KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Som kapitler i en bog leves vores liv i en tid, hvor kapitlerne aldrig har skiftet retning så hurtigt som nu. Drømme tager form, ændres, skrottes, vokser og er i konstant forandring. Vores håb, tanker og ideer raser derud af med et højere og højere krav til tilpasningsevne og fleksibilitet.

Hvad der var muligt i går, kan være en anden virkelighed i dag, i morgen, om en uge eller et år. Det er blevet en olympisk balancekunst at balancere på kanten af planlægning.

August – en måned der af mange er ventet med længsel, håbet om færre restriktioner, en vis form for tilbagevenden til normaliteten og hverdagen. Nu skal der tages hul på endnu et kapitel, et nyt år forude med håb, drømme og ambitioner.

Meget er ændret og verden ser ikke længere ud, som den gjorde for halvandet år siden, hverken verden omkring os eller hundeverdenen.

Lilleskov Slot tror på, at samarbejde er vejen frem, at gå fremtiden i møde med åbenhed, tolerance og fællesskab på tværs af interesser. At lade passionen for vores alles fælles interesse, hunden, være det bærende element om fremtidens hundeverden, uanset hvilken tilgang vi har.

Sammen kan vi alt, sammen er vi stærke og sammen når vi længere. Derfor deltager Lilleskov Slot bl.a. også på Hund i fokus den 28.-29. august på Vilhelmsborg med K9 Biathlon for alle. Og netop for alle er det bærende element for vores tilgang til hundeverdenen.

Vort ønske for fremtiden er at skabe oplevelser for alle, at favne bredden og hele hundedanmark. At nå ud over rampen og vække nye interesser, skabe nye venskaber og fællesskaber. Den begejstring vi ser, når store som små, om det gælder 2 eller 4 benede, kaster sig ud i et af vores løb er fuldstændig fantastisk. At se sammenholdet side om side på tværs af racer, ambitioner, niveau og alder er fuldstændig unikt.

Alle stiller til start med forventningsfulde store smil, fælles ånd og hepper på hinanden, hjælper hvor det kniber, støtter, giver plads og føler sig som en del af et større fællesskab. At se deltagerne grine med hinanden og ikke af hinanden, når det ikke lige går som planlagt, at se dem hjælpes hvor vejen mod mål bliver svær og sammen gennemføre turen, også selvom det kostede en podieplads, er topmålet af fællesskabsfølelse. Det viser til fulde med handling, hvor langt vi kan komm,e når vi står sammen.

Målet er ikke nødvendigvis toppen, men rejsen dertil, de oplevelser vi har undervejs, de sjæle vi møder, der former kapitlerne i vores liv. Nogle kapitler er korte, nogle er lange, men ingen er forgæves, og alle er der for at lære os noget. Selv det korteste kapitel kan sætte de største spor og røre os længe efter det sluttede.

Lad os gå fremtiden i møde sammen og skabe store øjeblikke for store og små. Hvad der måske koster dig podiepladsen i dag, kan komme tvefold tilbage i morgen, når fællesskabet sejrer.

Sammen når vi længere, vi ses derude.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Så er vinteren over os

26-01-2012 13:40, af Tine Luther
Så er frosten – og visse steder også sneen – over os. I den forbindelse er der nogle ting i forhold til hunden, man bør tage hensyn til, når den skal med på tur.

KLUMME: Mentalbeskrivelse – Kreds 2

28-06-2021 09:00, af Allan Hansen

Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.

Hundens rovtænder

18-03-2012 08:02, af Tine Luther
Hunden har normalt 42 tænder, og dens tandsæt er skabt til et liv som kødæder.

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

Verdens bedste Natasha overrasket over guldet

08-10-2018 14:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en glad Natasha Gjerulff Jensen, hunden fangede på telefonen dagen efter, hun havde erobret verdensmesterskabet i agility. Før mesterskabet havde hun helt andre ambitioner end en medalje

Hund hjælper mod tandlægeskræk

22-03-2016 15:39, af Tine Luther
En norsk tandlægeklinik får hjælp af hunden Jobbe, når der kommer patienter med tandlægeskræk i stolen. Grundet sin hjælp er Jobbe kåret til Norges dyrehelt 2016 i Agria Dyreforsikrings dyrehelte–kampagne.

Årets sidste HUNDEN snart på gaden

12-12-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen vil HUNDEN 12 begynde at ramme medlemmernes postkasser. Her får du et indblik i, hvad du kan læse om

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde