Hvad skal du 4., 5., 6., 18., 19., 20. september og 2., 3., 4. oktober? Du skal naturligvis være med i DKK’s helt vilde efterår med udstillinger.
4., 5., 6. september er der international udstilling i Vejen.
18., 19., 20. september er der international udstilling i Ballerup
2., 3., 4. oktober er der nordisk udstilling i Roskilde
Dansk Kennel Klub har netop fået lov af myndighederne til at køre dette helt særlige efterårsprogram. Men du skal forvente, at udstillingerne bliver noget anderledes, end de hidtil har været.
Det bliver nemlig sådan, at der afvikles bedømmelser om formiddagen, hvorefter pladsen ryddes, og så gør man klar til at afvikle bedømmelser igen om eftermiddagen.
Der bliver ikke adgang for publikum, og der vil kun være adgang for 1 person pr. tilmeldt hund.
På den måde kan udstillingerne leve op til myndighedernes krav. Der vil desuden kun være plads til 444 hunde om formiddagen og 444 hunde om eftermiddagen.
Billetterne bliver solgt efter først-til-mølle-princippet, og der vil naturligvis komme besked om, hvornår billetsalget starter.
Vi glæder os til at se jer dejlige udstillere derude igen.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Vi har modtaget denne fine historie fra Tine Miang, som mange nok kender fra DKK's information
Mens Folketinget beder frisører og andre om at lukke, er der ikke nogen regler for dyrlæger. Derfor opfordrer dyrlægerne Den Danske Dyrlægeforening om at komme med en klar udmelding
Der er i hvert fald én i familien, som værdsætter, at visse arbejdspladser og skoler holder lukket i disse virustider – nemlig hunden. Nu hvor meget tid bruges i hjemmet, kan hundeejere benytte lejligheden til at udvikle forholdet til deres hund. Her kommer Agria Dyreforsikring med tips og råd til, hvordan du nemt kan aktivere hunden mellem de daglige gåture
Netdyredoktor har samlet en række informationer og gode råd om kæledyr og coronavirus. Dem kan du læse her
Udstillinger, prøver og konkurrencer er blevet aflyst, generalforsamlinger udskudt og øvrige aktiviteter sat i bero. Frivillige kræfter er sat i venteposition– alt er vendt på hovedet. Skal vi gøre noget eller hvad kan vi gøre?
I Sydkorea kan man nu få testet sin hund for corona, men er det egentlig nødvendigt
Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?