Styrk din hunds immunsystem med dette akupunkturpunkt.
Punktet er super godt til betændelser og infektioner. Du kan både bruge det forebyggende, hvis din hund har tendens til betændelser, og du kan bruge det akut, så din hund kommer sig hurtigere over en betændelse. Du kan sagtens kombinere det med antibiotika.
Henvend dig altid hos dyrlægen, hvis du er i tvivl om, hvorvidt din hund er syg.
Sådan gør du: Punktet sidder på både venstre og højre forben. Det er nemt at finde, hvis du forsigtigt bøjer forbenet som vist på billedet. Så ser du en indvendig fold og for enden af den i fordybningen, har du punktet. Tryk ind i punktet et minuts tid flere gange dagligt på begge ben.
Selvom din hund ikke fejler noget, kan du ligeså godt stimulere dens immunsystem, når du alligevel nuser den.
Som ekstra bonus viser jeg dig punktet til mennesker. Det virker på samme måde, så du altså selv kan styrke dit immunsystem. Billedet er fra min nye selvhjælpsbog "Skab balance i krop og sind", Gyldendal.
Du finder punktet ved at bøje armen 90 grader og for enden af den fold, der så opstår, har du punktet (det røde punkt). Punktet sidder på begge arme og behandles på samme måde som på din hund.
Hvis du vil lære om flere nyttige punkter til dig selv, så læs her.
Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Vivian Birlie har haft en rigtig hård oplevelse med sin hund Alma. Her fortæller hun om den svære tid
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.