Nej til 20 millioner på grund af hund

31-08-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den tidligere norske landstræner, Egil Drillo Olsen, sagde i sin tid nej til en stor kontrakt på grund af sin hund. Har du sagt nej til noget vigtigt på grund af hunden

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

23. juni 1998. Den dato står klokkeklart i mange norske fodboldhjerter. Her formåede det norske landshold nemlig at gøre det, som Danmark ikke kunne 10 dage senere. De besejrede de brasilianske verdensstjerner ved VM i Frankrig.

På sidelinjen stod landstræner Egil Drillo Olsen, der med sin store succes for det norske landshold efterfølgende vadede i tilbud fra storklubber rundt omkring i Europa.

En af klubberne var den skotske gigant Celtic, som den norske træner havde lange forhandlinger med. Det kan man læse i bogen Mine Kampe, som udkom i fredags.

Faktisk var forhandlingerne med den skotske klub, at konen var rejst til Skotland for at kigge på hus, og der lå et kontraktudspil på fem år med en årsløn på fire millioner kroner foran den norske træner.

Men inden det norske ægtepar havde øvet sig i at tale engelsk med skotsk accent, nægtede de pludselig at rejse derover., og det var der en ganske god grund til.

Det viste sig nemlig, at familiens hund kunne se frem til at skulle i karantæne i seks måneder, hvis de flyttede til landet med det flotte højlandskvæg og den velsmagende whisky.

Det ville Drillos kone ikke være med til, og derfor blev kontrakten ikke til noget.

Derfor blev den norske træners millioneventyr ikke til noget, men det fortryder han ikke i dag.

– Jeg har aldrig fortrudt den beslutning. Det var det rigtige at gøre. Havde jeg accepteret kontrakten havde jeg haft lidt flere penge nu, men hvad skulle jeg dog bruge dem til, siger han til Dagbladet.

Har du nogensinde sagt nej til noget på grund af din hund?

Læs også

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Logrende kærlighed og pelset festivitas på Bornholm

06-08-2025 14:31, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.

Blind dreng hjælper hund

20-12-2012 14:14, af Tine Luther
En blind dreng fra Massachusetts samler penge ind til operation, der skal redde en boston terriers syn.

Penge til hunde- og katteforskning

10-07-2015 18:06, af Tine Luther
Nu er det tid til at ansøge om forskningsmidler fra Agrias Forskningsfond for 2016. Forskere med projekter der handler om hund og kat er velkomne til at søge om bidrag til deres forskningsprojekter.

Hundeorganisationer donerer penge til ofre for orkanen Sandy

21-11-2012 13:03, af Tine Luther
Den amerikanske kennelklubs ”Humane Fund” og The Westminster Kennel Club har hver doneret $10.000, som skal gå til at hjælpe hundefolk. Desuden har orkanen foranlediget en ny fond: Sandy Fund.

Show of Winners arrangerer WINNER WALK AND RUN

03-09-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt virtuelt arrangement fra Show of Winners samler penge ind til Hundesport mod Cancer

Løverne gik i hundene

03-01-2020 11:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt

Tæt på dansk dyrepoliti

05-12-2018 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den nye finanslov er der afsat penge til at oprette tre specialiserede dyreværnsenheder i politiet. Dansk Folkeparti jubler

Danskerne vil gå langt for at hjælpe dyr i nød

26-04-2024 08:38, af Anne Cecilie Sohl

Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.