For et par uger siden skulle vi på hunden bruge en kommentar fra dyrlæge Anne Schierup, men det viste sig at være lidt sværere end man umiddelbart skulle tro i denne covidtid.
Når vi nu skal holde al den afstand mellem hinanden, kunne man jo tro, at dyrlægerne på grund af udeblivende patienter, havde masser af tid til at besvare henvendelser fra journalister.
Men virkeligheden er en ganske anden.
For mens de ”normale” patienter måske nok i højere grad holder sig fra venteværelsernes sammensurium af bakterieskyer, så er der sket et boom på en anden front.
Anne Schierup meldte nemlig om ekstrem travlhed på grund af parringer, der ikke kunne klares på almindelig vis.
Hos mange hundeejere, er det nemlig helt normalt at rejse rundt i verden for at finde den rette parringspartner, men eftersom grænserne er lukket ned, er der nu lukket for den mulighed. Derfor bliver sæden sendt rundt i verden for at omgå dette problem.
Nu viser det sig så, at det heller ikke er helt uproblematisk at sende sæd ud i verden. For det kræver jo, at diverse kurerfirmaer kan levere til tiden, og det har flere problemer med.
Det kan man læse i et opslag fra Dyrlægegruppen Frijsenborg, hvorfra man pt. anbefaler frostsæd, da kurerfirmaerne ikke kan garantere levering til tiden.
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
Når tæven kommer i løbetid, bliver hendes krop klar til en parring og en efterfølgende drægtighed. I løbetiden sker der en masse ændringer i tæven både fysisk og mentalt – og vi ser her lidt nærmere på, hvad det er der sker i ugerne omkring tævens ægløsning
Hos nogle pattedyr, som for eksempel hunden, finder man penisknoglen, som afstiver penis i forbindelse med parring. Men hvilken funktion har den egentlig
I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her
For mange mennesker, særligt dem i risikogrupper, har deres kæledyr været afgørende for, at de er kommet godt igennem lockdown
Engelsk dyreinternat har taget anderledes metoder i brug for at skaffe penge til driften. De har nemlig fået hunde til at male på en ganske særlig måde. På lørdag kan du købe malerierne
Kan hunde smitte med corona? Ikke mere end et dørhåndtag, læs her hvorfor
Exceptionelle tider kræver exceptionelle tiltag: Selv om år 2020 på mange måder har været et anderledes år - og Covid-19-pandemien har spændt ben for mange planer - har Politiets patruljehunde landet over som sædvanlig løst mange vigtigesamfundsmæssige opgaver og udført politiarbejde af høj kvalitet. Derfor måtte Dansk Kennel Klub ”tænke ud af boksen” og finde en coronatilpasset måde at fejre Årets Politihund 2020 på – en måde, der samtidig gjorde det muligt at dele oplevelsen med resten af Danmark.
Læs her hvorfor – og hvordan – Årets Politihund og -fører i år fik overrakt den prestigefulde pris
Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby efterlyser coronastøtte til dyrepensioner
Corona har fået arrangørerne af Westminster Dog Show til at flytte udstillingen ud af Madison Square Garden. Det er første gang siden 1920, det er sket
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet