Roskilde 2019: Nordisk rally i Roskilde

10-05-2020 09:25, af Paul Lysholdt

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Copyright Ridehesten.com

Rallysporten er meget populær i Danmark. Der afholdes nu over 100 prøver om året, og flere og flere opnår titler indenfor rallysporten, herunder den højeste Rallysuperchampion DKRSCH/Rallysupermester DKRSME for ikke-stambogsførte hunde. Desuden er der danmarksmesterskabet i alle klasser, og Årets hund-titler på spil i alle klasser.

Men hidtil har der ikke været mere at stræbe efter for topekvipagerne.

Rallysporten er fundamentalt den samme i de FCI-lande, hvor det er en officiel klasse, men i praksis er det en disciplin, hvor de enkelte lande har foretaget mange individuelle tilpasninger, så at konkurrere i rally i et andet land, er ikke noget man kan gøre uden videre. Man må sætte sig ind i landets øvelser og bedømmelser, før man stiller op.

 

En idé blev født
Da tanken om et nordisk mesterskab i rally opstod i DKK’s rallyudvalg for nogle år siden, var det derfor fra starten klart, at det ikke ville være realistisk at gøre rallysporten ens i de nordiske lande, det ville være en for stor omvæltning. Det officielle forslag fra DKK var derfor at skabe en fælles overbygning på rallyklasserne i de nordiske lande, en nordisk klasse, baseret på en kombination af øvelser og bedømmelser fra de enkelte lande.

Heldigvis blev forslaget meget vel modtaget, og den 13. juli 2018 blev det første møde i NKU’s rallyudvalg afholdt med deltagelse af Iiris Harju fra Finland, Beatrice Palm fra Sverige, Solveig Therese Zetterstrøm fra Norge og Paul Lysholdt fra Danmark.

Siden da er det gået rigtig stærkt og for at gøre en lang historie kort: Det første nordiske mesterskab i rally afholdes den 26.-27. oktober 2019 af DKK i Sjællands Agility Center i Ringsted. Finland, Norge, Sverige og Danmark er inviteret til at deltage med hver fem ekvipager. Om lørdagen gennemføres to prøver, og der kåres en nordisk holdmester i rally. Søndag gennemføres yderligere en prøve, og der kåres en individuel nordisk mester i rally.

Et af de store spørgsmål, der skulle afklares, var, hvordan reglerne for at kvalificere sig til landsholdet skulle udformes i Danmark, da hvert land bestemmer sine egne kvalifikationskrav.

 

Kvalifikation
I Danmark har vi valgt, som det eneste af de fire lande, at der gennemføres kvalifikationsprøver med de nordiske skilte og bedømmelsesregler. I forbindelse med DKK’s seks rallyprøver i år (Roskilde 11.-12. maj, Vejen 22.-23. juni og Ballerup 21.-22. september) afholdes derfor hver af dagene en supplerende prøve i nordisk klasse som kvalifikationsprøve til landsholdet. Det har været presset, for de endelige regler ville ikke være på plads før den første prøve, men øvelsesbeskrivelser og tilhørende skilte var offentliggjort, og reglerne kunne vi orientere foreløbigt om sidst i marts, og sådan blev det.

I weekenden 11.-12. maj løb det så af stablen: et stort rallyarrangement i Roskilde med tre ringe, hvor den ene var forbeholdt nordisk klasse. Lørdag var Beatrice Palm inviteret til at dømme med Ida Lindgren som sekretær, søndag skulle Paul Lysholdt dømme med Amanda Haue Jakobsson som sekretær. Det skal her nævnes, at en af de vigtige forskelle på nordisk og dansk rally er, at dommerens eneste opgave i nordisk klasse er at holde øjnene på ekvipagen og fortælle, hvad der skal trækkes for. Sekretæren står ved siden af og noterer alle fratræk på en dommerseddel – modsat i Danmark, hvor dommeren både skal dømme og skrive med risiko for at overse fejl.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Paul Lysholdt

32 ekvipager blev bedømt lørdag, 25 søndag, og hvis man kun ser på pointene, vil man nok undre sig og tænke, at det var et meget dårligt niveau. Begge dage var pointgennemsnittet 43-45 point, og begge dage var der kun én ekvipage, som ikke fik mindst en 10’er. Niveauet var absolut ikke dårligt, men pointene afspejlede, at der i regelsættet, som skal anvendes til at kåre de bedste ekvipager i Norden, er en meget stram linje. F.eks. er der ikke noget, der hedder ommere, så en forkert øvelse koster 10 point. Der kan ovenikøbet mistes point i flere kategorier ved samme øvelse – f.eks. forkert udført øvelse og manglende samarbejde – så den danske regel, om at der højst kan mistes 10 point på en øvelse, gælder ikke i nordisk klasse. Detaljer, som i Danmark måske vil koste 1 eller 3 point, kan koste 10 point.

Under præmieoverrækkelsen lørdag kom Beatrice Palm specielt ind på skridtlængden – rigtig mange fik 10’ere, fordi de ikke tog korrekte skridt. Et skridt er defineret ved, at der skal være afstand mellem den bageste del af hælen på den forreste fod og den forreste del af tåen på den bageste fod, før det godkendes.

 

Rekordmange deltagere
I de to andre ringe i Roskilde blev der afholdt officielle prøver, der talte til Årets hund. Niveauet var uhyggeligt højt, og i championklassen oplevede vi to af de største prøver nogensinde med 28 deltagere begge dage. Søndag rakte flotte 95 point til at blive nr. 10, hvilket siger alt om, at toppen i dansk rally er meget, meget dygtig.

For mig personligt er det en stor drøm, der er ved at gå i opfyldelse. Det var noget ganske specielt at byde velkommen til nordisk klasse lørdag, den allerførste prøve nogensinde med det nordiske regelsæt, at opleve glæden og entusiasmen ved denne nye udfordring for rallyentusiasterne og opleve, at de hårde bedømmelser blev taget med godt humør. Det er skønt at tænke på, at om kun godt fem måneder bliver det første officielle nordiske mesterskab nogensinde en realitet. Det er et meget stort skridt for rallysporten i Norden.

Vi kigger selvfølgelig også længere frem. Allerede den 28. oktober, dagen efter det nordiske mesterskab, afholder FCI’s rallyudvalg møde i Danmark, hvor vi bl.a. skal evaluere de nordiske mesterskaber – alle medlemmer af FCI’s rallyudvalg er inviteret til at overvære dem – og arbejde videre mod det næste store mål: etableringen af regelsæt for en FCI-klasse i rally, og dermed danne grundlag for at afholde EM og VM i rally.

Der sker virkelig meget i rallysporten i disse år, og DKK er med, hvor det sker.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Paul Lysholdt

Læs også

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Bornholm: Nej det var ikke Morten, der vandt

12-08-2022 18:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Øverst på skamlen efter en varm dag i Rønne stod Pi Johanne Rasmussen med hendes Chic Choix Parti Celebris, der ifølge hende er noget nær den perfekte hund

 

Gratis fotografering af årets DKK-racevindere

04-11-2011 12:24, af Tine Luther
Alle årets DKK-racevindere 2011 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis til kavalkaden på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend.

HUNDEN: Det går du glip af, hvis du ikke er medlem

15-09-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage udkommer septembernummeret af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du går glip af, hvis du ikke er medlem af DKK

Atypisk juniorhandlerkonkurrence fik flot vinder

24-06-2023 15:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den islandske dommer Asta Maria Gudbergsdottir havde ikke så mange juniorhandlere at vælge mellem, da hun skulle finde vinderen af lørdagens konkurrence

Spændende outdoormesse i weekenden

04-08-2021 15:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

Hvert andet år afholdes der Brahetrolleborg Game Fair på Brahetrolleborg ved Faaborg på Fyn. I år holdes det i den kommende weekend, og der er masser af oplevelser for hundefolket, og DKK er naturligvis også med

Her finder du racerne lørdag

18-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet lørdag i Vejen. Her er en oversigt over, hvor du finder de forskellige racer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

6 stjerner til Verdens Vildeste Venskab, der topper boglisterne

07-03-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard

Ny bog fortæller historien om hund og menneske

01-03-2025 08:15, af Cecilie Friis Amstrup

TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen