Når vi går ind i efteråret, åbner strandene igen for vores firbenede venner uden snor. Fra den 1. oktober til den 31. marts kan du nyde en tur på stranden med din hund, som må løbe frit – så længe visse regler bliver overholdt.
Vigtigt med kontrol og hensyn
Dyrenes Beskyttelse opfordrer til, at ejere altid har kontrol over deres hunde, selv når de er løse. Ikke alle besøgende på stranden er lige begejstrede for hunde, og det er vigtigt at tage hensyn til både andre gæster og det dyreliv, som befinder sig på strandene. - Det er en dejlig frihed for hundeejere, men det kommer med ansvar, lyder det fra foreningen.
Naturstyrelsen understreger også vigtigheden af at følge reglerne, når hunde er løse i naturen. Hunden skal være under fuld kontrol og må ikke jage vildt eller forstyrre fuglelivet. På visse naturarealer og strande gælder der fortsat strenge regler, hvor hunde skal holdes i snor året rundt, så det er vigtigt at tjekke lokale skilte og regler.
Husk at tjekke de lokale regler
Det er ikke alle strande, hvor hunde må være løse. Nogle steder er der stadig krav om, at hunden holdes i snor for at beskytte dyrelivet og tage hensyn til andre strandgæster. Du kan finde mere information om reglerne for hunde i naturen på Naturstyrelsens hjemmeside, hvor der også er tips til, hvordan du bedst færdes med hund i skov og strand.
Husk: Frihed på stranden kræver hensyn og ansvar, så alle kan nyde naturen.
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Når vejret bliver godt, flygter danskerne til stranden, men det er ikke kun os mennesker, der kan trænge til at blive kølet ned med en dukkert. Vores firbenede venner, hundene, får det hurtigt for varmt om sommeren, og de sætter pris på at komme til havet og få en kølig dukkert. Men pas på blågrønne alger og husk, at der er regler for hunde på stranden
Mandag delte komiker Andreas Bo en ret så sjov video fra hans familie på Facebook. Se videoen her
Pr. 1. oktober er det igen tilladt at lade hunden gå løs på de danske strande – men kun hvis den ikke risikerer at forvolde andre skade.
Vild video: Strandhund genoplivet efter hjertestop
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.