Rekordmange hunde på solskinsøen

12-08-2022 13:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

For et par uger siden stod hele Danmark på den anden ende for at fejre Jonas Vingegaards fantastiske bedrifter på sin racercykel. I Herning er verdenseliten inden for hestesport samlet til VM netop nu, men på Bornholm - Den dejlige ferieø, er det hundenes tur til at blive fejret i DKK's jubilæumsudstilling, der allerede er historisk, idet 6.623 hunde deltager denne weekend. 

- Jeg er fuldstændig overvældet over den massive opbakning og rekordstore tilslutning, der er til vores 125 års fejring. Hundeudstillingerne på Bornholm er en tradition, vi har haft i rigtig mange år, og i Dansk Kennel Klub elsker vi at være her. Da vi fejrede vores organisations første 100 år, var det med en jubilæumsudstilling her på solskinsøen, og derfor var det oplagt at gentage succesen her 25 år senere. Den beslutning har jeg ikke fortrudt, for hundeejerne viser jo med deres store tilsutning, at også de er vilde med Bornholm, lyder det fra Wilfred Olsen, der er formand for DKK's udstillingsudvalg. 

Og det er da også svært at være sådan rigtig kritisk og negativ, når man går rundt på Rønne Stadion Nord og kigger på den ene glade hund efter den anden. På trods af, at Bornholm åbenbart vil vise, at den virkrelig er solskinsøen og i den grad brillerer med skyhøøje temperaturer og sol fra en skyfri himmel, så tager folk det hele med et smil. 

Vi opfordrer selvfølgelig til, at man indtager al mulig væske og skygge, og at man nyder weekenden her på et af de skønneste steder i Danmark. 

Og sidder du med en god historie, er du altid velkommen til at kontakte undertegnede. Skriv evt kommentar på opslag på Facebook eller send mail på bkn@wiegaarden.dk, så skal jeg nok vende tilbage til dig.  

 

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Bornholm: Bisvinder i tårer

17-08-2019 17:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens hunden tog det ret roligt, var ejer Bitta Wöhliche opløst i glædestårer over at vinde BIS 1 lørdag

Mops stjålet i Humlebæk

07-04-2020 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK er blevet kontaktet af en ulykkelig ejer, der har fået sin elskede hund stjålet. Vi bringer her efterlysningen

Endelig international champion

15-08-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig

En vaskeægte Power viking

13-05-2022 18:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dagens BIS-vinder skulle så ualmindeligt meget igennem, inden den kunne kalde sig BIS og Vikingvinder

Weekend med hund i

01-07-2011 12:15, af Anne Kristine Tollestrup
I denne weekend gæster næsten 1000 hunde solskinsøen Bornholm.

Bornholm: Nej det var ikke Morten, der vandt

12-08-2022 18:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Øverst på skamlen efter en varm dag i Rønne stod Pi Johanne Rasmussen med hendes Chic Choix Parti Celebris, der ifølge hende er noget nær den perfekte hund

 

To sjældne babyer

14-05-2022 13:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse