HUNDEN er sluppet løs

19-04-2023 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er HUNDEN igen på gaden, og den skulle ramme alle postkasser hos DKK's medlemmer i dag og i morgen. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jenny Johansson

 

En smuk schnauzer indtager forsiden af HUNDEN april. Billedet er taget af Jenny Johansson. Bladet starter en smule anderledes end andre blade. Indholdsfortegnelsen er nemlig kommet ind før lederen. Det skyldes, at lederen denne gang er Jørgen Hindses årsberetning, som fylder ret meget i forhold til den normale leder. 

Mange kender nok journalisten Janni Petersen som en lidt hård kvinde, men når talen falder på hendes hund, så er hun blød som smør. Det kan man læse i vores serie Min hund og mig, hvor vi har mødt Janni Petersen og hendes beagle Donna. 

Sammenholdet i hundeverdenen er noget, vi skal værne om. Så når der bliver afholdt et rallyarrangement med 168 tilmeldinger til støtte for VM i dogdance, så er det selvfølgelig noget, vi gerne vil have med i bladet. Du kan læse om det fine initiativ på side 26. 

Og når vi nu er ved VM i dogdance, så har Emmy Marie Simonsen skrevet en rigtig fin artikel som optakt til dette mesterskab, der finder sted i Herning på samme tid som European Dog Show. 

BOAS-graduering er en realitet, står der på side 36. Artiklen, som er skrevet af Helle Friis Proschowsky, handler om, at mops, engelsk- og fransk bulldog nu kan få vurderet deres vejrtrækning. 

18. marts var der repræsentantskabsmøde i Odense. Det blev igen et fint møde, men der var også dråber af malurt i det ellers dejlige DKK-bæger. Læs om mødet på side 48.

DKK har støttet et speciale om forekomst af rævens lungeorm hos hunde i Storkøbenhavn. Du kan læse om specialet i dette blad. 

Pia Rødvig Kristiansen var den eneste dansker, der var skør nok til at rejse til World Dog Show i Sao Paolo. Det fortæller hun om i en fin artikel, hvor hun også afslører, at hun glæder sig til European Dog Show i Herning. 

Vi har også fået to nye øjenpaneldyrlæger. Du får en præsentation af Marie Runøe og Gitte Uhd Sørensen. 

Anne Egede har skrevet en bog om hundeopdræt, parring, drægtighed og fødsel, og vi har fået Birgit Seloy yil at anmelde bogen, og hun er svært begejstret. 

Vi var også begejstrede, da vi sidste år læste en fremragende artikel om falkejagt i Danmark i bladet Jagthunden. Vi har fået lov at bringe artiklen i HUNDEN også, og det er virkelig en dejlig læseoplevelse, der venter i den artikel. 

Og så har vi givet klummesiden til Lotte Höhrmann, som fortæller om alt det spændende K9, man kan glæde sig til ved EDS. 

Alt i alt et godt og varieret blad, som vi håber, I vil tage rigtig godt imod. 

Læs også

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

To mænd sigtet i sagen om Hector

15-10-2018 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector

Hund fanget i lade får 15 kilo pels klippet af

10-09-2016 15:30, af Kasper Larsson
Hunden Lazarus har været en tur til frisøren, og er i den grad blevet ”pelset”. Den stakkels hund havde været indespærret i seks år, inden den endelig slap af med alt sin pels

Skal hunden indånde din røg

13-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny video fra Quitline New Zealand giver et stærkt billede af, hvad der kan ske med hunde, der bliver udsat for passiv rygning

Hunden som pioner

28-04-2024 11:30, af Anne Cecilie Sohl

I rumalderens begyndelse var Laika og Sputnik to af de mest bemærkelsesværdige pionerer. Laika, en modig og energisk hund af racen mongrel, blev valgt til at gå ned i historien som den første levende skabning, der rejste ud i rummet om bord på Sputnik 2. Hendes tapre rejse blev både en bedrift og et tragisk offer for videnskabens fremgang.

Ny test for fransk hjerteorm

20-10-2013 08:17, af Tine Luther
En ny test gør det muligt at undersøge hunden for fransk hjerteorm via en blodprøve.

Vi søger læserhistorier

10-07-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra september vil man kunne læse gode hundehistorier fra andre læsere i magasinet HUNDEN. Vi søger stadig gode historier

Næse for grammatik

08-06-2013 09:29, af Maja Golles
Hunden Chaser kan afkode betydningen bag forskellige sætninger

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler