Hunde-Danmark siger farvel til Lene Sunzenauer

03-07-2020 06:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske

“Lene; hende med Schapendoeserne” så vidste næsten alle hvem man mente.

Alle der kendte Lene, vil kunne nikke genkendende til, at man skal lede længe efter så glad og positivt et menneske med så meget overskud til sine hunde og til alle omkring sig. Det var altid rart at være sammen med Lene.

Lene var en fantastisk repræsentant for alt hvad DKK står for. Hun var aktiv i mange grene af hundesporten; hvor hun var en del af, LP, Agility, Rally-lydighed og Nose Work, ligesom hun også gennem kennel DAN De DOES, deltog aktivt i avlsarbejdet og i Schapendoes-klubbens arbejde.

“Der var engang...”, sådan starter mange eventyr; og de slutter med “og de levede lykkeligt til deres dages ende”.

Nogen gange kommer “deres dages ende” alt alt for tidligt. Midt i et godt og aktivt liv med mange håb og drømme. Der er ingen tvivl om, at Lene var, som i eventyrene, lykkelig lige til den alt for tidlige slutning.

Lenes eventyr i hundesporten startede i 1994, hvor hun og Jan lige var flyttet i deres første hus. På baggrund af en tilfældig hændelse i en skoforretning, købte de deres første hund; en sød, lille, langhåret Schapendoes ved navn Solankers Fiona. Den skulle selvfølgelig trænes og det blev på et DKK hold i Vejle.

Det var på den træningsplads Hunde-Danmark lærte Lene at kende.

Eventyret fortsætter med at Lene fik lyst til at prøve kræfter med en rigtig lydighedskonkurrence og ikke kun de små uofficielle prøver, der var på holdene efter en sæson. Lene trænede flittigt og der blev taget hul på konkurrencerne. Det gik godt og gennem årene blev det til den ene titel efter den anden inden for lydighed. Lene har bl.a. vundet DM og Årets Hund i lydighed.

Da der i 2010 var VM i Lydighed på dansk jord, var Lene i ringen med en af sine hunde. Hun var ikke en del af selve landsholdet, men Lene og skønne, glade og fjollede Fille fik sammen med et par andre "boblere" en fantastisk mulighed for at deltage som individuel ekvipage.

Det er ikke kun i Lydighed Lene havde et fantastisk eventyr; hurtigt blev Agility Lenes favorit sport. Her blev det gennem årene til adskillige kvalifikationer til DM med podie-placeringer, og generelt mange flotte resultater.

I alle eventyr møder man udfordringer.

Hundene blev ældre og kunne ikke længere træne Lydighed eller Agility på konkurrenceplan; hvad gjorde man så?

Der kom en ny sport til Danmark; Rally-lydighed. Det var ikke på samme måde fysisk krævende som Agility og var en god sport til gamle pensionerede hunde. Det var løsningen på udfordringen med de ældre hunde; for hos Lene blev hundene ikke bare pensioneret, de skulle stadig lave noget meningsfuldt, så længe de syntes det var sjovt.

Rally-lydighed blev med tiden mere og mere en konkurrencesport, og da både hunde og Lene syntes at den  nye sport var sjovt, blev det også her til en del konkurrencer og et danmarksmesterskab.

Ingen hunde blev glemt hos Lene. Alle blev aktiveret på deres niveau og formåen og også Nose Work blev en del af Lene og hundenes liv. Når hundene var glade og veltilpasse var Lene det også.

Lene var meget alsidig i sin aktivitet med hundene. Hun var ikke kun dygtig til at træne dem, hun var også en god handler, og deltog med succes på et par udstillinger primært i forbindelse med Schapendoes-klubbens arrangementer i både Danmark, Tyskland og Holland. Når Lene skulle have en ny hvalp, så valgte hun og Jan ofte selv at "lave" dem. Sammen havde de Kennel DAN de DOES, hvor de gennem årene har opdrættet skønne Schapendoeshvalpe.

Helt typisk for Lene holdt hun fast i sine skønne Schapendoes, selvom der var flere i Hunde-Danmark, der mente hun med sit talent og engagement kunne nå længere på konkurrencebanen med en Border Collie. Men for Lene var det ikke kun podiepladserne der talte; det var samarbejdet med de hunde hun elskede så højt, der drev hende.

I de seneste to år ventede Lene på en Pyrenæisk Hyrdehund (Berger des Pyrrenees) og ved årsskiftet fik hun endelig sit ønske opfyldt, og hentede lille Pyra, som hun havde rigtig mange håb og drømme for.

Desværre ender dette eventyr alt for hurtigt og meget brat.

D. 26. maj 2020 blev Lene indlagt med en hjerneblødning. Det var et kæmpe chok; men desværre var det kun starten på tragedien. Det viste sig at Lene havde en uopdaget tumor i den ene lunge og det stod snart klart, at hun ikke kunne reddes.

Hunde-Danmark viste her, at vi står sammen og støtter hinanden, når det virkelig gælder, og der blev etableret en mindre gruppe af hundevenner, der kunne hjælpe med alt det praktiske med hunde og hus, så Jan kun skulle fokusere på at være hos Lene. I løbet af få dage blev der, ved hjælp af Hunde-Danmark, skaffet en egnet seng således at Lene kunne komme hjem til sine elskede hunde og få de sidste dage af sit alt for korte liv sammen med dem og Jan.

Lørdag d. 6. juni sluttede Lenes eventyr. Tidligt om morgenen sov Lene stille og fredfyldt ind hjemme i soveværelset, mens hanen galede, fuglene sang og solen skinnede fra en skyfri himmel. Jan og hundene var ved hendes side til det sidste. Lene blev lagt i kisten iført det tøj hun havde det allerbedst i nemlig sit bedste hundetøj med Kingsmoor's flotte hjerte broderet på brystet.

Hun fik en lille tot pels fra hver af hundene med i kisten. Hundene var hele Lenes liv og selvfølgelig skulle de være med på hendes sidste rejse

Ære være Lenes minde.

 

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Galleri: Paradis Hundetræningscenter

26-03-2018 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Lørdag var vi på besøg i det fantastiske indendørs hundetræningscenter ved Sindal. Her er lidt billeder fra dagen

Miriam på TV

07-04-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv

BLOG: DM i rally-lydighed 2019

30-08-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende

Så er der snart NM i lydighed på Vilhelmsborg

09-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den første weekend i november står den på nordiske mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus

Finsk verdensmester i lydighed

27-06-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Mari Leiviskä og hendes hund Tending Panther, der løb med verdensmesterskabet i lydighed 2022

Video: Se hvordan lydighed kan trænes

01-10-2018 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fire dage var der international lydighedscamp i InDog EliteCenter i Viborg. Det var et virkelig flot arrangement

Danmarksmestre i lydighed og rally

03-09-2014 13:09, af Tine Luther
Den forgangne weekend blev de nye danmarksmestre i henholdsvis LP og rallylydighed fundet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.