Underholdende test af K9 biathlonbane

09-04-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lotte Höhrmann

Solen skinner på en smuk april morgen. Lotte Hörhmann, hendes mand Torben og Jonas Beck Jensen fra Forsvaret er i gang med at bygge og afprøve nogle af udfordringerne til det K9 Biathlon, der skal løbes ved Lilleskov Slot Hundedage

Jonas Beck Jensen er en af Danmarks bedste K9 Biathlon løbere. Han skal tjekke, at alle udfordringer er forsvarlige og derfor bliver de afprøvet, inden de tages i brug.

– Som Non profit firma, er vi fra Lilleskov Slot, ofte nød til at tænke ud af boksen. Derfor afprøves alverdens senarier også og det udløste en hel del grin denne dag, fortæller Lotte Hörhmann.

Tømmerflåden
Der står de så med en masse paller, plastiktønder, spændebånd, kabeltromler mv og forsøger at se muligheder, hvor alle andre ser byggematerialer. De skal bygge en tømmerflåde.
Torben bygger dagligt vindmøller for Vestas, og Jonas der er vant til forsvarets materiel. Det er en noget anden skala og nogle helt andre materialer de har mellem hænderne på denne solbeskinnede forårsdag i april.

Der hamres, bankes og eksperimenteres på livet løs til der står en yderst alternativ og meget smuk tømmerflåde, og den skal selvfølgelig afprøves. Først en hoppetest – holder skidtet til en mand på ca. 80 kg. Det gør den. Så med barn på armen, og herefter 2 mand med en samlet vægt på godt 180 kg. Tømmerflåden holder til det hele.

Så går turen til andre byggeprojekter og 1-2-3 bliver pallerammer, kabeltromler og gamle flagstænger mv. kastet rundt. Jonas’s tjenestehund Modi skal selvfølgelig være med til at afprøve forhindringerne og begejstringen er stor. Op og ned, under og over, hold stop stands, det er ikke Modi der har problemer med opgaverne, men Jonas skal lige følge med.

Efter nogle småjusteringer læsses alt på trailer og turen går til den lokale branddam, hvor tømmerflåden skal afprøves.”Øhhhh drenge har I husket skiftetøj,” spørger Lotte Hörhmann. Svaret er både selvsikkert og en smule dumdristigt: ”nej nej den holder.”

 

Testen
Første mand på er Jonas og det går forrygende, herefter afprøves med schæferen Modi, der lige skal se det hele lidt an, før den gladeligt hopper på. På bredden står Jonas’ datter Maja på 2 år og råber ”Os mig os mig” Så selvfølgelig får hun også en tur og er vildt begejstret.

Nu kommer vægtprøven, både Torben og Jonas hopper på. Den holder. Drengene kommer grinende over dammen i bedste James Bond stil og kan konstatere, at missionen lykkedes, uden de røg i vandet.

 

Dog havde de ikke lige overvejet, at det fantastiske fartøj ville sætte sig fast på sten i vandet. De to mandige mænd uden skiftetøj må slå plat og krone om, hvem der skal i vandet.

De næste 2 udfordringer, der skal afprøves, er net og presenning, hvilket foregår ved den lokale naturpark og bliver et billigt grin for flere forbipasserende, da drengene ligger og roder rundt på jorden.

Efter en sjov, underholdende og succesfuld dag med en masse grin og ideer, står det helt klart, at det kommende K9 Biathlon på Rosenholm Slot virkelig er for alle.

 

K9 Biathlon
Hvad er et K9 Biathlon ? Et K9 Biathlon kombinerer på fantastisk vis, et trailløb og et forhindringsløb med hund. Hvor et trailløb, om det er med eller uden hund, er en løbetur i kuperet terræn i naturen, så handler et K9 Biathlon i høj grad om samarbejde og kontakt mellem hund og fører. Det betyder, at du ikke blot bliver udfordret på din kondition, men i høj grad får mulighed for at træne med din hund på en helt anden måde.

Til Hundedagene har Lilleskov Slot i samarbejde med ARON og VIRBAC udviklet et løb, der giver alle mulighed for at snuse til et K9 Biathlon. Med 3 forskellige ruter, kan alle være med. En rute for nybegyndere på 3 km, en på 6 km og for dem, der vil have km i benene og flere udfordringer, en 12 km rute.

Udfordringerne varierer i sværhedsgrad og foregår til lands, vands og i højden. Der er mulighed for at gå udenom en forhindring, såfremt fører eller hund skulle ønske det. Der vil være postobservatører til stede ved de mest udfordrende forhindringer, så alle får mulighed for hjælp og vejledning.

Overvejer du om K9 Biathlon er noget for dig og din hund? Så opfordre Lilleskov Slot alle til at tænke og gøre, som den fantastiske Pippi Langstrømpe:

”Det har jeg ikke prøvet før, så det kan jeg nok godt”

Alle typer af løbere og alle typer hunde kan deltage og der er masser af udfordringer for såvel nybegyndere, familien Danmark til de øvede konkurrenceløbere. 

Se mere om K9 Biathlon og Hundedagene her og her.

Læs også

Hundedage på Museum of Illusions

Hunde og deres ejere får igen mulighed for at opleve Museum of Illusions i København sammen. På udvalgte søndage hen over foråret og sommeren åbner museet dørene for firbenede gæster, som kan gå på opdagelse blandt optiske illusioner og interaktive installationer side om side med deres mennesker.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Skandinaviens største terrænløb med hund

14-12-2023 09:55, af Anne Cecilie Sohl

Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.

Hundedagene tager allerede form

23-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet

Crazy Dog Days ser dagens lys

03-02-2022 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal du lave i weekenden 28. og 29. maj? Du kunne bruge weekenden på Lilleskov Slot ved Give

Svar på spørgsmål om hundeadfærd

24-01-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste uge bragte vi en historie om de mærkelige ting, hunde kan finde på at gøre. Vi opfordrede i den forbindelse vores læsere til at komme med eksempler på underlig adfærd fra deres egne hunde. Dem har vi samlet her, og vi har fået Lise Lotte Christensen til at give et bud på årsagen

Hunde og sundhed i Aftenshowet på DR1

22-03-2011 13:10, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, tirsdag, gæster Lise Lotte Christensen endnu en gang studiet med en masse dejlige hunde for at fortælle om sundhed og hundeejere.

Hundeevent i nyt partnerskab

12-11-2024 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund