40 hunde og hvalpe reddet af Dyreværnet

20-05-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnets internater er fyldt med hunde og hvalpe i disse dage efter at 24 collier, (13 voksne hunde og 11 hvalpe) blev hentet fra en dyreværnssag i Nordjylland samtidig med, at en ejer har overdraget 16 gravhunde til foreningen, hvoraf ni er hvalpe. At skulle drage omsorg for så mange hunde og hvalpe, hvoraf mange er meget syge, underernærede og i smerter, har lagt et enormt pres på den 123 år gamle dyreværnsforening

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

 

Det var et opkald fra en af Dyreværnets samarbejdspartnere, foreningen ”Alle Dyrs Ret”, der fik Dyreværnet til at køre ud til en adresse i Nordjylland. Opkaldet lød på, at der var hunde og hvalpe, som ikke havde det godt, hvilket fik udrykningstjenesten til at handle øjeblikkeligt på sagen. Ved ankomst blev der fundet 24 collier og collieblandinger, og der er mistanke om, at flere af tæverne er drægtige. Alle hundene var ekstremt dehydrerede, underernærende og misligholdt. Da der var behov for akut dyrlægehjælp til de mest medtagne dyr, blev flere straks kørt til vagtdyrlæge. Samtlige hunde og hvalpe er nu overdraget til Dyreværnet, der omgående fik bragt alle snuderne til organisationens internater i henholdsvis Kolding og Rødovre ved København. Her skal de igennem omfattende dyrlægeundersøgelser.

Hundene har fortjent et godt liv 
- Det er forfærdeligt at se, hvor dårligt mange af collierne har haft det, siger Dyreværnets direktør, Rikke Christensen-Lee. Lige nu er vi ved at foretage mere detaljerede undersøgelser af alle hunde og hvalpe.

- Vi har taget røntgen, blodprøver og behandlet en del af dem for voldsom blærebetændelse, og vores bekymringer på den lange bane er, at nogle af dem lider af en alvorlig øjenlidelse. Planen er derfor at få en specialist i hjertescanninger og en øjenspecialist til at undersøge hundene hurtigst muligt. For de her hunde har fortjent at få det bedst mulige liv, fortæller Rikke. 

En kun 6-årig hund var næsten blind, havde meget dårligt hjerte, sammenvoksede ryghvirvler og stærke smerter og er derfor allerede aflivet.

Endnu en sag med 16 hunde 
Ud over den omfattende sag med collierne, ville skæbnen, at Dyreværnet få dage efter fik overdraget 16 gravhunde fra ejer fra Lolland. De syv voksne gravhunde og ni hvalpe var i bedre stand end collierne, men der er ingen tvivl om, at det er en enorm opgave, når så mange hunde pludselig har behov for hjælp:

- Vi gør alt, hvad vi kan, for at pleje, passe og behandle de mange hunde, vi nu har ansvaret for. De har i den grad fortjent et bedre liv. Samtidig er det en enorm omkostning for vores forening, når vi pludselig står med SÅ mange hunde, der skal passes og plejes. Vi klynker ikke, men lige nu har vi behov for al den hjælp, vi kan få, lyder det fra Rikke Christensen-Lee.

I sagen fra Nordjylland var én af tæverne, Luna, nedkommet med seks hvalpe samme dag, som Dyreværnet fjernede alle hundene. Både Luna og hvalpe blev anbragt hos én af Dyreværnets plejefamilier, mens alle de øvrige hunde befinder sig på foreningens to internater.

Sagen fra Nordjylland er gennemført i tæt samarbejde med Dansk Kennel Klub og foreningen Alle Dyrs Ret.

Læs også

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Salling Fondene giver 300.000 til Dyreværnet: Hjælper udsatte borgeres kæledyr

20-02-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har tre rullende biler, Frynseklinikken, der kører rundt i hele landet. Lørdag 25. februar klokken 10-12 kan man se bilen, og hvordan den fungerer, når den ruller ind ved Bilka i Tilst

Følg Dyreværnet på TV

02-06-2022 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan du komme med bag facaden hos Dyreværnet i helt ny serie, der følger organisationens arbejde tæt

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Undgå uheld med løse hunde på stranden

28-09-2023 08:52, af Thomas Bach Jensen

Pr. 1. oktober er det igen tilladt at lade hunden gå løs på de danske strande – men kun hvis den ikke risikerer at forvolde andre skade. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Hvorfor humper min hund alt og alle?

22-12-2016 13:46, af Kasper Larsson
Når din hund humper en fremmedes ben, er det ofte anledning til en meget akavet stemning. Det er en adfærd, mange hundeejere gerne vil være foruden

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde