Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Copyright Ridehesten.com

Hvad gør man, når man har et fag, der hedder Social Media Management og finder den amerikanske side Humans of New York fascinerende, men egentlig bedst kan lide hunde?

Så starter man en side, som er inspireret af den amerikanske, men som udelukkende handler om hunde. Det har de tre studerende, Alyssa fra Frankrig, Georgia fra Australien og Ida fra Aarhus gjort med siden, Dogs of Aarhus.

– Vi bondede hurtigt over vores kærlighed til dyr, og var helt enige om at hvis vi selv skulle følge en side, så vil vi meget hellere se billeder og læse om hunde, end om mennesker. At gå rundt i byen og tage billeder og snakke med folk om deres hunde, er sådan en universel og nem måde at lære byen at kende for Alyssa og Georgia, og at komme i kontakt med danskere, fortæller Ida Stærkjær Nielsen og fortsætter:

– Mange siger at danskere er et ret reserveret folk, men lige så snart snakken falder på folks kæledyr, så elsker vi danskere at fortælle.

Derfor går de tre studerende rundt på gader, stræder og i parker og leder efter hundeluftere, og nogle gange sker det, at hundene trækker lidt mere end undervisningen på universitet.

– Da Alyssa og jeg gik igennem Unipaken torsdag på vej til undervisning, så vi Victor og hans ejer, som sidder i kørestol. De kører en tur i uniparken hver morgen. Victor var sådan en kælen hund. Han fulgte efter os og snudepuffede os, og når vi stoppede satte han sig ned for at blive nusset og kløet bag øret. Vi kom fem minutter for sent til undervisningen den morgen, for det var svært at stå for sådan en lille kærlig fyr, lyder det fra Ida Stærkjær Nielsen.

Hunden.dk opfordrer hermed officielt læserne til at gå ind og følge facebookgruppen, hvis man slet ikke kan få nok af søde hunde. Og hvem kan egentlig det?

Se gruppen her

 

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Sjovt opslag fra Amin Jensen

15-04-2023 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amin Jensen har lavet et ret underholdende opslag på Facebook

Video: Nyt værktøj skræller dyret i lag

04-01-2019 17:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et samarbejde mellem Sveriges største hospital for smådyr og en visualiseringsvirksomhed giver helt nye muligheder for dyrlæger, ejere og studerende. Verdensnyhed bliver præsenteret på MyDOG

Voice of pets tæt på lukning

09-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus

Hundekroen: Hjælp os med at blive klogere

07-02-2022 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er stadig fuld gang i byggeriet af Danmarks første hundekro. Netop nu er to studerende fra Professionshøjskolen UCN ved at undersøge, hvordan kroen bliver bedst

K9 Biathlon for alle: En del af Aarhus Festuge

30-06-2022 15:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Aarhus Festuge er meget mere end kolde Ceres, Thomas Helmig og De Hviii’e på stadion. Nu er der også gået hund i den traditionsrige festuge

Hundens Dag i Tivoli Friheden

01-07-2011 14:06, af Anne Kristine Tollestrup
Vejret holdt tørt, da man i weekenden kunne opleve smukke hunde i Tivoli Friheden i Aarhus.

Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Dyrlægehjælp til hjemløses dyr kommer til Aarhus

27-10-2022 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hjemløsedyrlægerne i København og Dyrenes Beskyttelse fusionerede tilbage i 2020, og i foråret 2022 kom projektet også til Odense. Tiden er nu kommet til, at de hjemløse i Aarhus også kan få dyrlægehjælp til deres kæledyr. Hjemløsedyrlægerne er blandt andet med til at sikre bedre trivsel blandt gadens folk og deres hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?