Kina ser nu ud til at omklassificere hunde, så de fremover bliver klassificeret som kæledyr. Det skriver Reuters.
Selvom hunde i flere egne af Kina, opfattes som en delikatesse, udtalte det kinesiske landbrugsministerium onsdag, at hunde ikke længere skal opfattes som husdyr men som kæledyr.
Det gør en stor forskel, idet husdyr er de dyr, man kan opdrætte for at få mad, drikke, pels, fibre eller til medicinsk brug.
— Hvad angår hunde, så har de i takt med stigende dyrevelfærd og samhørighed fået en ny status. Internationalt anses de ikke for husdyr, og det vil de heller ikke blive i Kina, fremgår det af skrivelsen fra det kinesiske ministerium.
I World Animal Protection Danmark glæder direktør Gitte Buchhave sig over udviklingen.
— Det er virkelig positivt, at Kina nu klassificerer hunde som kæledyr. Det kommer til at have stor betydning for millioner af hunde i Kina, siger hun og fortsætter:
— Jeg håber, at det her betyder, at vi en gang for alle får stoppet den groteske industri, der har stået på i alt for mange år, hvor hunde lider helt ekstremt blot for at blive slagtet og spist. Det er på høje tid, at det vanvid stopper.
Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere
De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret
Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.