Lone står tidligt op hver morgen og kører ud for at hente dagens hunde til hundebørnehaven. Siden september i år har hun været selvstændig og drevet Køge Bugt Hundebørnehave. Efter at Lone har hentet dagens fangst kører de hjem til hendes indhegnede fold på 6000 kvm, som er udelukkende reserveret til hundene.
Her leger, hygger og træner de i 2-3 timer, hvorefter Lone kører hundene hjem igen. Udover Hundebørnehaven passer hun også hunde, feks ved ferier eller jul og nytår, hvor hun også tilbyder, at hundene kan overnatte. Det koster 165 kr. pr. dag med et månedskort. Læs mere her.
– Jeg er vild med det. Alt min tid går stort set med hunde. Når jeg har hunde i børnehaven, så er jeg hele tiden i bevægelse for at holder øje og lege med hundene. I mit job hjælper jeg hundeejeren med at slippe for dårlig samvittighed, og samtidig bliver hundene socialiseret og får masser af motion, siger Lone Normann Kjelstrup. Hun er uddannet hundeinstruktør ved DKK, og har også DKK’s træneruddannelse. Pt. er Lone igang med en adfærdsuddannelse ved Hund & Harmoni.
Langsom introducering til nye hunde
Hvis en hundeejer ringer til Lone og ønsker at få sin hund passet, så kører Lone altid ud til en forsamtale, hvor begge parter, inklusiv hunden, møder hinanden. Hunden skal kunne enes med andre hunde og være forsikret. Nogle gange tager Lone sine egne 4 hunde med i hundebørnehaven, og det er indtil videre gået rigtig fint.
– Jeg introducerer altid hundene til hinanden ganske langsomt. Først plejer vi at gå en tur sammen, hvor de får lov at snuse lidt. Når der er ro på, så slipper jeg dem løs i indhegningen. Jeg prøver at gøre det nænsomt, så vi undgår stress hos hundene, fortæller Lone Normann Kjelstrup.
Det er meget forskelligt, hvor mange hunde, som hun har i hundebørnehaven. Men Lone fortæller selv, at hun kan mærke, at efterspørgslen stiger i takt med, at kendskabet til hundebørnehaven bliver større i lokalområdet. For hunde kan hun ikke få nok af. Til jul og nytår skal hun også passe hunde, så der bliver nok at se til.
Nu hvor Danmark igen er ved at lukke op, skal flere tilbage til arbejdspladsen. Det betyder også, at mange hunde igen skal være alene hjemme, og det kan give problemer
Du kender sikkert hundene. Kender du dem ikke, kender du sikkert deres ejer. Kender du ikke deres ejer, kender du sikkert deres ejers mand
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.
Karen Maagaard Lund er uddannet dyrepasser, men har startet sit eget firma, hvor hun tilbyder pasning af dyr i deres eget hjem
Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.