Hver 5. ønsker sig plads til kæledyr i boligen

07-03-2023 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end for to år siden synes, det er vigtigt med muligheden for at have kæledyr i hjemmet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobestock

Omtrent hver femte dansker ønsker sig en bolig, hvor der er mulighed for at have kæledyr.

Det viser en dugfrisk udgave af ejendomsmæglerkæden Homes Flyttebarometer. Siden starten af 2021 er det blevet vigtigere, at man kan have et kæledyr i hjemmet, viser spørgeundersøgelsen, hvor folk har svaret på de tre vigtigste ønsker til en bolig. Det skriver Home i en pressemeddelelse. 

Dengang var det 18,1 % af danskerne, der ville prioritere en bolig med mulighed for at have fx en hund eller en kat, og i den nye måling er det 21,4 %. En stigning på 3,3 procentpoint.

– Under corona anskaffede mange familier sig fx en hund, og derfor ser vi nu en stigning i familier, der synes, at muligheden for kæledyr er en vigtig kvalitet ved boligen, siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.

 

Nogle har skaffet sig af med corona-kæledyr

I forhold til sidste år er der dog en smule færre, som ønsker sig en bolig med mulighed for kæledyr.

Ifølge Home kan det skyldes, at en del af de familier, der anskaffede sig kæledyr under corona, har været nødt til at skaffe sig af med dem igen.

– Da Danmark lukkede op igen efter corona-restriktionerne, og man igen skulle i skole og på arbejde hver dag, er det måske gået op for nogle, at deres dagligdag ikke harmonerede med at have en hund eller et andet kæledyr, der skal passes og underholdes. Derfor fylder muligheden for kæledyr i hjemmet igen lidt mindre på ønskelisten til boligens kvaliteter, vurderer Homes analytiker.

Over 2.000 voksne danskere har svaret i dette års undersøgelse, som er afsluttet i uge 8. Deltagerne har haft mulighed for at markere op til tre svar i undersøgelsen.

Læs også

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

England: Lejere skal have ret til kæledyr

02-11-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen

Nyt byggeri kræver hund at bo i

05-09-2018 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Frederikssund er man netop gået i gang med byggeriet af en ejendom med 18 lejligheder, som alene henvender sig til hundeejere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.