Lad det være sagt med det samme. Det var hverken Jørgen Hindse, Helle Friis Proschowsky eller Jens Glavind, der trods flotte og spændende oplæg høstede aftenens største bifald, da Dansk Kennel Klub holdt medlemsmøde for små 400 medlemmer i Hobro Idrætscenter tirsdag aften.
Det gjorde derimod gæstetaleren Christine Feldthaus, der med sit underholdende oplæg, Kender du (hunde)typen, fik store dele af salen til at bryde ud i latter.
Hundetypen
Oplægget tog udgangspunkt i de typer, reklamebranchen har besluttet, vi mennesker kan deles op i. Typerne blev personificeret af billeder af kendte mennesker som Manu Sareen, Jørgen Hjorting, Claudia Rex og Ole Birk Olesen.
Efter en kort gennemgang af hver type, stillede Feldthaus spørgsmålet, hvilken hund kunne denne type have, og oftest var salen enige med livsstilseksperten i valget af racer.
Hele oplægget blev krydret med anekdoter fra tiden som deltager i Kender du typen på DR1, som dengang hun fornærmede Erna Hjorting så meget, at hun efterfølgende ikke ville tale med Christine Feldthaus, eller da hun måtte erkende, at hun ikke vidste hvem Jim Lyngvild var.
Det var underholdende, og Feldthaus må siges at være en rigtig god booking af DKK, da hun virkelig tog kegler i den hundeelskende forsamling.
– Jeg har tænkt, at jeg skal finde ud af, hvem der har planlagt, at jeg skal på efter Christine Feldthaus, for det er ikke nemt. Men så hørte jeg en nede i salen sige, at hun glædede sig til at høre mig. Det gjorde mig glad, men så blev jeg også nervøs over det.
Fake news
Sådan startede direktør i DKK, Jens Glavind, sit oplæg, der fulgte i halen på Feldthaus’ populære leg. Han havde dog ikke noget at være nervøs for, da han trådte op på scenen i den hal, der i hans ungdom lagde gulvbrædder til afdansingsballer, som fem år i træk faldt sammen med lige den dag på året, hvor hans far var syg.
Han kunne fortælle, at det går godt i DKK. Derudover slog han fast, at DKK ofte rammes af fake news.
– Nogle siger, at vi har droppet alle avlsrestriktioner, det er fake news. Nogle siger, at der fødes flere og flere dårlige hvalpe i DKK, det er fake news, lød det blandt andet fra direktøren.
Hans oplæg fungerede lidt som en opsamling på Jørgen Hindses og Helle Friis Proschowskys oplæg, der startede aftenen.
En klar anbefaling
DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky fortalte blandt andet om udviklingen i undersøgelser af hunde i DKK, som ikke er blevet færre, siden indførelsen af de mere individuelle restriktioner i 2011.
Bestyrelsesformand, Jørgen Hindse, var manden, der satte gang i aftenen med et oplæg om, hvorfor DKK valgte at holde medlemsmøderne, som de startede tilbage i 2011. I år har tilslutningen dog været meget større, da man på de tre første møder allerede har rundet de 1000 deltagere. Så er det bare at se, hvor mange, der møder op på det sidste møde på Fyn.
Det kan under alle omstændigheder anbefales, og det skyldes ikke alene, at man fik stillet sulten og tørsten med sandwich, småkager, sodavand, øl, vand og kaffe.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.
Flere Maxi Zoo butikker i landet har i denne ugebesøg af frivillige fra Dyrenes Beskyttelse. Man kan både møde mennesker og dyr fra organisationen i butikkerne
Første udstillingsdag i Fredericia er nu slut, og de første deltagere til morgendagens BIS-finale er fundet
I dag kan Dansk Kennel Klubs bestyrelsesformand, Jørgen Hindse, fejre sin 80 års fødselsdag - og samtidig kan han fejre noget så unikt som 45 års jubilæum som formand. Vi siger tillykke til formanden og giver dig her et par af højdepunkterne i hans karrierer - i flertal, ja, for han har haft to: En erhvervskarriere og en hobbykarriere - og den sidste er stadig i fuld gang
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
Inspirationsweekenden blev sparket i gang med et veldrevet repræsentantskabsmøde med godt humør
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.