Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Copyright Ridehesten.com

Hvad gør man, når man har et fag, der hedder Social Media Management og finder den amerikanske side Humans of New York fascinerende, men egentlig bedst kan lide hunde?

Så starter man en side, som er inspireret af den amerikanske, men som udelukkende handler om hunde. Det har de tre studerende, Alyssa fra Frankrig, Georgia fra Australien og Ida fra Aarhus gjort med siden, Dogs of Aarhus.

– Vi bondede hurtigt over vores kærlighed til dyr, og var helt enige om at hvis vi selv skulle følge en side, så vil vi meget hellere se billeder og læse om hunde, end om mennesker. At gå rundt i byen og tage billeder og snakke med folk om deres hunde, er sådan en universel og nem måde at lære byen at kende for Alyssa og Georgia, og at komme i kontakt med danskere, fortæller Ida Stærkjær Nielsen og fortsætter:

– Mange siger at danskere er et ret reserveret folk, men lige så snart snakken falder på folks kæledyr, så elsker vi danskere at fortælle.

Derfor går de tre studerende rundt på gader, stræder og i parker og leder efter hundeluftere, og nogle gange sker det, at hundene trækker lidt mere end undervisningen på universitet.

– Da Alyssa og jeg gik igennem Unipaken torsdag på vej til undervisning, så vi Victor og hans ejer, som sidder i kørestol. De kører en tur i uniparken hver morgen. Victor var sådan en kælen hund. Han fulgte efter os og snudepuffede os, og når vi stoppede satte han sig ned for at blive nusset og kløet bag øret. Vi kom fem minutter for sent til undervisningen den morgen, for det var svært at stå for sådan en lille kærlig fyr, lyder det fra Ida Stærkjær Nielsen.

Hunden.dk opfordrer hermed officielt læserne til at gå ind og følge facebookgruppen, hvis man slet ikke kan få nok af søde hunde. Og hvem kan egentlig det?

Se gruppen her

 

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Sjovt opslag fra Amin Jensen

15-04-2023 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amin Jensen har lavet et ret underholdende opslag på Facebook

Ikke kun dyrene, der har separationsangst

29-10-2021 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har været meget fokus på, at hundene bliver angste af at skulle være alene hjemme, efter landet er lukket op igen. Nu peger nyt studie på, at studerende også oplever separationsangst fra deres kæledyr

 

Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by

En dag på dyreinternatet (video)

18-12-2017 08:31, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dansk Dyreværn i Aarhus er både et dyreinternat og en hundepension. Her ankommer alle slags hunde med vidt forskellige baggrunde. Hunden.dk tog med en dag på dyreinternatet, hvor de hver dag kæmper for at skabe de bedst mulige livsbetingelser for deres firbenede beboere 

Dansk Dyreværn Århus drømmer store drømme

05-03-2019 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat

Livestream fra NM i lydighed

01-11-2019 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa

 

Hundens Dag i Tivoli Friheden

01-07-2011 14:06, af Anne Kristine Tollestrup
Vejret holdt tørt, da man i weekenden kunne opleve smukke hunde i Tivoli Friheden i Aarhus.

Se billederne: Dirty Paws løb i Aarhus

17-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Søndag var der Dirty Paws løb i på og omkring Moesgaard Strand. Hunden.dk var naturligvis på plads. Her får du et galleri fra det flotte løb

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller