Måske har du allerede modtaget HUNDEN 11/20, og så ved du jo nok allerede, hvad bladet indeholder. Men har du endnu ikke fået det, kommer det en af de nærmeste dage, og så kan du jo lige læse her, hvad du kan glæde dig til.
På månedens forside finder du Årets Juniorhandler Frederikke Dalgaard Petersen, og inde i bladet finder du selvfølgelig et længere portræt af den unge danmarksmester.
I år er det 50 år siden, Danmarks første hundeskov åbnede, og det fejrer vi med to artikler af Lise Lotte Christensen, hvor du kan læse om åbningen af en ny hundeskov, ligesom du kan læse om DKK’s anbefalinger til gode oplevelser i hundeskove.
Vidste du for resten, at K.K. Jensen, der blandt andet er æresmedlem i Dansk Kennel Klub og har været dirigent ved flere generalforsamlinger, ejer en kæmpe samling af hundefrimærker. Faktisk har han næsten 5000 frimærker med hunde fra hele verden. Vi har besøgt ham og fået en snak om den noget særprægede hobby.
Synes du, din hund mangler lidt på høflighedsskalaen, så er der en gave til dig i dette blad. Sammen med Zara Zachariasen viser vi nemlig, hvordan man lærer sin hund at bukke.
Der er også reportager fra DM for stående jagthunde, Årets hund i rally og Hangar Junior Cup.
Og så har vi besøgt det første danske kuld af den dejlige race black and tan coonhound. Så vær klar til at blive hvalpeskruk.
Du kan også blive klogere på neutralisering og forstørret prostata.
Vi håber, I kan lide det nye blad.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Sådan ser årets julekalender på hunden.dk's sociale medier ud
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form