Vidste du at…om at give sin hund et kram

19-07-2017 11:34, af Anne Ekenberg

Der er næsten ikke noget bedre, end at få et kram af én man holder af. Eller at give et kram til én man holder af. Derfor har vi også lyst til at kramme vores hund, men er det egentlig smart?

Copyright Ridehesten.com

Nej, siger professor i psykologi Stanley Coren. Ved siden af sine mange år som forsker inden for neuropsykologi har han skrevet prisvindende bøger om hunde og hundesprog. Han siger, at hunde næste altid udviser tegn på stress, når de bliver krammet.

Coren kunne dog ikke finde beviser for sin påstand til at begynde med, så han ledte efter forskning af dette område, men fandt ikke meget. Derfor gik han selv i gang med at indsamle 250 tilfældige billeder på internettet af mennesker, som krammer en hund.

Hans undersøgelse viste, at 81,6% af hundene viste tegn på stress, når de blev krammet, mens 7,6% ikke viste tegn på stress.

”Mere end 4 ud af 5 hunde bryder sig ikke om denne menneskelige tilkendegivelse af kærlighed,” skriver Coren. Hundene viste deres ubehag ved at vise et eller flere af disse dæmpende signaler: vise det hvide i øjnene, lukke øjnene halvt, lægge ørerne fladt tilbage, slikke sig om munden, gabe, løfte en pote samt vende hovedet væk.

Hans begrundelse for, at hunden ikke kan lide det, er, at det er hundens mulighed for at tage flugten, som bliver indskrænket, når den bliver holdt fast i krammet. Det gør den utryg.

I et modsvar skriver professor emeritus i evolutionær biologi Marc Bekoff, at man godt kan give sin hund et kram. Dog skal man kende hunden godt og respektere dens grænser. Nogle hunde kan godt lide det, mens andre vil tolerere det, mens endnu andre slet ikke bryder sig om det, siger han.

”Og hvis du er det mindste usikker på hunden, er det bedre at lade være”, skriver han endvidere.

Læs den fulde artikel her.

Kilde: psychologytoday.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet