Morgengåturen

07-10-2020 19:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden giver mange oplevelser. Blandt andet fantastiske morgener

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Inden man anskaffer sig hund er man bevidst om at der er nogle ting som følger med, som kan føles som forpligtigelser i stedet for fornøjelser. Det var det jeg tænkte om morgen gåturen, for ” i regn og slud skal hunden ud”. Men med tiden er morgengåturen blevet den bedste gåtur på dagen. Det er en helt fantastisk måde at starte dagen på. Jeg vil i mit første blogindlæg prøve at beskrive, hvad der gør morgengåturen til en herlig gåtur for mig.

Tæt på vores hjem ligger en græshøj, her er græsset som oftest højt og udsigten helt fantastisk. I foråret og sommeren, hvor morgenerne er lyse, går jeg næsten altid herop. Udsigten over Esbjerg er betagende og imens jeg står deroppe, kan jeg se Chili rende rundt og lede efter mus. På højen er det muligt at have hende løbende frit og her kommer den finske lapphunds jagtteknik til sin fulde ret.

Jeg har engang mødt en jæger der sagde at jeg skulle passe på med at lade Chili løbe frit i en skov, fordi man som jæger godt kan tage fejl af at hun er en hund og en ræv. For ikke nok med, at Chili har  den samme røde farve som en ræv, er hendes teknik til at fange mus meget ens med ræven. Effektiv er hun ikke altid, men jeg ved at dette giver hende lov til at bruge hendes sanser og naturlige instinkter.

I efterårs og vintermånederne er det for mørkt om morgenen til at gå op på højen, her holder vi os til de belyste stier i skoven. Men i de kolde måneder kan man i stedet pakke sig ind i en tyk vinterfrakke og i min verden er det som at gå rundt med dyne på. Så har jeg mulighed for at vågne, inden dagen ”rigtig” går i gang. Chili snuser eller ”læser avis” det meste af turen og bringer mig en masse forskellige pinde, hun finder i skovbunden. Når man ser hende med stolthed bære en pind der er meget længere end hende selv, kan det ikke give en andet en et smil på læben. Det sker også ofte at de mennesker jeg møder på min vej, ikke kan lade være med at trække på smilebåndet. Hendes glæde smitter af og selvom vi normalt er et reserveret folkefærd, er der intet som en hund der kan få folk til åbne op. Dermed får jeg sagt godmorgen til langt flere end jeg ville gøre uden hende ved min side.

Min morgengåtur er en herlig start på dagen og efter en gåtur med Chili er det svært for mig at være sur. Selvom jeg nogle morgener ville ønske at kunne sove længere, er det slet ikke så slemt når jeg først kommer afsted.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.