VIDEO: Arbejdsom rottehund i Hobro

25-02-2020 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Wiegaarden i Hobro besøg af den dygtige rottehund, Ghibli, som trods flot arbejde ikke fandt nogen rotte

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Wiegaarden i Hobro er man i disse dage ved at gøre klar til et af årets helt store højdepunkter, når årets hingstekåring galopperer rundt i Messecenter Herning i næste uge.

I den forbindelse skal alt naturligvis være i tiptop stand, og det gælder også mediebureaurets lastbiler, som skal med til Herning.

Derfor var overraskelsen stor for ejer af virksomheden, Jørgen Bak Rasmussen, da han skulle hente sin elskede segway i en af lastbilerne. Der havde nemlig været ubudne gæster af de helt små men meget trælse slags.

Rundt om i lastbilen lå rottelort spredt som døde fluer på en bilrude, mens flere poser og andet var gnavet godt og grundigt i stykker.

Snarrådig som manden er, tilkaldte han en rottefænger, og denne rottefænger, Anne Sofie Raarup, kom med en ganske særlig rottehund, bordercollien Ghibli.

Ghibli har lært at fange rotter i en ret sen alder, idet hun kun har været i jobbet i halvandet år og i dag har rundet de fem.

– Jeg havde faktisk ikke de store forventninger til hende, fordi vi begyndte så sent, men jeg må sige, at hun virkelig har overrasket mig positivt. Hun er en rigtig dygtig rottehund, fortalte Anne Sofie Raarup, mens Ghibli benede rundt i lastbilen efter alle de lokkende dufte.

– Hendes belønning er at slå rotten ihjel, så hun vil meget gerne fange den, lød det fra Anne Sofie Raarup.

Ghibli gik da også til opgaven med en imponerende iver, og hun fik fært af rotterne utallige gange, men til sidst måtte hun give fortabt.

– Jeg er overbevist om, at rotterne ikke er her længere. Hun har ikke gøet, og det ville hun gøre, hvis her var rotter, men her er masser af fært, slog Anne Sofie Aarup fast, inden hun og Ghibli drog retur et par timer efter ankomsten.

Herunder kan du se en video fra Ghiblis søgen.

Læs også

Rottehund angrebet af hvepse

21-09-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom varmen er ved at være forduftet, skal man fortsat passe på hvepse og bier. Det er rottehunden Tinka et godt eksempel på

Imponerende fangst af rottehund

22-01-2021 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rottehunden Amigo fra Frederikssund Kommune havde travlt i sidste uge, da han skulle fange rotter i en silo

Se video: Hund dumper eksamen med et brag

27-02-2020 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er gode, hunde er søde, hunde er kloge og hunde er uundværlige. Men ikke alle hunde kan klare jobbet som servicehund

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

25-10-2017 14:33, af Marie Helene Rigård Rohleder

Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN 

 

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

07-04-2017 08:38, af Kasper Larsson
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN

Nu med spritny webshop

24-02-2021 19:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Wiegaarden producerer vi nyheder til hunde- og hestefolket, og nu lancerer vi en helt ny webshop til netop jer

Fotos af årets DKK-racevindere - sidste frist!

10-12-2015 09:39, af Tine Luther
Alle ”Årets DKK-racevindere 2015” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i januar-/februarnummeret 2016. Er din hund blevet DKK-racevinder 2015 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved en af DKK-udstillingerne, kan du selv indsende et foto. DEADLINE: DEN 10. DECEMBER 2015.

Få din hund foreviget i Ballerup

22-09-2018 10:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund 

Gratis fotografering af årets DKK-racevindere

31-10-2017 15:27, af Marie Helene Rigård Rohleder
Foto|

Alle årets DKK-racevindere 2017 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend 

Racevindere - sidste frist på mandag!

01-01-2015 12:18, af Tine Luther
Alle ”Årets DKK-racevindere 2014” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i HUNDEN i januar-/februarnummeret 2015. Er din hund blevet DKK-racevinder 2014 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved en af DKK-udstillingerne, kan du selv indsende et foto. Mandag den 5. januar 2015 er det sidste frist for at indsende foto.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse