En albaner og en rumæner oplevede i mandags for alvor, hvor effektive de danske politihunde kan være.
Det hele startede på Damgårdsvej i Nivå, hvor en kvinde opdagede, at to mænd var ved at bryde ind i hendes hus. Det skriver Lokalavisen.
Hun tilkaldte straks politiet, som kom prompte, hvorefter de to tyve tog flugten over nogle nærliggende marker.
Så gik den vilde jagt. Politiets hundepatruljer lagde en ring om området, og ifølge Martin Tang fra Nordsjællands Politi var betjentene og hundene hele tiden lige i hælene på de udenlandske lovbrydere.
Jagten varede i mere end tre timer, før hunde og betjentene fik indhentet tyvene. For den ene af tyvene endte flugten i en hestefold ni kilometer fra gerningsstedet, hvor en af de dygtige politihunde opsnusede den skjulte forbryder.
Den anden lykkedes med at komme længere væk. Han blev fundet 11 kilometer fra huset i Nivå.
De er begge blevet fremstillet i grundlovsforhør og varetægtsfængslet. Rumæneren nægtede sig skyldig, mens albaneren erkendte sin skyld, idet der blev fundet manchetknapper på ham, som stammede fra det hus i Nivå, hvorfra flugten tog sin begyndelse.
Politihundene kan vist se frem til en ekstra godbid og en smule hvile til benene.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.
Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt
Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet
Politihund fik maksimalt udbytte af sit arbejde i Varde i nat, hvor hele fire indbrudstyve måtte se sig besejret af schæferhunden
Mandag var en af de dage, der i den grad viser, at de mange timer, der bruges på træning af politihunde, er det hele værd
Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.