For et par uger siden stod hele Danmark på den anden ende for at fejre Jonas Vingegaards fantastiske bedrifter på sin racercykel. I Herning er verdenseliten inden for hestesport samlet til VM netop nu, men på Bornholm - Den dejlige ferieø, er det hundenes tur til at blive fejret i DKK's jubilæumsudstilling, der allerede er historisk, idet 6.623 hunde deltager denne weekend.
- Jeg er fuldstændig overvældet over den massive opbakning og rekordstore tilslutning, der er til vores 125 års fejring. Hundeudstillingerne på Bornholm er en tradition, vi har haft i rigtig mange år, og i Dansk Kennel Klub elsker vi at være her. Da vi fejrede vores organisations første 100 år, var det med en jubilæumsudstilling her på solskinsøen, og derfor var det oplagt at gentage succesen her 25 år senere. Den beslutning har jeg ikke fortrudt, for hundeejerne viser jo med deres store tilsutning, at også de er vilde med Bornholm, lyder det fra Wilfred Olsen, der er formand for DKK's udstillingsudvalg.
Og det er da også svært at være sådan rigtig kritisk og negativ, når man går rundt på Rønne Stadion Nord og kigger på den ene glade hund efter den anden. På trods af, at Bornholm åbenbart vil vise, at den virkrelig er solskinsøen og i den grad brillerer med skyhøøje temperaturer og sol fra en skyfri himmel, så tager folk det hele med et smil.
Vi opfordrer selvfølgelig til, at man indtager al mulig væske og skygge, og at man nyder weekenden her på et af de skønneste steder i Danmark.
Og sidder du med en god historie, er du altid velkommen til at kontakte undertegnede. Skriv evt kommentar på opslag på Facebook eller send mail på bkn@wiegaarden.dk, så skal jeg nok vende tilbage til dig.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Hvorfor skulle man dog tage på hundeudstilling, hvis man ikke er udstiller eller måske ikke har hund? Det får du her 10 grunde til
Katrine Jeppesen og hendes familie havde en noget alternativ tur til Herning. Faktisk kunne det være gået helt galt, men det gjorde det ikke
I det nye HUNDEN er der både kuvert, stemmeseddel og præsentation af kandidater. Der er ingen undskyldning for ikke at stemme
Mandag den 1. november og tirsdag d. 2. november kommer en af Dyreværnets mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikken, til Bornholm. Formålet med foreningens to Frynseklinikker er at tilbyde hjælp til socialt udsatte borgeres kæledyr ud fra et ”betal-hvad-du-kan-princip”. Det er tredje gang, Frynseklinikken besøger Bornholm og tilbyder hjælp til de kæledyr, hvis ejer ellers har svært ved at få deres pelsede ven til dyrlægen
Dogley og Dansk Kennel Klub afholder et fagligt kursus for hundepassere med undervisning af en af Danmarks dygtigste instruktører. Kurset vil forberede dig på mange af de situationer, der kan opstå, når du passer fremmede hunde og dermed ruste dig bedre til ansvaret som hundepasser
To flotte hvide hunde havde ikke det store besvær med at vinde i raceringen, da de var de to eneste opstillede hunde i racen, kuvasz
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.