Samtidskunsten er i disse år stærkt optaget af at undersøge relationerne imellem mennesker og dyr. Særudstillingen Dyr i kunsten byder på en lang række nedslag i dette enorme felt, der både rummer kritiske blikke på menneskets manipulation af dyrene og herlige fejringer af dyrene som fantastiske skabninger.
Det myldrer med dyr
Dyr i kunsten udforsker, hvordan vi mennesker bruger, ser på, taler om og menneskeliggør dyr. Vi forføres af nuttede dyr på legetøjshylderne og på internettet, vi elsker vores kæledyr og leder efter mennesket i dem – eller dyret i os selv. Det myldrer med dyr i vores fabler, eventyr og mytologier, hvor vi tillægger dem menneskeligt sprog og adfærd. Vi fascineres af de vilde dyr, når vi besøger dem i zoologisk have eller på naturhistorisk museum, og vi piller ved arternes udvikling, miljøet og biodiversiteten, når vi producerer dyr industrielt og ændrer på DNA, livets byggeklodser. Udstillingen kommer med mangfoldige bud på, hvordan vi forstår os selv gennem andre dyrearter. Blandt andet gennem begrebet om ’det nuttede’, der dukker op alle vegne i vores forbrugs- og underholdningskultur som et parameter, vi kategoriserer og værdisætter dyr ud fra.
Et sanseligt menageri
Med skulptur, installation, maleri, video og fotografi af 34 internationale kunstnere udgør Dyr i kunsten et sanseligt, tankevækkende og engagerende menageri. På udstillingen kan man blandt andet stå ansigt til ansigt med en svævende elefant i fuld størrelse, opleve YouTube-katte spille atonale klaverstykker af Arnold Schönberg og få et nyt blik på den zoologiske haves kunstige miljøer.
Fjerklædte kæmper
I ARKENs 150 meter lange udstillingsrum Kunstaksen præsenteres 15 fjerklædte isbjørne af den italienskfødte kunstner Paola Pivi under titlen We are the Alaskan tourists. Paola Pivi har skiftet isbjørnenes genkendelige tykke, hvide pels ud med lette sommerfjer i pangfarver og leder dermed tankerne væk fra Alaskas barske klima henimod sydens varme og brasiliansk karneval. Isbjørnen er kendt som kongen af Arktis. Et stærkt og majestætisk dyr. I dag er isbjørnen imidlertid blevet symbol på en dystopisk fremtid. Den lever en usikker tilværelse i landområder, der er under pres på grund af klimaforandringer. Flokken
af turister har måske søgt tilflugt på ARKEN. De har indordnet sig under klodens klimaforhold og skiftet den varme pels ud med florlette fjer.
Dyr i kunsten præsenterer værker af Cory Arcangel, John Baldessari, Richard Barnes, Pascal Bernier, Sophie Calle, Mircea Cantor, Maurizio Cattelan, Mark Dion, Nathalie Djurberg & Hans Berg, Martin Eder, Elmgreen & Dragset, Annika Eriksson, Daniel Firman, Laura Ford, Douglas Gordon, Damien Hirst, Peter Holst Henckel, Camille Henrot, Candida Höfer, Carsten Höller, Bharti Kher, Paul McCarthy, Kohei Nawa, Rivane Neuenschwander & Sérgio Neuenschwander, Tim Noble & Sue Webster, Patricia Piccinini, Paola Pivi, David Shrigley, Lisa Strömbeck og William Wegman. Særudstillingen kan opleves på ARKEN fra den 21. marts til 9. august. Paola Pivis skulpturer vises i Kunstaksen fra den 29. februar til og med den 20. september.
Det sker, at anatomiske overdrivelser vinder over den korrekte anatomi, når hunde bedømmes i ringene. I nyere tid er det blandt andet de meget overvinklede bagpartier, der tager stikket hjem, selvom de strider mod hundens oprindelige anatomi
En svensk medarbejder hos PostNord insisterede forleden på, at en hund skulle skrive under på modtagelsen af en pakke, da pakken var adresseret til hunden
Mandag blev det kendt, at Michael Bundesen var afgået ved døden. Han var ikke alene en karismatisk forsanger med hang til humor. Han var også et hundemenneske
Meningerne om hundedommerne er ofte delte. Men mange af dem har en god portion humor med ind i ringene. En af dem er Tino Pehar fra Kroatien
Per Lau Jensen er hans fulde navn. På nettet kendes han bedst under navnet pjoklederen, der udgyder sine besværligheder, glæder og samtaler med sin hund på Facebook. Vi mødte forfatteren til en lille snak
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.