15 dage på egne ben i en natur, der blev hærget af det danske vejrlune. Det var hvad boston terrieren Osvald oplevede efter at være stukket af fra et juniorhandlerarrangement tidligere på måneden. Michael og Jesper Sambleben, der ejer Osvald, oplevede de 15 værste dage i deres liv, da de måtte gå i uvished om deres hunds skæbne.
Flere gange på de 15 dage så de Osvald, men de kunne ikke kalde ham til sig, og det gjorde frustrationerne endnu større.
– Vi stod flere gange så tæt på ham, men han stak bare af. Han var helt sikkert skræmt, og det var virkelig svært at stå så tæt på sin hund og så alligevel være så langt fra den, fortæller Jesper Sambleben.
Parret oplevede virkelig, hvor stort et sammenhold, der kan være i den danske hundeverden, og det er de dybt taknemmelige for. Hver eneste dag tikkede der nye beskeder ind fra folk, som ville hjælpe, men parret indså, at det var bedst at være så få som muligt.
– Når man skal finde sin hund, er det ikke en god ide at gå en masse og kalde på den. Det skræmmer den bare væk, og det må vi jo erkende, at vi nok har gjort i starten, lyder det fra Michael Sambleben.
Osvald blev fundet i lørdags. Her var det en landmand, der havde opdaget, at Osvald sov i hans lade.
– Han gjorde det helt rigtige. Han ringede til os og gik ikke selv hen til Osvald, siger Jesper Sambleben.
Det var med hjælp fra Louise Darchy fra The Voice of Pets, at Osvald blev fanget i laden og ikke igen stak af.
– Hun er helt fantastisk. Jeg ved ikke, hvad vi skulle have gjort uden hende. I min verden burde hun indstilles som Årets Østjyde, for hun gør så meget godt for så mange mennesker, fortæller Jesper Sambleben.
Både Michael og Jesper sidder nu og kan se tilbage på de 15 mest forfærdelige dage i deres liv. Og i de tanker er der især et ord, der presser sig på.
– Vi har brug for at sige tak. Vi er helt væltet bagover af den enorme støtte vi har fået, og vi er bare taknemmelige over at være en del af en verden, hvor folk smider, hvad de har i hænderne for at hjælpe andre i en krisesituation. Det er guld værd, lyder det fra parret.
Læs meget mere om historien i næste nummer af HUNDEN, der udkommer i uge 20.
Boston terrieren Osvald, der forsvandt sidste fredag, er stadig ikke fundet. Osvalds ejere er knuste, men har overskud til at takke alle, der hjælper i eftersøgningen
Et juniorhandlerkursus fredag fik en rigtig trist afslutning, da boston terrieren Osvald forsvandt og ikke er set siden
2. juli forsvandt en boston terrier, og den er stadig ikke fundet. Hjælp med at finde hende
Det er voldsomt charmerende, når hunden lægger hovedet på skrå. Det beviser denne ni uger gamle boston terrier tydeligt. Billedet er taget af Johanne Kjenseth fra Højbjerg
Her får du endnu en af vores quizzer
Lørdag kunne Mads Forsberg Jensen afsløre, at den boston terrier, vi også har efterlyst her på hunden.dk, er blevet fundet
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.