Hvad gør man, når ens hund er forsvundet og hele verden braser sammen. Man leder naturligvis, til man ikke længere har steder at lede, men man kan også lige bruge lidt tid på at hylde alle dem, der hjælper med at finde hunden.
For midt i sådan en krise, er det vigtigt at mærke kærlighed og støtte fra andre mennesker, og det har Jesper og Michael Sambleben i den grad mærket siden deres elskede Osvald forsvandt sidste fredag.
Vi har løbende været i kontakt med Jesper Sambleben, som desværre endnu ikke har kunnet komme med positive opdateringer.
– Vi er dybt ulykkelige, lyder det fra Jesper Sambleben til hunden.dk.
Torsdag morgen lagde Jesper en hyldest op til alle dem, der har hjulpet med eftersøgningen af Osvald. Den hyldest vil vi gerne dele, og så håber vi, at det kan være med til at få Osvald hjem
Tak er som bekendt et fattigt ord, men det er lige netop det ord, Michael og Jesper Sambleben trænger til at sige, efter deres hund Osvald blevet fundet efter 15 dage på flugt
Et juniorhandlerkursus fredag fik en rigtig trist afslutning, da boston terrieren Osvald forsvandt og ikke er set siden
2. juli forsvandt en boston terrier, og den er stadig ikke fundet. Hjælp med at finde hende
Lørdag kunne Mads Forsberg Jensen afsløre, at den boston terrier, vi også har efterlyst her på hunden.dk, er blevet fundet
Her får du endnu en af vores quizzer
Det er voldsomt charmerende, når hunden lægger hovedet på skrå. Det beviser denne ni uger gamle boston terrier tydeligt. Billedet er taget af Johanne Kjenseth fra Højbjerg
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.