Kina ser nu ud til at omklassificere hunde, så de fremover bliver klassificeret som kæledyr. Det skriver Reuters.
Selvom hunde i flere egne af Kina, opfattes som en delikatesse, udtalte det kinesiske landbrugsministerium onsdag, at hunde ikke længere skal opfattes som husdyr men som kæledyr.
Det gør en stor forskel, idet husdyr er de dyr, man kan opdrætte for at få mad, drikke, pels, fibre eller til medicinsk brug.
— Hvad angår hunde, så har de i takt med stigende dyrevelfærd og samhørighed fået en ny status. Internationalt anses de ikke for husdyr, og det vil de heller ikke blive i Kina, fremgår det af skrivelsen fra det kinesiske ministerium.
I World Animal Protection Danmark glæder direktør Gitte Buchhave sig over udviklingen.
— Det er virkelig positivt, at Kina nu klassificerer hunde som kæledyr. Det kommer til at have stor betydning for millioner af hunde i Kina, siger hun og fortsætter:
— Jeg håber, at det her betyder, at vi en gang for alle får stoppet den groteske industri, der har stået på i alt for mange år, hvor hunde lider helt ekstremt blot for at blive slagtet og spist. Det er på høje tid, at det vanvid stopper.
Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere
De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret
Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).