På sådan en helt ualmindelig kold og blæsende tirsdag, hvor snefnuggene slår som små bitte hagl mod panden, er det rart at modtage post som varmer.
Det har vi for alvor gjort på Hunden.dk i dag. Nu står vi jo i moderne tider, hvor postcyklen for længst er afløst af hurtige digitale løsninger, så selvfølgelig var det ikke et gammeldags brev, vi modtog men en hypermoderne besked over facebook.
Hvorom alting er, så blev vi så glade, at vi syntes, I også skulle have muligheden for at se det dejlige billede.
De af vore læsere, der følger med i Natholdet på TV2 kender sikkert til udtrykket, ananas i egen juice, og vi ved, at dette er et eksempel på netop dette.
Men det er vi ligeglade med. Vi er nemlig vilde med 5 måneder gamle Bobby, der åbenbart har et rigtig godt forhold til vores blad.
Bobbys ejer Belinda Kvist fortæller, at den unge hund bruger bladet rigtig meget især tips og tricks. Tak til Belinda for det dejlige billede.
Lad det være en opfordring til, at man altid kan sende historier små som store til os. Vi elsker at læse og høre om jeres hunde, og vi skriver gerne en historie om dem.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. april
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 25. februar
En udgravning af et gammelt gravsted i Saudi Arabien får nu arkæologer til at tro, at hunden blev tæmmet 1000 år tidligere i området, end man hidtil troede
Hver måned kårer vi månedens bedste læserfotos i Magasinet HUNDEN. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. i måneden
Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer.
Her får du klummen fra det netop udkomne nummer af HUNDEN
31 oktober er det halloween. Skulle du stå og mangle et kostume til hunden, så er der masser af inspiration her
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?