Lad det være sagt med det samme. Det var hverken Jørgen Hindse, Helle Friis Proschowsky eller Jens Glavind, der trods flotte og spændende oplæg høstede aftenens største bifald, da Dansk Kennel Klub holdt medlemsmøde for små 400 medlemmer i Hobro Idrætscenter tirsdag aften.
Det gjorde derimod gæstetaleren Christine Feldthaus, der med sit underholdende oplæg, Kender du (hunde)typen, fik store dele af salen til at bryde ud i latter.
Hundetypen
Oplægget tog udgangspunkt i de typer, reklamebranchen har besluttet, vi mennesker kan deles op i. Typerne blev personificeret af billeder af kendte mennesker som Manu Sareen, Jørgen Hjorting, Claudia Rex og Ole Birk Olesen.
Efter en kort gennemgang af hver type, stillede Feldthaus spørgsmålet, hvilken hund kunne denne type have, og oftest var salen enige med livsstilseksperten i valget af racer.
Hele oplægget blev krydret med anekdoter fra tiden som deltager i Kender du typen på DR1, som dengang hun fornærmede Erna Hjorting så meget, at hun efterfølgende ikke ville tale med Christine Feldthaus, eller da hun måtte erkende, at hun ikke vidste hvem Jim Lyngvild var.
Det var underholdende, og Feldthaus må siges at være en rigtig god booking af DKK, da hun virkelig tog kegler i den hundeelskende forsamling.
– Jeg har tænkt, at jeg skal finde ud af, hvem der har planlagt, at jeg skal på efter Christine Feldthaus, for det er ikke nemt. Men så hørte jeg en nede i salen sige, at hun glædede sig til at høre mig. Det gjorde mig glad, men så blev jeg også nervøs over det.
Fake news
Sådan startede direktør i DKK, Jens Glavind, sit oplæg, der fulgte i halen på Feldthaus’ populære leg. Han havde dog ikke noget at være nervøs for, da han trådte op på scenen i den hal, der i hans ungdom lagde gulvbrædder til afdansingsballer, som fem år i træk faldt sammen med lige den dag på året, hvor hans far var syg.
Han kunne fortælle, at det går godt i DKK. Derudover slog han fast, at DKK ofte rammes af fake news.
– Nogle siger, at vi har droppet alle avlsrestriktioner, det er fake news. Nogle siger, at der fødes flere og flere dårlige hvalpe i DKK, det er fake news, lød det blandt andet fra direktøren.
Hans oplæg fungerede lidt som en opsamling på Jørgen Hindses og Helle Friis Proschowskys oplæg, der startede aftenen.
En klar anbefaling
DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky fortalte blandt andet om udviklingen i undersøgelser af hunde i DKK, som ikke er blevet færre, siden indførelsen af de mere individuelle restriktioner i 2011.
Bestyrelsesformand, Jørgen Hindse, var manden, der satte gang i aftenen med et oplæg om, hvorfor DKK valgte at holde medlemsmøderne, som de startede tilbage i 2011. I år har tilslutningen dog været meget større, da man på de tre første møder allerede har rundet de 1000 deltagere. Så er det bare at se, hvor mange, der møder op på det sidste møde på Fyn.
Det kan under alle omstændigheder anbefales, og det skyldes ikke alene, at man fik stillet sulten og tørsten med sandwich, småkager, sodavand, øl, vand og kaffe.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I bladet, der kommer næste uge, kan du møde cairn terrieren Saxo, der arbejder som rottehund. I den anledning tager vi en quiz om cairn terrieren
Det er nu muligt at gå til dyrlægen digitalt ved hjælp af en ny app udviklet af AniCura. Appen giver kæledyrsejere mulighed for at møde dyrlægen hjemmefra via mobilen og skal blandt andet være med til at gøre dyrlægebesøg mere fleksible og tilgængelige – også på den anden side af coronakrisen
Hunden.dk har tidligere skrevet om de 113 hunde, der er kommet ind på Dyrenes Beskyttelses internater de sidste par måneder. Et af de internater, der har modtaget en stor flok hunde er Nordjyllands Internat i Hjallerup. Hunden.dk tog torsdag en tur til Hjallerup for at møde nogle af hundene og høre lidt om, hvordan internatet arbejder med dem
Vi har modtaget en førstehåndsberetning fra VM i agility, som i disse dage finder sted i Sverige . Det er Dorthe Kiærulff, der beretter
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.