At mesterskabet blev holdt på sandbaner, var en fordel for den danske galgo.
– Mesterskabet blev afholdt i Holland, Ronostrand. Det er sandbaner, hundene løber på. Vores Eloy vejer 24 kilo, og er derfor en forholdsvis let Galgo Español, så den tunge sandbane ligger godt til hans størrelse og vægt. De større hanner bruger mange flere kræfter på at løbe banen, fortæller Marianne Samsø.
Marianne beskriver Eloy som en dejlig hund, og dette er hans andensidste sæson som aktiv i Lure Coursing.
– Eloy er en Galgo Español. Han har det venligste væsen, og er god og mild både ved børn og voksne, men når han kommer på løbsbanen, bliver han som et vilddyr, og han vil bare have fat i luren. Han er 7 år, og kan løbe til og med det 8. år. Så efter Nytår tager vi hul på hans sidste løbsår på konkurrenceplan.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse