Underholdende test af K9 biathlonbane

09-04-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lotte Höhrmann

Solen skinner på en smuk april morgen. Lotte Hörhmann, hendes mand Torben og Jonas Beck Jensen fra Forsvaret er i gang med at bygge og afprøve nogle af udfordringerne til det K9 Biathlon, der skal løbes ved Lilleskov Slot Hundedage

Jonas Beck Jensen er en af Danmarks bedste K9 Biathlon løbere. Han skal tjekke, at alle udfordringer er forsvarlige og derfor bliver de afprøvet, inden de tages i brug.

– Som Non profit firma, er vi fra Lilleskov Slot, ofte nød til at tænke ud af boksen. Derfor afprøves alverdens senarier også og det udløste en hel del grin denne dag, fortæller Lotte Hörhmann.

Tømmerflåden
Der står de så med en masse paller, plastiktønder, spændebånd, kabeltromler mv og forsøger at se muligheder, hvor alle andre ser byggematerialer. De skal bygge en tømmerflåde.
Torben bygger dagligt vindmøller for Vestas, og Jonas der er vant til forsvarets materiel. Det er en noget anden skala og nogle helt andre materialer de har mellem hænderne på denne solbeskinnede forårsdag i april.

Der hamres, bankes og eksperimenteres på livet løs til der står en yderst alternativ og meget smuk tømmerflåde, og den skal selvfølgelig afprøves. Først en hoppetest – holder skidtet til en mand på ca. 80 kg. Det gør den. Så med barn på armen, og herefter 2 mand med en samlet vægt på godt 180 kg. Tømmerflåden holder til det hele.

Så går turen til andre byggeprojekter og 1-2-3 bliver pallerammer, kabeltromler og gamle flagstænger mv. kastet rundt. Jonas’s tjenestehund Modi skal selvfølgelig være med til at afprøve forhindringerne og begejstringen er stor. Op og ned, under og over, hold stop stands, det er ikke Modi der har problemer med opgaverne, men Jonas skal lige følge med.

Efter nogle småjusteringer læsses alt på trailer og turen går til den lokale branddam, hvor tømmerflåden skal afprøves.”Øhhhh drenge har I husket skiftetøj,” spørger Lotte Hörhmann. Svaret er både selvsikkert og en smule dumdristigt: ”nej nej den holder.”

 

Testen
Første mand på er Jonas og det går forrygende, herefter afprøves med schæferen Modi, der lige skal se det hele lidt an, før den gladeligt hopper på. På bredden står Jonas’ datter Maja på 2 år og råber ”Os mig os mig” Så selvfølgelig får hun også en tur og er vildt begejstret.

Nu kommer vægtprøven, både Torben og Jonas hopper på. Den holder. Drengene kommer grinende over dammen i bedste James Bond stil og kan konstatere, at missionen lykkedes, uden de røg i vandet.

 

Dog havde de ikke lige overvejet, at det fantastiske fartøj ville sætte sig fast på sten i vandet. De to mandige mænd uden skiftetøj må slå plat og krone om, hvem der skal i vandet.

De næste 2 udfordringer, der skal afprøves, er net og presenning, hvilket foregår ved den lokale naturpark og bliver et billigt grin for flere forbipasserende, da drengene ligger og roder rundt på jorden.

Efter en sjov, underholdende og succesfuld dag med en masse grin og ideer, står det helt klart, at det kommende K9 Biathlon på Rosenholm Slot virkelig er for alle.

 

K9 Biathlon
Hvad er et K9 Biathlon ? Et K9 Biathlon kombinerer på fantastisk vis, et trailløb og et forhindringsløb med hund. Hvor et trailløb, om det er med eller uden hund, er en løbetur i kuperet terræn i naturen, så handler et K9 Biathlon i høj grad om samarbejde og kontakt mellem hund og fører. Det betyder, at du ikke blot bliver udfordret på din kondition, men i høj grad får mulighed for at træne med din hund på en helt anden måde.

Til Hundedagene har Lilleskov Slot i samarbejde med ARON og VIRBAC udviklet et løb, der giver alle mulighed for at snuse til et K9 Biathlon. Med 3 forskellige ruter, kan alle være med. En rute for nybegyndere på 3 km, en på 6 km og for dem, der vil have km i benene og flere udfordringer, en 12 km rute.

Udfordringerne varierer i sværhedsgrad og foregår til lands, vands og i højden. Der er mulighed for at gå udenom en forhindring, såfremt fører eller hund skulle ønske det. Der vil være postobservatører til stede ved de mest udfordrende forhindringer, så alle får mulighed for hjælp og vejledning.

Overvejer du om K9 Biathlon er noget for dig og din hund? Så opfordre Lilleskov Slot alle til at tænke og gøre, som den fantastiske Pippi Langstrømpe:

”Det har jeg ikke prøvet før, så det kan jeg nok godt”

Alle typer af løbere og alle typer hunde kan deltage og der er masser af udfordringer for såvel nybegyndere, familien Danmark til de øvede konkurrenceløbere. 

Se mere om K9 Biathlon og Hundedagene her og her.

Læs også

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Nu skal coronaformen testes for både to- og firbenede

14-07-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her

Inden hvalpen kommer hjem

28-06-2018 14:45, af Lotte Evers

Det er en god ide at forberede sig godt, inden man får sin nye hvalp indenfor dørene. Her er lidt tips fra Spanielbogen

 

KLUMME: Mit spørgsmål til hvalpekøbere, er du superhelt?

17-08-2020 08:05, af Lotte Evers

Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online

Virtuelt kæphesteløb får radiodeltagelse

03-02-2021 15:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun hundeløb, Lotte Höhrmann og Torben Lund kan arrangere. De er netop nu i gang med at arrangere landets første virtuelle kæphesteløb, og i morges kom der prominente deltagere

KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Undgå ulykker: Husk reflekser til dig selv og din hund

24-09-2021 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Reflekser er ikke bare til ungernes rygsække og til cyklerne, nej, de er også vigtige til både hunden og dig selv, når I går tur i skumring eller mørke. Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er helt usynlig for bilisterne. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, kommer her med en håndfuld gode råd til den mørke tid

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

K9 Biathlon med særlige hensyn for alle

18-08-2020 11:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse tider ved man aldrig helt, om arrangementer står eller bliver aflyst. Men nu skulle det næsten være helt sikkert, at K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg 5. september bliver til noget

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse