Det nye forsideprojekt, vi kører på HUNDEN, viser sig endnu engang at være ret fantastisk. Forsiden af det kommende nummer viser nemlig billedet af den smukke labrador, Brown Hunt’s Kosmo. Det smukke billede er taget af Tine Norup.
At labradoren har fundet vej til forsiden skyldes, at der inde i dette blad er et raceportræt, som handler om den populære race. Raceportrættet er skrevet af Bolette Heering, der er formand for labrador i Dansk Retriever Klub.
I jubilæumsartiklerne er vi nået til årene 1908 – 1919, som blandt andet fortæller om, hvordan hunden også var et skattet familiemedlem dengang.
Vores serie, Ung med hund, vender også stærkt tilbage i dette nummer. Du kan læse om Mette Klostergaard, der har prøvet næsten alt i hundeverdenen og ikke kan forestille sig et liv uden hunde.
I Tips til træning kan du lære hunden at holde om en stok. Et trick der især gør sig godt, når hunden skal fotograferes, men også et trick, der er godt til at øve sig i at træne tricks.
HD-indekset er noget, der fylder meget hos mange hundeejere og opdrættere. I det kommende nummer får du en grundig gennemgang af, hvad HD-indekset er, ligesom du får en statistik over alle de røntgenresultater, DKK har registreret i 2021.
Min hverdag med hunden er en hyggelig serie, som vi er rigtig glade for. Her kan en læser fortælle om sin hverdag med sin hund i fire billeder. Denne gang er det Rikke Videler fra Gedved, der fortæller om sin hverdag med sin søde beagle Kida.
Og så åbnede udstillingsåret jo for en gangs skyld, som udstillingsåret bør åbnes. Med en hyggelig udstilling i Fredericia. Du får selvfølgelig en række gode historier fra udstillingen, ligesom der er billeder af alle vinderne fra Store Ring.
Anicura Københavns Dyrehospital har leveret en spændende artikel om bloddonation. Den er virkelig værd at læse, hvis man overvejer, at ens hund skal donere blod til andre hunde.
Vi har været hjemme at besøge Henrik Lykke Pedersen, der sammen med sin schæferhund Enzo deltog i programmet, Den ukendte arv. Her spillede Henrik en ond nazist, men han er i virkeligheden en rigtig flink fyr. En flink fyr, som kort efter optagelserne fik to forbipasserende blodpropper i hjernen. I dag er hans liv forandret.
Månedens klumme er skrevet af Lone Sommer, som har gjort sig nogle tanker om det at være rallydommer.
Vi håber, I vil nyde at læse HUNDEN.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Nogle har måske allerede modtaget det, ellers kan man forvente at få det nye HUNDEN en af de nærmeste dage
Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor
Ektopisk ureter er en fejl i udviklingen af hundens urinveje, der kan give hunden en række problemer, herunder vanskeligheder ved at holde på vandet
Hunde er vores absolutte favorit kæledyr og overhaler den tidligere favorit katten, viser ny undersøgelse.
DKK’s sundhedsudvalg uddeler hvert år støtte til projekter med fokus på sundhed hos hund. For mange veterinære specialestuderende er det en unik mulighed for at gennemføre studier, der ellers ikke ville have været mulige
Sommerferien er nu ved at være slut for de fleste. Sådan er det også her på redaktionen, og fra mandag udkommer det splinternye nummer af Magasinet HUNDEN
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.