Det er jo helt magisk, hvordan et andet individ med fire ben, pels og uden verbalt sprog kan påvirke os positivt i så høj en grad, at det mærkbart forbedrer livskvaliteten og samtidig er målbart. Nu handler det altså ikke længere om, at du bare godt kan lide hunde eller synes, de ser søde ud. Faktisk kan de hjælpe dig med helt konkret at få det bedre.
Jeg synes, det er meget interessant, hvordan samværet med hunden kan være gavnligt for os mennesker, især når det er videnskabeligt bevist. For en ting er, at jeg godt kan lide hunde og er særligt glad for mine egne to, indimellem endda så glad, at det er svært for min omgangskreds af ikke hunde-mennesker at forstå, så kan de virkelig gøre en forskel for min livskvalitet. Når vi som i dette tilfælde ligefrem har målt os frem til den positive indvirkning hundene har på os, har vi resultatet sort på hvidt, hvilket jeg ikke synes kan diskuteres.
I løbet af min uddannelse til certificeret terapihundefører lærer jeg enormt meget. Jeg er vild med at dykke lidt ekstra ned i nogle af emnerne, vi har, og læse lidt udover det, som er obligatorisk. Netop her fandt jeg ud af følgende, som bare giver SÅ meget mening for, hvorfor jeg helt ubevidst har haft et behov for at have lidt ekstra hyggetid med hundene efter en lang arbejdsdag. Og at der ikke skulle meget mere end et enkelt ’’hunde-kram’’ til, for at jeg var ladet op igen.
Jeg begyndte også at observere, hvordan hundene valgte til og fra i forhold til, hvordan jeg lige havde det. Hvilket faktisk har gjort mig mere bevidst om, hvordan jeg egentlig har haft det.
I takt med at jeg blev mere bevidst om det, begyndte jeg at bruge hundene, hvis jeg havde brug for det. En af de ting, jeg ændrede på, var at indføre en fast rutine for mig selv, hvor en af hundene ligger ved mig i 10 minutter før jeg skal sove, hvilket både har givet mig ro og faktisk også har hjulpet mig til en bedre nattesøvn.
”Mængden af stresshormonet kortisol og koncentrationen af noradrenalin og adrenalin samt niveauet af angst sænkes efter blot 8-16 minutter sammen med en hund, og det er gældende, hvad enten det er tale om ens egen hund (kæledyr) eller en fremmed hund såsom en professionel terapihund.’’
Kilde: Cole et al., 2007; Fine, 2010; Freidmann &Son, 2009; Odendaal & Meintjes, 2003
Jeg forestiller mig, at dem som læser denne blog, selv har (eller har haft) hund og derved allerede har mærket, hvilket god effekt deres egen hund har på dem. Forskningen viser også, at den positive effekt opnås langt hurtigere når det er vores egen hund, og vi har en relation til den. Selv en professionel terapihund kan dog på forholdsvis kort tid gøre en forskel.
Når James er med mig på arbejde, deler jeg ham med både elever og voksne, som er på skolen. Han har altid været glad for alle mennesker, han møder på sin vej, hvilket gør, at han hurtigt skaber en relation til dem, han er sammen med. Det i sig selv gør ham nem at arbejde med indenfor vores område.
Dette skoleår er han med en dag om ugen, og de sessioner, vi har, er altid tilpasset den/de enkelte elever/grupper, vi arbejder med. Vi kan altså have helt korte sessioner på blot 5-10 minutter men også op til 20-30 minutter. Det er ikke altid, at det er selve nussetiden, som gør den store forskel for eleverne, faktisk kan det også bare være dét, at James er til stede i rummet og han finder roen, hvilket smitter af på eleverne.
Den kommende tid, vi går ind i, bliver rigtig spændende. Det er nemlig eksamenstid. Sidste år var vi med til nogle terminsprøver, hvor James både var selve motivationen for, at eleven kunne komme afsted om morgenen og gav roen til, at eleven kunne koncentrere sig om opgaven, da prøven gik i gang.
Hunde er bare fantastiske med hele deres måde at anskue omverdenen på! De er fuldstændig ligeglade med om du er rig eller fattig, stor eller lille, eller har lilla eller brunt hår. De ser ikke, at du måske ikke ligefrem er den bedste udgave af dig selv, når du står op om morgenen. De tager dig lige, som den du er og beriger dig der fra med al deres kærlighed. Måske er det også en af årsagerne til, at de er så fantastiske at være sammen med?
Uanset om du har en diagnose eller ej kan din hund altså hjælpe dig.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Foråret er gået med mange nye og spændende ting - her i blandt terminsprøver og konfirmation. Når situationerne er nye for både James og jeg, er alt hvad vi laver, med forbehold for at han kan have brug for en pause, mere tid, eller at han måske ikke er klar til den givne opgave endnu.
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Lørdag var der igen poolparty for golden retriever, og det blev lidt af en fest
I Viborg er en golden retriever forsvundet. Retrieveren hedder Carlo, og er ikke set siden mandag aften
Søndag holdt Goldenfællesskabet halloweentræf. 35 hunde mødte op med deres ejere
Nogle gange kan naturen være så overvældende, at man lige har brug for at tage en lille morfar. Det har denne golden retriever helt sikkert trængt til. Billedet er taget af Sidsel Zacho
Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter