Boston terrier genforenet med ejer

18-07-2022 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag kunne Mads Forsberg Jensen afsløre, at den boston terrier, vi også har efterlyst her på hunden.dk, er blevet fundet

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

For et par uger siden delte vi en efterlysning af en boston terrier. Hunden havde været væk siden 3. juli, og ejerne var meget bekymrede for deres lille hund.

Nu er der heldigvis godt nyt i sagen. For i lørdags slog ejer Mads Forsberg Jensen et opslag op på Facebook, hvor han afslørede, at han og familien var blevet genforenet med deres boston terrier, Alice.

Fra bunden af mit hjerte, vil jeg oprigtigt gerne sige tak til alle jer som har skrevet, ringet, kørt, gjort ting for Carina og jeg de sidste 2 ugers tid. OG til alle der igen har skrevet, ringet efter Alice er blevet fundet, vi takker jer alle hver og en! Det betyder alt for os med jeres opbakning. Jeg taler for os begge når jeg siger at vi læser alt der kommer, men overskudet og manglende søvn, gør at svar måske kommer lidt senere end asap, da i er mange dejlige mennesker, som skriver

...Et mareridt er langt om længe ovre. Datoen siger d. 16-7-2022 og det er mig en fuldstændig enorm fornøjelse at kunne fortælle jer alle, at Alice igen er hjemme hos Carina og jeg i Silkeborg. Det er endelig slut med at overnatte i bilen flere døgn i træk, det er endelig slut med at sove udenfor, det er endelig slut med at lede efter spots, eller steder med læ vi kunne opholde os.

Sådan skriver en glad Mads Forsberg Larsen efter at være genforenet med sin hund, der har været væk i 14 dage. 

Læs også

Hjælp med at finde boston terrier

05-07-2022 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2. juli forsvandt en boston terrier, og den er stadig ikke fundet. Hjælp med at finde hende

Sommerquiz: Boston terrier

14-07-2021 10:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Her får du endnu en af vores quizzer

Michael og Jesper siger tak

23-04-2021 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tak er som bekendt et fattigt ord, men det er lige netop det ord, Michael og Jesper Sambleben trænger til at sige, efter deres hund Osvald blevet fundet efter 15 dage på flugt

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse