Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Copyright Ridehesten.com

Hvad gør man, når man har et fag, der hedder Social Media Management og finder den amerikanske side Humans of New York fascinerende, men egentlig bedst kan lide hunde?

Så starter man en side, som er inspireret af den amerikanske, men som udelukkende handler om hunde. Det har de tre studerende, Alyssa fra Frankrig, Georgia fra Australien og Ida fra Aarhus gjort med siden, Dogs of Aarhus.

– Vi bondede hurtigt over vores kærlighed til dyr, og var helt enige om at hvis vi selv skulle følge en side, så vil vi meget hellere se billeder og læse om hunde, end om mennesker. At gå rundt i byen og tage billeder og snakke med folk om deres hunde, er sådan en universel og nem måde at lære byen at kende for Alyssa og Georgia, og at komme i kontakt med danskere, fortæller Ida Stærkjær Nielsen og fortsætter:

– Mange siger at danskere er et ret reserveret folk, men lige så snart snakken falder på folks kæledyr, så elsker vi danskere at fortælle.

Derfor går de tre studerende rundt på gader, stræder og i parker og leder efter hundeluftere, og nogle gange sker det, at hundene trækker lidt mere end undervisningen på universitet.

– Da Alyssa og jeg gik igennem Unipaken torsdag på vej til undervisning, så vi Victor og hans ejer, som sidder i kørestol. De kører en tur i uniparken hver morgen. Victor var sådan en kælen hund. Han fulgte efter os og snudepuffede os, og når vi stoppede satte han sig ned for at blive nusset og kløet bag øret. Vi kom fem minutter for sent til undervisningen den morgen, for det var svært at stå for sådan en lille kærlig fyr, lyder det fra Ida Stærkjær Nielsen.

Hunden.dk opfordrer hermed officielt læserne til at gå ind og følge facebookgruppen, hvis man slet ikke kan få nok af søde hunde. Og hvem kan egentlig det?

Se gruppen her

 

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Sjovt opslag fra Amin Jensen

15-04-2023 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amin Jensen har lavet et ret underholdende opslag på Facebook

Gismo blev reddet af dyreinternat

14-12-2017 06:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre

Hundedage eksploderer i 2019

13-06-2018 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter at have været på Valdemars Slot i to år, lå det fast, at Livstilsmessen og hundedagene skulle flytte adresse næste år. Først lød det, at arrangementet flyttede til Boltinggaard ved Ringe, men det blev for småt. Derfor er Rosenholm Slot ved Aarhus valgt som ny adresse

Hvalpe reddet fra social sag – Twix og Thit har fået en ny start

07-06-2025 07:28, af Benedicte Lorenzen, Dyrenes Beskyttelse

Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.

Actionfyldte Hundedage i 2019

28-08-2018 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De succesfulde Hundedage fortsætter som tidligere nævnt i 2019 på Rosenholm Slot ved Aarhus. Arrangementet bliver denne gang endnu større, vildere og sjovere

Ny opfindelse: hundebetjent lampekontakt

25-05-2014 09:27, af Tine Luther
Studerende har opfundet en lampekontakt, som gør det nemt for bl.a. servicehunde at tænde og slukke lyset.

Studerende ved norsk universitet beroliges med hunde

27-11-2014 13:35, af Tine Luther
Ved Universitetet i Nordland sætter man aktivt ind med tiltag, der skal gøre eksamenstiden lidt mindre stressende for de studerene. Et af tiltagene er brugen af to hunde ved navn Troll og Wilma.

Hundens Dag i Tivoli Friheden

01-07-2011 14:06, af Anne Kristine Tollestrup
Vejret holdt tørt, da man i weekenden kunne opleve smukke hunde i Tivoli Friheden i Aarhus.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?