Sensibilisering og udvikling af fobier

31-10-2017 17:31, af Astrid Gerd Holtet

Sensibilisering kan forklare udviklingen af fobier, som eksempelvis lydangst. Vi ser nærmere på, hvad der ligger bag dette begreb! 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når hunden oplever noget nyt kan den vænne sig til det – det kaldes for habituering. Når hunden vænner sig til noget, lærer den at den ikke behøver at reagere, og den bliver dermed ligeglad.

Det modsatte kan dog også ske, nemlig at hunden reagerer mere og mere voldsomt på en given ting. Denne type indlæring kaldes for sensibilisering.

Sensibilisering kan ske, hvis hunden bliver bange for noget den oplever, eksempelvis en ting, en lyd eller en bestemt situation. Herefter kan hundens reaktion blive mere og mere kraftig, hver gang den udsættes for en lignende oplevelse. Processen kan til sidst ende i stærke angstreaktioner hos hunden.  

Sensibiliseringen kan forklare udviklingen af fobier, som for eksempel lydangst. Hunden kan høre et tordenbrag og blive bange. Næste gang den hører et lignende brag, reagerer den endnu kraftigere, og til sidst kan selv den mindste lyd, der minder om et tordenbrag, udløse en angstreaktion.

Denne slags angst kan desværre nemt overføres til andre ting, der minder om det, der udløste reaktionen i første omgang. Er hunden bange for torden, kan den let blive bange for andre høje lyde, som for eksempel fyrværkeri eller skud. Den kan også koble de ting, der sker lige inden tordenvejret sammen med tordenen, og dermed kan alt det der følger med også udløse en angstreaktion – eksempelvis blæst, regn eller blot det omslag i vejret, der typisk kommer inden uvejret starter.

Når hunden skal introduceres for nye ting er det derfor vigtigt, at der ikke sker en sensibilisering. Det kræver at oplevelsen ikke er for voldsom, så man undgår at hunden bliver bange. Er der først sket en sensibilisering, kan det kræve meget arbejde og lang tid, inden angsten er forsvundet igen. 

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Dette er anden artikel i en serie om hvordan hunde lærer – næste gang ser vi på klassisk indlæring!

Læs også

Smerte i muskler og led kan forstærke lydfobier hos hunde

12-12-2021 12:23, af Astrid Gerd Holtet

Nyt internationalt studie tyder på at smerte i muskler eller led kan forstærke lydfølsomhed hos hunde, og forskerne bag studiet peger på at hunde med lydfobier derfor altid bør undersøges for ikke-opdagede smerteproblemer, især hvis fobien opstår senere i livet   

Når det brager udenfor

31-12-2019 08:34, af Astrid Gerd Holtet

Mange hunde er bange for fyrværkeri, og det kan gøre nytårsaften svær at komme igennem. Heldigvis er der en masse du kan gøre for at hjælpe hunden, når det buldrer og brager udenfor.

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.