37-årige Tanya Dick fra Odense sætter fokus på brystkræft med en gåtur for hunde og deres ejere. – Jeg har gennem årene mistet flere nære personer til kræften, derfor vil jeg gerne være med til at gøre en forskel, siger hun. – Og da jeg arbejder som veterinærsygeplejerske og adfærdsrådgiver, var det nærliggende, at eventen også skulle være noget med dyr, men selvom man ikke har en hund, så er man velkommen til at gå med alligevel, fortæller Tanya Dick, der nu opfordrer alle til at gå en tur lørdag den 5. oktober. Masser af sponsor–støtte – Der er kommet rigtig mange fine sponsorgaver, så der er både godt til ganen for de to-benede og de fire-benede, når vi er færdige med at gå. Og så er der også lodtrækning om andre sponsorgaver. Det er helt overvældende så mange, der har været villige til at sponsorere, så det er jeg meget taknemmelig over, lyder det fra initiativtageren, der samtidig opfordrer alle til at bære noget lyserødt i form af tøj, halsbånd, line, charmeklud eller lignende. Lyserød Lørdag er en del af Kræftens Bekæmpelses Kampagne Støt Brysterne, og pengene – 50 kr. pr. snude – går ubeskåret hertil. Tid og sted Det koster 50 kroner pr. snude at deltage i gåturen, der starter ved vaskepladsen Odense Å forenden af Paaskestræde lørdag den 5. oktober kl. 11.00. Arrangementet starter med et fællesfoto og ender i Eventyrhaven. Tilmelding Man kan tilmelde sig gåturen ved at sende en mail til tanyastotbrysterne@hotmail.com
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.