Hundens bugspytkirtel er en kirtel, der sidder i starten af hundens tarmsystem, og den har to vigtige funktioner: Den danner insulin, der udskilles til blodet, og er med til at regulere hundens blodsukker. Derudover danner kirtlen fordøjelsesenzymer, som den udskiller til tarmen.
En akut betændelse i bugspytkirtlen opstår ofte som følge af en fejlagtig aktivering af fordøjelsesenzymerne inde i kirtlen. Enzymerne begynder at nedbryde selve kirtlen og de medfører en hurtigt udviklende betændelsestilstand. En akut bugspytkirtelbetændelse kan derfor blive livstruende.
Overlever hunden en akut betændelse i bugspytkirtlen, kan kirtlen tage så meget skade, at den ikke kan danne tilstrækkelige enzymer, og dermed påvirkes hundens fordøjelse.
Den akutte betændelsestilstand er oftest relateret til fodring, og opstår især ved at hunden har spist for meget fedtholdigt mad – og overvægtige hunde er i øget risiko for at udvikle sygdommen. I sjældne tilfælde kan betændelsen også skyldes andre ting, herunder længerevarende faste, skader på bughulen eller infektioner med virus, bakterier eller parasitter. Ligeledes kan noget medicin udløse en betændelsesreaktion.
Symptomer på en akut betændelse i bugspytkirtlen:
Hunden kaster op og/eller har diarré
Hunden har nedsat appetit
Hunden har ondt i maven. Det kan blandt andet ses ved at hunden står med bøjede forben, men strakte bagben
Hunden har feber
Hunden virker sløv og træt
Fremtiden efter en akut bugspytkirtelbetændelse
En akut bugspytkirtelbetændelse er en alvorlig sygdom, der kræver øjeblikkelig behandling. Kommer hunden sig, skal man være opmærksom på at fodre hunden korrekt, da der altid vil være en risiko for at sygdommen vender tilbage. Har kirtlen taget skade, vil hunden skulle have en livslang behandling, oftest bestående af en specielt sammensat diæt og fordøjelsesenzymer i pille- eller pulverform.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Julen er fyldt med lækkert mad og der er ofte meget af det, men pas på med at give resterne til din hund. Den fedtholdige julemad kan nemlig være farlig for den!
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hunden er menneskets bedste ven, men hvordan sikrer vi os, at vi også er hundens bedste ven? Det gør vi bl.a. ved at hjælpe hunden til at holde sig sund, både fysisk og mentalt, og give den et godt og aktivt hundeliv. Det lyder let, men en gang i mellem kan det være rart for hundeejeren at få tips og tricks udefra
Juledekorationer i hundehøjde kan være fristende for den nysgerrige hund og de kan give problemer, hvis hunden spiser dem
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).