10 gode råd til en dyresikker jul

13-12-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet melder sig nu i koret blandt gode organisationer, som vil os og dyrene det godt i julen. Her er ti gode råd til en sikker jul for dyrene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Julen er en travl tid hos landets dyrlæger. For midt i travlheden kommer dyrene ofte alvorligt galt afsted. Ofte skyldes det, at vi på to ben ikke lige har tænkt over, hvordan vores firbenede venner agerer.  Det skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.

Derfor har Dyreværnets direktør og dyrlæge, Rikke Christensen-Lee, udarbejdet en liste med 10 gode råd til, hvordan du og din familie får jeres kæledyr godt igennem julen:

  1. Snapsen hører til på julefrokostbordet. Men pas på med alkohol fremme i dyrehøjde – forgiftning med rusmidler kan være livstruende for dyr, selv i små mængder.
  2. Undgå chokolade - især mørk chokolade indeholder theobromin, som er giftigt for dyr.
  3. Vær opmærksom på pynt lavet af glas – både hunde og katte er tiltrukket af de skrøbelige julekugler, som kan skære på poter og munde.
  4. Julen er lig med konfekt, kagedej, småkager, and og flæskesteg. Men hold igen med godbidderne. Julemaden er alt for fed til vores dyr og kan give akut pancreatitis (betændelse i bugspytkirtlen).
  5. Forebyg elektrisk stød. Julekæder findes overalt og kaniner, katte og hunde kan blive fristet til at tygge i dem og dermed få stød.
  6. Fjern trådene. Sytråd på julepynt er noget af det allermest farlige, især for katte. Det kan sætte sig omkring tungen og skære sig ind i tarmene, hvis katten kommer til at sluge det.
  7. Giv ikke rosiner og druer – de kan give nyresvigt hos hund og kat.
  8. Gem kunstige sødemidler som Xylitol, der findes i sukkerfrit slik, sodavand osv. Det giver pludseligt fald i blodsukkeret, som kan være livstruende for kæledyr.
  9. Køb ikke giftige planter – især er planter af liljefamilien meget giftige for dyr men også mistelten, julestjerne og kristtorn indeholder giftstoffer.
  10. Kalender- og adventslysene brænder i mange stuer i december. Men hold øje med lysene. Den blafrende flamme fra levende lys kan være overordentlig fristende for det legesyge kæledyr. Så sørg for aldrig at lade dyr være uden opsyn, hvor der er levende lys.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 10. December

10-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus er udmattet, sulten og savner William. Men da mørket falder tungt over kirkegården, ændrer stemningen sig. 

Vitus og hundestjernen - 9. December

09-12-2025 09:00, af Anne Egede

Nisse-luftskibskaptajn Valstar Vovemod nyder friheden i sit elskede luftskib ”Julerosen”. Men midt i den stille aften falder en mystisk passager ned på fordækket, og pludselig er Valstar viklet ind i et drama, der ryster hele nissesamfundet. Noget er galt. Og de onde er på vej til at vinde.

Vitus og Hundestjernen – 8. december

08-12-2025 09:00, af Anne Egede

Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure

Dyreværnet udvider med Frynseklinikken 2

05-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På mandag kører Dyreværnets Frynseklinik 2 sin første tur ud for at hjælpe dyr, hvis ejere ikke har råd til at tage til dyrlæge

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Følg Dyreværnet på TV

02-06-2022 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan du komme med bag facaden hos Dyreværnet i helt ny serie, der følger organisationens arbejde tæt

Dyreværnet og Agria går sammen

21-01-2019 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye samarbejde i den danske dyreverden giver fordele for både Dyreværnet og Agria Forsikring

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Gavmild donation: Dyreværnet åbnede ny Frynseklinik

10-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frynseklinikken er Dyreværnets tilbud til udsatte borgere, der ikke selv har råd til at tage deres dyr til dyrlæge. Den sociale indsats har båret frugt, og mandag åbnede klinik nummer to

 

Strandturen kan være fatal for din hund

09-08-2018 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom varmen så småt er ved at stilne af, kan en strandtur være fristende. man skal dog være meget opmærksom som hundeejer, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.