Nu kommer HUNDEN snart igen

21-03-2022 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente

Copyright Ridehesten.com
Foto: Tine Norup

 

Det nye forsideprojekt, vi kører på HUNDEN, viser sig endnu engang at være ret fantastisk. Forsiden af det kommende nummer viser nemlig billedet af den smukke labrador, Brown Hunt’s Kosmo. Det smukke billede er taget af Tine Norup.

At labradoren har fundet vej til forsiden skyldes, at der inde i dette blad er et raceportræt, som handler om den populære race. Raceportrættet er skrevet af Bolette Heering, der er formand for labrador i Dansk Retriever Klub.

I jubilæumsartiklerne er vi nået til årene 1908 – 1919, som blandt andet fortæller om, hvordan hunden også var et skattet familiemedlem dengang.

Vores serie, Ung med hund, vender også stærkt tilbage i dette nummer. Du kan læse om Mette Klostergaard, der har prøvet næsten alt i hundeverdenen og ikke kan forestille sig et liv uden hunde.

I Tips til træning kan du lære hunden at holde om en stok. Et trick der især gør sig godt, når hunden skal fotograferes, men også et trick, der er godt til at øve sig i at træne tricks.

HD-indekset er noget, der fylder meget hos mange hundeejere og opdrættere. I det kommende nummer får du en grundig gennemgang af, hvad HD-indekset er, ligesom du får en statistik over alle de røntgenresultater, DKK har registreret i 2021.

Min hverdag med hunden er en hyggelig serie, som vi er rigtig glade for. Her kan en læser fortælle om sin hverdag med sin hund i fire billeder. Denne gang er det Rikke Videler fra Gedved, der fortæller om sin hverdag med sin søde beagle Kida.

Og så åbnede udstillingsåret jo for en gangs skyld, som udstillingsåret bør åbnes. Med en hyggelig udstilling i Fredericia. Du får selvfølgelig en række gode historier fra udstillingen, ligesom der er billeder af alle vinderne fra Store Ring.

Anicura Københavns Dyrehospital har leveret en spændende artikel om bloddonation. Den er virkelig værd at læse, hvis man overvejer, at ens hund skal donere blod til andre hunde.

Vi har været hjemme at besøge Henrik Lykke Pedersen, der sammen med sin schæferhund Enzo deltog i programmet, Den ukendte arv. Her spillede Henrik en ond nazist, men han er i virkeligheden en rigtig flink fyr. En flink fyr, som kort efter optagelserne fik to forbipasserende blodpropper i hjernen. I dag er hans liv forandret.

Månedens klumme er skrevet af Lone Sommer, som har gjort sig nogle tanker om det at være rallydommer.

 

Vi håber, I vil nyde at læse HUNDEN.

Læs også

Generalforsamling i DKK Kreds 8

05-09-2023 11:58, af Louise Trabjerg

Husk at komme til Kreds 8's generalforsamling  torsdag den 5. oktober kl. 19.00 i Hønsehuset, Hovedgårdsvejen 5, 3720 Åkirkeby.

 

Vejen: Jagthund vandt BIS-trofæ

19-08-2023 18:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i dag blev vi begunstiget med en dejlig hundeudstilling i Vejen, og DKK beviste endnu engagn, at de i den grad kan planlægge en udstilling

Vær beredt: HUNDEN udkommer nu

16-08-2023 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK's medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan læse om i dette nummer

10 gode råd, hvis du skal rejse med hunden

16-01-2018 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vejret er ikke rigtig noget i Danmark for tiden. Er man til vintervejr, er her ikke sne nok, og er man til varmegrader er her alt for koldt. Derfor kan man sagtens fristes til at tage på en ferie væk fra gråvejr, kulde og slud. Her er ti gode råd til dig, der gerne vil have din hund med på rejsen

Menneskelæger skal operere hund

04-12-2012 14:59, af Tine Luther
En labrador fra Paris lider af en hjertesygdom, dyrlæger ikke kan operere. Derfor skal hunden opereres af læger, der normalt stikker skalpellen i mennesker.

Tre Gode råd: Sådan giver du hunden piller

25-11-2022 10:20, af Astrid Gerd Holtet

Langt de fleste hundeejere oplever at skulle give deres hund medicin i form af piller, på et eller andet tidspunkt i hundens liv. Her får du tre gode råd til hvordan du gør, når medicinen skal gives

Storbyhunde lever livet farligt

20-04-2015 10:28, af Tine Luther
Har hunden ingen sygeforsikring, kan ejeren ende i et frygteligt dilemma, hvis hunden bliver syg. I København og Nordsjælland er hunde i højere risiko for at blive smittet med den farlige parasit fransk hjerteorm, end i resten af landet. Er hunden først smittet, kan den kureres - men det er en dyr affære, hvis hunden ikke har en sygeforsikring.

Sådan introducerer du hunden til katten

26-09-2016 16:06, af Kasper Larsson
På film og i tegneserier er det en kendt sandhed, at hunde og katte er svorne fjender. Men hvordan forholder virkeligheden sig egentlig?

Dagens Læserfoto: Stor hund i lille krop

22-11-2020 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Selvom man ikke er så stor, så kan man da godt lade som om. Sådan kunne denne fine mittelspitz godt tænke. Billedet er taget af Nadia Odgaard Amling fra Sunds

Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier

Mange hunde på nytårs-pension

31-12-2012 14:31, af Maja Golles
Mange hundeejere vælger at sende hunden på hundepension, så den slipper for høje nytårsbrag. Og flere bestilte plads allerede i februar

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Rishi Sunak annoncerer forbud mod American XL Bully-hunde i Storbritannien

21-09-2023 18:06, af Louise Trabjerg

Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.