Nu kommer HUNDEN snart igen

21-03-2022 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente

Copyright Ridehesten.com
Foto: Tine Norup

 

Det nye forsideprojekt, vi kører på HUNDEN, viser sig endnu engang at være ret fantastisk. Forsiden af det kommende nummer viser nemlig billedet af den smukke labrador, Brown Hunt’s Kosmo. Det smukke billede er taget af Tine Norup.

At labradoren har fundet vej til forsiden skyldes, at der inde i dette blad er et raceportræt, som handler om den populære race. Raceportrættet er skrevet af Bolette Heering, der er formand for labrador i Dansk Retriever Klub.

I jubilæumsartiklerne er vi nået til årene 1908 – 1919, som blandt andet fortæller om, hvordan hunden også var et skattet familiemedlem dengang.

Vores serie, Ung med hund, vender også stærkt tilbage i dette nummer. Du kan læse om Mette Klostergaard, der har prøvet næsten alt i hundeverdenen og ikke kan forestille sig et liv uden hunde.

I Tips til træning kan du lære hunden at holde om en stok. Et trick der især gør sig godt, når hunden skal fotograferes, men også et trick, der er godt til at øve sig i at træne tricks.

HD-indekset er noget, der fylder meget hos mange hundeejere og opdrættere. I det kommende nummer får du en grundig gennemgang af, hvad HD-indekset er, ligesom du får en statistik over alle de røntgenresultater, DKK har registreret i 2021.

Min hverdag med hunden er en hyggelig serie, som vi er rigtig glade for. Her kan en læser fortælle om sin hverdag med sin hund i fire billeder. Denne gang er det Rikke Videler fra Gedved, der fortæller om sin hverdag med sin søde beagle Kida.

Og så åbnede udstillingsåret jo for en gangs skyld, som udstillingsåret bør åbnes. Med en hyggelig udstilling i Fredericia. Du får selvfølgelig en række gode historier fra udstillingen, ligesom der er billeder af alle vinderne fra Store Ring.

Anicura Københavns Dyrehospital har leveret en spændende artikel om bloddonation. Den er virkelig værd at læse, hvis man overvejer, at ens hund skal donere blod til andre hunde.

Vi har været hjemme at besøge Henrik Lykke Pedersen, der sammen med sin schæferhund Enzo deltog i programmet, Den ukendte arv. Her spillede Henrik en ond nazist, men han er i virkeligheden en rigtig flink fyr. En flink fyr, som kort efter optagelserne fik to forbipasserende blodpropper i hjernen. I dag er hans liv forandret.

Månedens klumme er skrevet af Lone Sommer, som har gjort sig nogle tanker om det at være rallydommer.

 

Vi håber, I vil nyde at læse HUNDEN.

Læs også

Logrende kærlighed og pelset festivitas på Bornholm

06-08-2025 14:31, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Dagens Læserfoto: Sol over beaglen

17-12-2020 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I disse tider hungrer mange efter en smule solskin. Her er et læserfoto fra Lone Juel i Vester Hornum, som viser, at solen stadig findes

Gilpa

Små og store hunde sammen: retriever og gårdhund

21-08-2015 13:09, af Tine Luther
I HUNDEN nr. 6 bragte vi en artikel om at have store og små hunde sammen. I den forbindelse fortæller en læser om erfaringerne med at have en retriever og en dansk/svensk gårdhund sammen.

Dagens Læserfoto: Godt nytår

31-12-2020 07:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det nytårsaften, og vi kan snart vinke farvel til 2020, men husk nu stadig at holde afstand og gør ikke som disse to labradorhvalpe. Billedet er taget af Susanne Hemmingsen

Gilpa

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Husk Hunden.dk's facebook-konkurrence

14-08-2011 12:44, af Nina Marie Villadsen
Der er nu endnu flere, der synes godt om Hunden.dk på facebook. Det fejrer vi lige nu med endnu en konkurrence!

Ny EU-forordning kan koste hundeejere dyrt

28-01-2022 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag træder en ny forordning fra EU i kraft. Den betyder blandt andet, at du ikke længere kan få fornyet din medicin til hunden uden et besøg hos dyrlægen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet