For 15-20 år siden besluttede Lin og Svend Mackenzie Gasbee, at de gerne ville have en odderhund. De havde set racen i England og hørt, at der ikke var mange hunde tilbage i racen.
De begyndte at lede efter hvalpe i racen, men det skulle vise sig at være sværere, end de havde troet. Først i januar 2022 kunne de hente to odderhunde i Finland.
- Vi har virkelig ledt efter hunde i racen, men det har været meget svært at opdrive dem. Vi fik tilbudt nogen fra USA, men der var simpelthen for mange restriktioner på avlen, som vi ikke kunne stå inde for. Vi vil gerne være med til at udbrede racen og kendskabet til racen, lyder det fra Lin Mackenzie Gasbee.
De to hunde stiller i Roskilde op i babyklassen, og de er blevet taget rigtig godt imod på udstillingen.
- Vi har snakket med mange mennesker, som ville se vores oderhunde. Og folk er virkelig begejstrede. Det er rigtig dejligt, fortæller Lin Mackenzie Gasbee.
Du kan læse meget mere om de to odderhunde i juninummeret af HUNDEN.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning
Dyrenes Beskyttelse oplever rekordmange svigtede dyr for tiden. En af dem er Ayoe, der absolut ikke har haft en nem start på livet
Så er billederne fra Bornholm på nettet
Er din hund bange for tordenvejr? Så er her en guide, som du kan bruge for at hjælpe den
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.