Ja okay. Overskriften er måske det, man kalder for en journalistisk stramning, idet denne artikel nok ikke kan siges at indeholde de store afsløringer. Men det er bare rart at få lov at skrive med store bogstaver nogle gange.
Den undersøgelse, som den amerikanske professor i hundepsykologi, Stanley Coren, har lavet om de klogeste hunderacer, er nemlig fra 1994. Men mange sværger stadig til den, så derfor synes vi da også lige, at I skulle have den.
Tilbage i 1994 udgav Stanley Coren bogen The Intelligence of Dogs. I bogen fokuserede han på hundes brugs- og lydighedsintelligens.
For at undersøge hundenes intelligens sendte han anmodninger ud til lydighedsdommere i den amerikanske og den canadiske kennelklub. Her bad han dommerne rangere hunderacerne efter, hvordan de præsterede. Han fik 199 svar, hvilket dengang svarede til cirka 50 procent af de aktive dommere. Han valgte kun at bruge data på de racer, der havde over 100 svar for ikke at risikere, at enkelte hunde kunne skabe et forkert billede af racen.
De ti klogeste racer skulle bruge under fem gentagelser for at lære nye kommandoer, og de skulle reagere på første kommando i mindst 95 procent af forsøgene.
Herved fik han følgende top 10.
I bunden af listen lå følgende racer:
For de nederst placerede gjaldt det, at de skulle bruge mellem 80 og 100 repetitioner, før de lærte en ny kommando, og reagerede på første kommando i højst 25% af forsøgene.
En hunds kognitive evner har stor betydning for hvorvidt den kan blive en god service- og arbejdshund, viser studie fra Arizona Canine Cognition Center
Danske Go Dogo vil med kunstig intelligens afhjælpe kedsomhed og forebygge depression hos hunde. Et smart digitalt set-up hjemme i stuen udfordrer hunden med mentalt stimulerende opgaver, som er udviklet i samarbejde med dyrlæger og adfærdseksperter. Når opgaven er løst, kvitteres automatisk med en godbid. Kvinden bag har brugt sine egne hunde til udvikling af systemet, som hun selv beskriver som en slags 'sudoku' for hunde
En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.