Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Copyright Ridehesten.com
Sidste år var lørdagen i Vejen en meget våd fornøjelse. Derfor bliver der i den grad krydset poter og fingre for mere sommerligt vejr, når udstillingen skydes i gang fredag den 20. juni. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Kalenderen skriver godt nok sommer, men udstillere og tilskuere husker måske sidste års regnfulde show, hvor paraplyer og regnslag var dagens outfit, og der blev danset regndans både i og udenfor ringene. Selv regn og blæst holder ikke entusiasterne væk, og med 250 flere tilmeldte logrende hunde i forhold til sidste år, bliver der mere liv end nogensinde på dette års udstillingsplads, så det tegner bestemt til en weekend ud over det sædvanlige. I år krydser vi dog alligevel poter og fingre for tre dage, hvor solen vil skinne på både snuder og tilskuere.

Med hele tre udstillingsdage i vente er der lagt op til en storstilet fejring af hunde i alle deres afskygninger. Fra fredag til søndag vil pladsen bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. Over 7000 hunde fra både ind- og udland vil blive bedømt, og udendørsarealerne ved Vejen Idrætscenter vil derfor forvandle sig til et sandt mekka for alle hundeelskere, hvor du med sikkerhed er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed med våde snuder.

Alle racer i ringen – hele weekenden
Der bliver masser at se på for publikum alle tre dage, når både små og store racer indtager ringene. Fredag indleder festlighederne med en international CACIB-udstilling for alle racer, og både lørdag og søndag fortsætter programmet med henholdsvis en nordisk udstilling og endnu en international CACIB-udstilling. Om lørdagen dyster hundene om det eftertragtede nordiske certifikat – et vigtigt skridt på vejen mod titlen som nordisk champion.

Med hele 252 forskellige racer samlet på ét sted er der altså rig mulighed for at opleve lige netop den race, man drømmer om. Lørdag kan man for eksempel se hele 74 berner sennenhund, 86 gravhunde i både lang-, kort- og ruhåret variant – og måske også den ene tilmeldte komondor hvalp, som yderst sjældent ses i ringen. Ønsker du at opleve bestemte racer, er det vigtigt at orientere dig i dagens program på forhånd. Det opdaterede program findes på Dansk Kennel Klubs hjemmeside under henholdsvis ”Ringliste fredag”, ”Ringliste lørdag” og ”Ringliste søndag”.

Copyright Ridehesten.com
Der kommer 252 forskellige hunderacer til Vejen, blandt andet de mange varianter af gravhund, så derfor er der rig mulighed for at kigge nærmere på en masse forskellige hunde. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Alle racebedømmelser starter kl. 9.00 alle tre dage, og rækkefølgen for, hvornår de enkelte racer går i ringen, fremgår tydeligt af ringlisterne. Her finder du også en oversigt over de 32 ringe, som er fordelt over udstillingsområdet. Det kan derfor godt betale sig at planlægge dit besøg – især hvis du har et særligt ønske om at se en bestemt race i aktion, da bedømmelsen hurtigt kan være overstået, og det vil være drønærgerligt at komme for sent, hvis du lige netop havde sat snuden op efter at se den helt bestemte race.

Derudover byder både lørdag og søndag på spændende konkurrencer i juniorhandling – en disciplin, hvor børn og unge i alderen 10 til 17 år skal fremvise deres hund på den bedst mulige måde. Her lægges der vægt på både teknik og præsentation, men også på det gode samarbejde og udstråling i ringen mellem handler og hund.

Alle 10 FCI-grupper er repræsenteret hver dag, og publikum kan se frem til et sandt overflødighedshorn af hunderacer – fra de mindste, charmerende chihuahuaer til de mest majestætiske grand danois. Undervejs er der rig mulighed for at komme tæt på både hunde og ejere og møde passionerede opdrættere, som gerne deler ud af deres viden. Det hele foregår i grønne, indbydende omgivelser, hvor stemningen er præget af kærlighed til hunden og et stærkt fællesskab på tværs af racer, aldre og nationer.

Kom og vis din hund – alle racer – med og uden stambog
Uanset om du er garvet udstiller eller bare elsker hunde, er der masser at glæde sig til. Hver dag mellem kl. 11 og 14 har du nemlig mulighed for at tage din hund med og få en uofficiel vurdering – helt uden forhåndstilmelding. Det er en oplagt chance for at snuse til udstillingsverdenen og få kyndig vejledning i, hvordan du bedst præsenterer din hund i en udstillingslignende situation. Resultatet registreres ikke officielt hos Dansk Kennel Klub, men du får en god snak med dommeren, nyttige tips – og en flot roset med hjem som minde. Det eneste krav er, at din hund er over 12 uger gammel, og at du medbringer gyldige vaccinationspapirer.

Copyright Ridehesten.com
Med over 7000 tilmeldte hunde kommer plænen bag Vejen Idrætscenter til at summe af (hunde) liv. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Store ring – shopping og gode tilbud
Hvis du først har mulighed for at komme lidt senere på dagen, så er der bestemt også stadig mulighed for at se en masse flotte hunde. De hunde, dommerne har udvalgt som de flotteste tidligere på dagen, dyster nemlig i gruppefinalerne i Store ring fra kl. 15. Til sidst kåres vinderhunden i ”Best in Show”.

Udstillingen byder igen på ”Fællesstanden”, hvor små enkeltmandsvirksomheder får mulighed for at fremvise deres produkter og tjenester. Derudover er der selvfølgelig også alle de stande fra en række velkendte brands omkring Store ring. Her kan besøgende finde gode tilbud fra vores trofaste standlejere som Royal Canin, KynoRehab, Pit Stop for Pets, Essential Food, GroomUs, Klausen Import, Diergigant og mange flere. Det er den perfekte mulighed for at købe alt, hvad et hundeelskerhjerte kan begære – og lidt til.

Dørene åbner allerede kl. 7.45 hver morgen, og uanset om du er tidligt ude eller kigger forbi senere, venter en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrencer og aktiviteter for hele familien. Madboder på pladsen sørger for, at ingen går sultne eller tørstige hjem.

Vi glæder os til endnu en gang at byde publikum, udstillere og deres firbenede stjerner velkommen, når Vejen Idrætscenter igen danner ramme om fællesskab, passion og logrende haler. Uanset vejret bliver det en sand hundefest, men vi håber naturligvis, at både hunde og mennesker får mulighed for at stikke snuderne op mod solen denne gang i Vejen.

Fakta
Om udstillingen

Udstillingens adresse: Vejen Idrætscenter, Petersmindevej 1, 6600 Vejen.
(Bemærk, at udstillingen foregår udendørs)
Tid: Fredag-søndag, 20.-22. juni 2025
Indgang: Kl. 07.45
Racebedømmelser: Kl. 09.00
Finalekonkurrencerne: kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).

Adgangspriser:
Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.
Børn under 6 år: Gratis
Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.
Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 40,- pr. dag

 

Læs også

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Skynd dig! Første frist til DKK's internationale udstilling i Fredericia udløber mandag

Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Se billederne: Stillinger årskonkurrencer

11-02-2019 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer.  Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia

BIG gik til Hodja's Darwin

11-11-2023 17:18, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin. 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Følg DKK's internationale udstillinger på Web-tv

01-09-2011 08:46, af Lærke Eifler
På hunden.dk ligger der en del Web-tv-klip fra DKK's internationale udstilling i Vejen. Vi lægger løbende nye klip på.

Forget me not bliver ikke glemt i Herning

03-11-2019 17:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets sidste internationale udstilling har nu fundet sin vinder, og det blev igen hollandske Forget Me Not

 

BLOG: En tur til Roskilde

03-06-2019 08:35, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten

Snehvid sejrsherre

20-06-2015 21:34, af Tine Luther
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Best in Show blev samojedhunden Cabaka's Kiss The Rain.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.