Mange hundeejere har længe antaget, at hunde spiser græs for at fremprovokere opkastning, når de har ondt i maven. Forskning fra UC Davis sår dog tvivl om dette. I et omfattende studie viste det sig, at under 10 % af hundene virkede syge, før de spiste græs, og kun omkring 22 % kastede op bagefter. Det antyder, at græsspisning måske sjældnere er en bevidst form for selvmedicinering, end vi før har troet.
En mulig biologisk arv
En af de mest debatterede teorier i dag handler om instinkter fra forfædrene. Forskere peger på, at vilde hundedyr som ulve kan have spist græs for at rense deres tarmsystem for parasitter. Det grove græs kan muligvis hjælpe med at føre eventuelle parasitter ud med afføringen. Selvom vores moderne familiehunde får ormekure, kan dette urgamle instinkt stadig ligge gemt et sted i deres DNA.
Jagten på fibre eller smag
Nogle gange kan forklaringen være mere ligetil, selvom vi ikke kan vide det med sikkerhed. Det er muligt, at hunden blot mangler fibre i sin kost og derfor søger mod haven. Derudover viser observationer, at mange hunde foretrækker det friske forårsgræs, hvilket kunne tyde på, at smagen og teksturen i sig selv er en belønning for dem.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).