Omtrent hver femte dansker ønsker sig en bolig, hvor der er mulighed for at have kæledyr.
Det viser en dugfrisk udgave af ejendomsmæglerkæden Homes Flyttebarometer. Siden starten af 2021 er det blevet vigtigere, at man kan have et kæledyr i hjemmet, viser spørgeundersøgelsen, hvor folk har svaret på de tre vigtigste ønsker til en bolig. Det skriver Home i en pressemeddelelse.
Dengang var det 18,1 % af danskerne, der ville prioritere en bolig med mulighed for at have fx en hund eller en kat, og i den nye måling er det 21,4 %. En stigning på 3,3 procentpoint.
– Under corona anskaffede mange familier sig fx en hund, og derfor ser vi nu en stigning i familier, der synes, at muligheden for kæledyr er en vigtig kvalitet ved boligen, siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Nogle har skaffet sig af med corona-kæledyr
I forhold til sidste år er der dog en smule færre, som ønsker sig en bolig med mulighed for kæledyr.
Ifølge Home kan det skyldes, at en del af de familier, der anskaffede sig kæledyr under corona, har været nødt til at skaffe sig af med dem igen.
– Da Danmark lukkede op igen efter corona-restriktionerne, og man igen skulle i skole og på arbejde hver dag, er det måske gået op for nogle, at deres dagligdag ikke harmonerede med at have en hund eller et andet kæledyr, der skal passes og underholdes. Derfor fylder muligheden for kæledyr i hjemmet igen lidt mindre på ønskelisten til boligens kvaliteter, vurderer Homes analytiker.
Over 2.000 voksne danskere har svaret i dette års undersøgelse, som er afsluttet i uge 8. Deltagerne har haft mulighed for at markere op til tre svar i undersøgelsen.
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen
I Frederikssund er man netop gået i gang med byggeriet af en ejendom med 18 lejligheder, som alene henvender sig til hundeejere
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet