Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

Copyright Ridehesten.com
Selv kort tids samvær med din hund kan resultere i en stigning i lykke-hormonet oxytocin. Foto: Yasmin Bøllehuus

Det er jo helt magisk, hvordan et andet individ med fire ben, pels og uden verbalt sprog kan påvirke os positivt i så høj en grad, at det mærkbart forbedrer livskvaliteten og samtidig er målbart. Nu handler det altså ikke længere om, at du bare godt kan lide hunde eller synes, de ser søde ud. Faktisk kan de hjælpe dig med helt konkret at få det bedre.

Jeg synes, det er meget interessant, hvordan samværet med hunden kan være gavnligt for os mennesker, især når det er videnskabeligt bevist. For en ting er, at jeg godt kan lide hunde og er særligt glad for mine egne to, indimellem endda så glad, at det er svært for min omgangskreds af ikke hunde-mennesker at forstå, så kan de virkelig gøre en forskel for min livskvalitet. Når vi som i dette tilfælde ligefrem har målt os frem til den positive indvirkning hundene har på os, har vi resultatet sort på hvidt, hvilket jeg ikke synes kan diskuteres.

I løbet af min uddannelse til certificeret terapihundefører lærer jeg enormt meget. Jeg er vild med at dykke lidt ekstra ned i nogle af emnerne, vi har, og læse lidt udover det, som er obligatorisk. Netop her fandt jeg ud af følgende, som bare giver SÅ meget mening for, hvorfor jeg helt ubevidst har haft et behov for at have lidt ekstra hyggetid med hundene efter en lang arbejdsdag. Og at der ikke skulle meget mere end et enkelt ’’hunde-kram’’ til, for at jeg var ladet op igen.

Jeg begyndte også at observere, hvordan hundene valgte til og fra i forhold til, hvordan jeg lige havde det. Hvilket faktisk har gjort mig mere bevidst om, hvordan jeg egentlig har haft det.
I takt med at jeg blev mere bevidst om det, begyndte jeg at bruge hundene, hvis jeg havde brug for det. En af de ting, jeg ændrede på, var at indføre en fast rutine for mig selv, hvor en af hundene ligger ved mig i 10 minutter før jeg skal sove, hvilket både har givet mig ro og faktisk også har hjulpet mig til en bedre nattesøvn.

Copyright Ridehesten.com
Jeg sørger for, at en af mine hunde ligger ved mig i 10 minutter før jeg skal sove, hvilket både har givet mig ro og faktisk også har hjulpet mig til en bedre nattesøvn. Foto: Yasmin Bøllehuus

”Mængden af stresshormonet kortisol og koncentrationen af noradrenalin og adrenalin samt niveauet af angst sænkes efter blot 8-16 minutter sammen med en hund, og det er gældende, hvad enten det er tale om ens egen hund (kæledyr) eller en fremmed hund såsom en professionel terapihund.’’
Kilde: Cole et al., 2007; Fine, 2010; Freidmann &Son, 2009; Odendaal & Meintjes, 2003

Jeg forestiller mig, at dem som læser denne blog, selv har (eller har haft) hund og derved allerede har mærket, hvilket god effekt deres egen hund har på dem. Forskningen viser også, at den positive effekt opnås langt hurtigere når det er vores egen hund, og vi har en relation til den. Selv en professionel terapihund kan dog på forholdsvis kort tid gøre en forskel.

Når James er med mig på arbejde, deler jeg ham med både elever og voksne, som er på skolen. Han har altid været glad for alle mennesker, han møder på sin vej, hvilket gør, at han hurtigt skaber en relation til dem, han er sammen med. Det i sig selv gør ham nem at arbejde med indenfor vores område.

Dette skoleår er han med en dag om ugen, og de sessioner, vi har, er altid tilpasset den/de enkelte elever/grupper, vi arbejder med. Vi kan altså have helt korte sessioner på blot 5-10 minutter men også op til 20-30 minutter. Det er ikke altid, at det er selve nussetiden, som gør den store forskel for eleverne, faktisk kan det også bare være dét, at James er til stede i rummet og han finder roen, hvilket smitter af på eleverne.

Den kommende tid, vi går ind i, bliver rigtig spændende. Det er nemlig eksamenstid. Sidste år var vi med til nogle terminsprøver, hvor James både var selve motivationen for, at eleven kunne komme afsted om morgenen og gav roen til, at eleven kunne koncentrere sig om opgaven, da prøven gik i gang.

Hunde er bare fantastiske med hele deres måde at anskue omverdenen på! De er fuldstændig ligeglade med om du er rig eller fattig, stor eller lille, eller har lilla eller brunt hår. De ser ikke, at du måske ikke ligefrem er den bedste udgave af dig selv, når du står op om morgenen. De tager dig lige, som den du er og beriger dig der fra med al deres kærlighed. Måske er det også en af årsagerne til, at de er så fantastiske at være sammen med?

Uanset om du har en diagnose eller ej kan din hund altså hjælpe dig.

Copyright Ridehesten.com
Hunde er bare fantastiske med hele deres måde at anskue omverdenen på! Foto: Yasmin Bøllehuus

Læs også

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Kom med James til terminsprøver og konfirmation

06-06-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Foråret er gået med mange nye og spændende ting - her i blandt terminsprøver og konfirmation. Når situationerne er nye for både James og jeg, er alt hvad vi laver, med forbehold for at han kan have brug for en pause, mere tid, eller at han måske ikke er klar til den givne opgave endnu. 

Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Hunde er det nye dating must-have for danske singler

22-04-2025 12:30, af Cecilie Friis Amstrup

Når det kommer til online dating, er kæledyr ikke bare søde ledsagere. De er den ultimative icebreaker og en måde at tjekke kompatibilitet med et match eller endda en terapeut post break-up. 

Fredagsquiz: Hvad ved du om golden retriever

16-03-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er vi kommet til en af de mest kendte hunde. Golden retrieveren står for tur. Hvor mange rigtige kan du få

Roskilde: BIR, baby og bravour

25-09-2024 17:10, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 21. september 2024 vil altid stå som en mindeværdig dag for Simone Storgaard og Birgitte S. Jensen fra Kennel GoldZone. På dagen, hvor deres golden retriever Verner fyldte to år, formåede han ikke kun at blive Bedst i Racen (BIR) ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde, men han opnåede også sin danske championtitel.

Danske hunde på podiet i Slovakiet

07-03-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Under Nitra Dog Show i Slovakiet blev det danske flag vist frem, da to danskopdrættede juniorhunde snuppede podieplaceringer i Store Ring alle tre dage. 

Golden retriever trøster efter skudmassakre

20-02-2018 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter skoleskyderiet, som kostede 17 mennesker livet, i Parkland Florida, har en ganske særlig hund hjulpet med at trøste de mange, der er ramt af denne tragedie

”Kærlighedshormonet” virker også på hunde

23-07-2014 14:40, af Tine Luther
Japansk undersøgelse peger på, at hunde og mennesker påvirkes i samme retning af hormonet oxytocin.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende