VIDEO: Arbejdsom rottehund i Hobro

25-02-2020 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Wiegaarden i Hobro besøg af den dygtige rottehund, Ghibli, som trods flot arbejde ikke fandt nogen rotte

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Wiegaarden i Hobro er man i disse dage ved at gøre klar til et af årets helt store højdepunkter, når årets hingstekåring galopperer rundt i Messecenter Herning i næste uge.

I den forbindelse skal alt naturligvis være i tiptop stand, og det gælder også mediebureaurets lastbiler, som skal med til Herning.

Derfor var overraskelsen stor for ejer af virksomheden, Jørgen Bak Rasmussen, da han skulle hente sin elskede segway i en af lastbilerne. Der havde nemlig været ubudne gæster af de helt små men meget trælse slags.

Rundt om i lastbilen lå rottelort spredt som døde fluer på en bilrude, mens flere poser og andet var gnavet godt og grundigt i stykker.

Snarrådig som manden er, tilkaldte han en rottefænger, og denne rottefænger, Anne Sofie Raarup, kom med en ganske særlig rottehund, bordercollien Ghibli.

Ghibli har lært at fange rotter i en ret sen alder, idet hun kun har været i jobbet i halvandet år og i dag har rundet de fem.

– Jeg havde faktisk ikke de store forventninger til hende, fordi vi begyndte så sent, men jeg må sige, at hun virkelig har overrasket mig positivt. Hun er en rigtig dygtig rottehund, fortalte Anne Sofie Raarup, mens Ghibli benede rundt i lastbilen efter alle de lokkende dufte.

– Hendes belønning er at slå rotten ihjel, så hun vil meget gerne fange den, lød det fra Anne Sofie Raarup.

Ghibli gik da også til opgaven med en imponerende iver, og hun fik fært af rotterne utallige gange, men til sidst måtte hun give fortabt.

– Jeg er overbevist om, at rotterne ikke er her længere. Hun har ikke gøet, og det ville hun gøre, hvis her var rotter, men her er masser af fært, slog Anne Sofie Aarup fast, inden hun og Ghibli drog retur et par timer efter ankomsten.

Herunder kan du se en video fra Ghiblis søgen.

Læs også

Rottehund angrebet af hvepse

21-09-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom varmen er ved at være forduftet, skal man fortsat passe på hvepse og bier. Det er rottehunden Tinka et godt eksempel på

Imponerende fangst af rottehund

22-01-2021 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rottehunden Amigo fra Frederikssund Kommune havde travlt i sidste uge, da han skulle fange rotter i en silo

Se video: Hund dumper eksamen med et brag

27-02-2020 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er gode, hunde er søde, hunde er kloge og hunde er uundværlige. Men ikke alle hunde kan klare jobbet som servicehund

Få din hund foreviget i Ballerup

22-09-2018 10:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund 

Redaktør søges til HUNDEN

29-01-2016 15:26, af Tine Luther
Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Nu med spritny webshop

24-02-2021 19:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Wiegaarden producerer vi nyheder til hunde- og hestefolket, og nu lancerer vi en helt ny webshop til netop jer

Racevindere - sidste frist på mandag!

01-01-2015 12:18, af Tine Luther
Alle ”Årets DKK-racevindere 2014” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i HUNDEN i januar-/februarnummeret 2015. Er din hund blevet DKK-racevinder 2014 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved en af DKK-udstillingerne, kan du selv indsende et foto. Mandag den 5. januar 2015 er det sidste frist for at indsende foto.

Konkurrence: Vind et gratis foto i Fredericia

10-02-2022 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der hundeudstilling i Fredericia. Wiegaarden møder op med professionelt fotostudie, hvor du kan få taget et billede af dig og din hund. Alle der får taget et foto, deltager også i en spændende konkurrence

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

07-04-2017 08:38, af Kasper Larsson
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN

Fotos af årets DKK-racevindere

15-12-2016 10:41, af Kasper Larsson
Alle ”Årets DKK-racevindere 2016” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i januar-/februarnummeret 2017. Er din hund blevet DKK-racevinder 2016 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved en af DKK-udstillingerne, kan du selv indsende et foto. DEADLINE: DEN 2. JANUAR 2017

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?