Omtrent hver femte dansker ønsker sig en bolig, hvor der er mulighed for at have kæledyr.
Det viser en dugfrisk udgave af ejendomsmæglerkæden Homes Flyttebarometer. Siden starten af 2021 er det blevet vigtigere, at man kan have et kæledyr i hjemmet, viser spørgeundersøgelsen, hvor folk har svaret på de tre vigtigste ønsker til en bolig. Det skriver Home i en pressemeddelelse.
Dengang var det 18,1 % af danskerne, der ville prioritere en bolig med mulighed for at have fx en hund eller en kat, og i den nye måling er det 21,4 %. En stigning på 3,3 procentpoint.
– Under corona anskaffede mange familier sig fx en hund, og derfor ser vi nu en stigning i familier, der synes, at muligheden for kæledyr er en vigtig kvalitet ved boligen, siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Nogle har skaffet sig af med corona-kæledyr
I forhold til sidste år er der dog en smule færre, som ønsker sig en bolig med mulighed for kæledyr.
Ifølge Home kan det skyldes, at en del af de familier, der anskaffede sig kæledyr under corona, har været nødt til at skaffe sig af med dem igen.
– Da Danmark lukkede op igen efter corona-restriktionerne, og man igen skulle i skole og på arbejde hver dag, er det måske gået op for nogle, at deres dagligdag ikke harmonerede med at have en hund eller et andet kæledyr, der skal passes og underholdes. Derfor fylder muligheden for kæledyr i hjemmet igen lidt mindre på ønskelisten til boligens kvaliteter, vurderer Homes analytiker.
Over 2.000 voksne danskere har svaret i dette års undersøgelse, som er afsluttet i uge 8. Deltagerne har haft mulighed for at markere op til tre svar i undersøgelsen.
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen
I Frederikssund er man netop gået i gang med byggeriet af en ejendom med 18 lejligheder, som alene henvender sig til hundeejere
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.