Hvordan skal DKK forholde sig til megatrends

23-10-2021 19:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Er det en megatrend, når Jens Glavind tager et par nye briller på og en ny, hvid skjorte? Selvom de to ting uomtvisteligt klædte direktøren for Dansk Kennel Klub, så kan en sådan modernisering ikke betegnes som en megatrend. Men hvad er det så?

Megatrends er stærke udviklingstendenser i samfundet, økonomisk, kulturelt eller på individplan, der har effekt på verdensplan og som fortsætter i lang tid.

Og netop det var emnet for lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage, da direktør Jens Glavind og dyrlæge Helle Friis Proschowsky trådte op.

Forskere har identificeret 15 megatrends, som kommer til at få stor betydning i de kommende år, og de to foredragsholdere havde udvalgt fem, som de mente var relevante for DKK.

En af disse er den demografiske udvikling. I Danmark bor der lige nu 1,6 millioner mennesker alene, folk bosætter sig i stigende grad i byen, og så bliver antallet af danskere over 80 år fordoblet over de næste 25 år.

Hvad betyder det for DKK?

Det kan jo betyde, at der vil komme færre hunde, fordi det er mere besværligt at have hunde inde i byerne, og man måske ikke vil have ansvaret for en hund, når man bor alene. Men hvad skal DKK gøre ved det?

I foredraget kom Jens og Helle med ideer som, at man kunne arbejde mere i udvikling af hundebørnehaver, støtte forskningsprojekter i delehunde, deltage i byudvikling og flere hundeparker og arbejde for flere tilladelser til hundehold i boliger.

Men den demografiske udvikling kan også resultere i flere hunde, og hvordan skal DKK så forholde sig til det?

Ja så handler det, ifølge oplægsholderne, om, at DKK sikrer et udbud af gode hvalpe, at man er med til at skabe nye fællesskaber omkring det at have hund og at arbejde for at modvirke en større polarisering mellem hundeejere og ikke-hundeejere.

Sådan blev de udvalgte megatrends gennemgået af Jens Glavind og Helle Friis Proschowsky, og det var underholdende og inspirerende.

Du kan læse mere om inspirationsdagene i HUNDEN november

Læs også

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

God stemning på historisk kredsmøde

23-10-2022 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag formiddag var det tid til det årlige kredsmøde, hvor kredsudvalget gjorde rede for året, der er gået og hørte på input fra DKK's kredse

Jens Glavind: Brug det nye sted i Ringsted

23-10-2022 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.