Ringtræning og hvorfor det er så givende

23-11-2021 08:41, af Hanne Nielsen

Månedens klummeskribent er Hanne Nielsen, som er næstformand i Kreds 7

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Da jeg blev spurgt, om jeg ville skrive denne klumme, tænkte jeg straks på mit arbejde i Kreds 7 og især mit hjertebarn Ringtræning.

I mere end 35 år har jeg trænet hold i ringtræning med få pauser ind imellem. Når jeg sidder her og tænker tilbage, har det været nogle fantastiske, dejlige år med en masse skønne mennesker og deres dejlige hunde. Dejlige trænere, man har knyttet venskaber med gennem årene.
Indenfor ringtræning er der sket en stor udvikling. Både i visningen af hundene og deres handlere på udstillingerne - for slet ikke at tale om tøjvalgene. Da jeg startede med udstillinger og ringtræning, var det vildt flot og sejt, hvis man havde et smart vindsæt eller en joggingdragt. Men jeg må da sige, at det ser godt ud i dag, når alt matcher mellem både hund og handler - hele indtrykket gør så meget for hele oplevelsen.
Ringtræning er et sted, hvor alle kan komme – hvis bare du har en stamtavle. Jeg tror på, at alle hundeejere skulle give dem selv og deres hund den oplevelse, at komme til ringtræning. Selvom jeg ofte hører folk sige, at de aldrig vil udstille, bliver folk bidt af det, og ser alle de gode og hyggelige sider. Hyggesnakken med andre hundefolk, muligheden for at vise hvor sød en hund, du har, og måske endda også smuk - hvad jo ikke vil gøre noget.

Jeg tænker ofte tilbage, til da jeg startede ringtræning med min egen hund. Dette var vores friaften og hygge med andre, og vi skulle selvfølgelig aldrig på udstilling. Men han blev virkelig dygtig til at stå og gå pænt, og ikke mindst fik han lov til at vise, hvor smuk han var, både indvendig og i det ydre.
Samtidig ser jeg på alle de søde hunde, der kommer til ringtræning nu. Det er vigtigt at huske på, at selvom du har store drømme for din hund, at I skal gøre det sammen med glæde og ikke med tvang. For jeg er sikker på, at de gør det for vores skyld og ikke for deres egen.
Ja, man må jo heller ikke glemme en lille babyhund kan have sceneskræk, som vi kender det fra os selv. Nogle kommer måske heller aldrig til at ville det, mens andre er født til det og elsker det.
Den glæde ringtræning kan give, og som jeg har sammen med min hund, er så givende. Derfor tror jeg også, at jeg selv vil træne, så længe jeg kan gå og stå. Det er så dejligt at se, hvad det giver, og samtidig at kunne hjælpe med at give det videre til andre.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Dyrehelt: 11-årige Marcus har ADHD. hunden Molly aflæser hans humør og forhindrer, at verden ramler

04-11-2016 10:52, af Kasper Larsson
Hunden Molly fra Kalundborg er kåret som sjællandsk ugevinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence om at blive Danmarks Dyrehelt 2016. Molly sørger for, at 11-årige Marcus kan fokusere, få ro og grine en masse i en hverdag, der kan være udfordrende, når man har ADHD

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Lær tricket: Gi' pote

02-07-2018 08:07, af Zara Zachariasen

Det giver utroligt meget at træne tricks med sin hund. Det er både god hjernegymnastik for dig og din hund, men det udbygger også i den grad relationen mellem hund og ejer. Det at ejer og hund laver ting sammen skaber værdi for hunden, og denne værdi gør, at hunden meget hellere vil samarbejde i alle henseender. Derudover er det også bare vildt sjovt at lave ting med de firbenede

Vinder af Hunden.dk’s konkurrence i Vejen

04-08-2011 07:33, af Nina Marie Villadsen
Så er den heldige vinder af Hunden.dk’s konkurrence i forbindelse med årets store 4-dages hundeudstilling i Vejen udtrukket

Narkohund gjorde fund efter fyraften

29-06-2013 08:47, af Maja Golles
En ihærdig narkohund var blevet sat ind i en politibil efter endt arbejde. Betjentene var ved at gøre klar til at tage hjem, men hunden sprang pludselig ud af bilen og gjorde stort fund

Fra 1. april - 1. oktober: Hunden skal i snor på stranden

26-03-2021 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har fået mange nye hundeejere i 2020, der måske ikke er så bekendte med reglerne for hunde ved vand og i skov: Hunde skal generelt være i snor i naturen, men der er undtagelser, f.eks. i de efterhånden mange hundeskove

Vuffeli slog rekord i Løvens Hule

20-01-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har i flere dage forsøgt at få et interview med drengene fra Vuffeli, efter de havde stor succes i sidste uges afsnit af Løvens Hule. Den store succes har dog også givet travlhed, og så må hunden.dk naturligvis vente

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet