KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Som kapitler i en bog leves vores liv i en tid, hvor kapitlerne aldrig har skiftet retning så hurtigt som nu. Drømme tager form, ændres, skrottes, vokser og er i konstant forandring. Vores håb, tanker og ideer raser derud af med et højere og højere krav til tilpasningsevne og fleksibilitet.

Hvad der var muligt i går, kan være en anden virkelighed i dag, i morgen, om en uge eller et år. Det er blevet en olympisk balancekunst at balancere på kanten af planlægning.

August – en måned der af mange er ventet med længsel, håbet om færre restriktioner, en vis form for tilbagevenden til normaliteten og hverdagen. Nu skal der tages hul på endnu et kapitel, et nyt år forude med håb, drømme og ambitioner.

Meget er ændret og verden ser ikke længere ud, som den gjorde for halvandet år siden, hverken verden omkring os eller hundeverdenen.

Lilleskov Slot tror på, at samarbejde er vejen frem, at gå fremtiden i møde med åbenhed, tolerance og fællesskab på tværs af interesser. At lade passionen for vores alles fælles interesse, hunden, være det bærende element om fremtidens hundeverden, uanset hvilken tilgang vi har.

Sammen kan vi alt, sammen er vi stærke og sammen når vi længere. Derfor deltager Lilleskov Slot bl.a. også på Hund i fokus den 28.-29. august på Vilhelmsborg med K9 Biathlon for alle. Og netop for alle er det bærende element for vores tilgang til hundeverdenen.

Vort ønske for fremtiden er at skabe oplevelser for alle, at favne bredden og hele hundedanmark. At nå ud over rampen og vække nye interesser, skabe nye venskaber og fællesskaber. Den begejstring vi ser, når store som små, om det gælder 2 eller 4 benede, kaster sig ud i et af vores løb er fuldstændig fantastisk. At se sammenholdet side om side på tværs af racer, ambitioner, niveau og alder er fuldstændig unikt.

Alle stiller til start med forventningsfulde store smil, fælles ånd og hepper på hinanden, hjælper hvor det kniber, støtter, giver plads og føler sig som en del af et større fællesskab. At se deltagerne grine med hinanden og ikke af hinanden, når det ikke lige går som planlagt, at se dem hjælpes hvor vejen mod mål bliver svær og sammen gennemføre turen, også selvom det kostede en podieplads, er topmålet af fællesskabsfølelse. Det viser til fulde med handling, hvor langt vi kan komm,e når vi står sammen.

Målet er ikke nødvendigvis toppen, men rejsen dertil, de oplevelser vi har undervejs, de sjæle vi møder, der former kapitlerne i vores liv. Nogle kapitler er korte, nogle er lange, men ingen er forgæves, og alle er der for at lære os noget. Selv det korteste kapitel kan sætte de største spor og røre os længe efter det sluttede.

Lad os gå fremtiden i møde sammen og skabe store øjeblikke for store og små. Hvad der måske koster dig podiepladsen i dag, kan komme tvefold tilbage i morgen, når fællesskabet sejrer.

Sammen når vi længere, vi ses derude.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

hunden.dk ønsker godt nytår - også til hundene!

30-12-2015 09:26, af Tine Luther
hunden.dk ønsker alle to– og firebenede et godt nytår – og bringer her nogle råd til, hvordan hunden hjælpes gennem de bragende festligheder.

Dyreværnet vinder sag om mishandling af hund

11-01-2024 14:14, af Anne Cecilie Sohl

I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.

Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Hunde og hugorme: dårlig kombi

19-04-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom frosten dårligt nok er væk, så er hugormene allerede vågnet fra en lang dvale. På denne årstid er problemet, at de stadig er sløve, og derfor er sene til at flygte, når de hører os - og hunden - komme. Risikoen for at hunden bliver bidt, er derfor ekstra høj lige nu

Velkommen til HUNDE PÅ TOPPEN

02-11-2013 09:15, af Tine Luther
HUNDE PÅ TOPPEN – hunden.dk’s nye tiltag for seriøse hundesportsfolk. Nu kan du selv uploade din hunds gode resultater + billede af hunden på hunden.dk!

Dit bedste sommerminde

09-08-2023 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For mange har hverdagen meldt sin tilbagekomst, og sommerferien er allerede ved at være en tid, vi blot kan mindes. Hvad har dit bedste sommerminde med hunden været

Top 5: Det læste vi mest på hunden.dk i 2025

Hvad optager de danske hundeejere i 2025? Vi har analyseret årets mest læste artikler på hunden.dk, og resultatet er klart: Sundhed, tryghed og livslang omsorg topper listen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.