Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Copyright Ridehesten.com

Hvad gør man, når man har et fag, der hedder Social Media Management og finder den amerikanske side Humans of New York fascinerende, men egentlig bedst kan lide hunde?

Så starter man en side, som er inspireret af den amerikanske, men som udelukkende handler om hunde. Det har de tre studerende, Alyssa fra Frankrig, Georgia fra Australien og Ida fra Aarhus gjort med siden, Dogs of Aarhus.

– Vi bondede hurtigt over vores kærlighed til dyr, og var helt enige om at hvis vi selv skulle følge en side, så vil vi meget hellere se billeder og læse om hunde, end om mennesker. At gå rundt i byen og tage billeder og snakke med folk om deres hunde, er sådan en universel og nem måde at lære byen at kende for Alyssa og Georgia, og at komme i kontakt med danskere, fortæller Ida Stærkjær Nielsen og fortsætter:

– Mange siger at danskere er et ret reserveret folk, men lige så snart snakken falder på folks kæledyr, så elsker vi danskere at fortælle.

Derfor går de tre studerende rundt på gader, stræder og i parker og leder efter hundeluftere, og nogle gange sker det, at hundene trækker lidt mere end undervisningen på universitet.

– Da Alyssa og jeg gik igennem Unipaken torsdag på vej til undervisning, så vi Victor og hans ejer, som sidder i kørestol. De kører en tur i uniparken hver morgen. Victor var sådan en kælen hund. Han fulgte efter os og snudepuffede os, og når vi stoppede satte han sig ned for at blive nusset og kløet bag øret. Vi kom fem minutter for sent til undervisningen den morgen, for det var svært at stå for sådan en lille kærlig fyr, lyder det fra Ida Stærkjær Nielsen.

Hunden.dk opfordrer hermed officielt læserne til at gå ind og følge facebookgruppen, hvis man slet ikke kan få nok af søde hunde. Og hvem kan egentlig det?

Se gruppen her

 

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Rekordhøjt antal hunde gik tur for en god sag

09-05-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram

Sjovt opslag fra Amin Jensen

15-04-2023 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amin Jensen har lavet et ret underholdende opslag på Facebook

Frivillige skaber tryghed og omsorg for dyrene på internatet

24-02-2025 11:38, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.

Ny opfindelse: hundebetjent lampekontakt

25-05-2014 09:27, af Tine Luther
Studerende har opfundet en lampekontakt, som gør det nemt for bl.a. servicehunde at tænde og slukke lyset.

Få hunden vasket på Frederiksberg

07-05-2018 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden afholder internationale dyrlægestuderende dogwash på Frederiksberg. Der vil være forkælelse til hunden og kage til mennesket

Hundene står i kø til jobbet som besøgshund i hele landet

24-05-2013 12:29, af Tine Luther
I dag og i de kommende fire dage besøger flere end 250 hunde og deres ejere plejecentre i henholdsvis Aalborg, Aarhus, Vamdrup, Greve og Birkerød, hvor TrygFonden Besøgshunde inviterer til session. Hundene skal undersøges af en dyrlæge og testes på en særlig forhindringsbane. Hvis hundene klarer testene, bliver de en del af TrygFonden Besøgshunde, som besøger de ældre og demensramte på plejecentre i hele landet.

DKK kommer tættere på jyderne

10-01-2020 13:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub får nu kontor i Jylland. Kontoret får til huse på Vilhelmsborg ved Aarhus

Hundekroen: Hjælp os med at blive klogere

07-02-2022 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er stadig fuld gang i byggeriet af Danmarks første hundekro. Netop nu er to studerende fra Professionshøjskolen UCN ved at undersøge, hvordan kroen bliver bedst

Politiet efterlyser såret hund

15-03-2018 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag blev en hund skudt af en politibetjent. Hunden flygtede ind i en skov i Lisbjerg ved Aarhus og er ikke set siden. Derfor beder Østjyllands Politi om offentlighedens hjælp

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet