Her er Danmarks mest populære hundenavne i 2024

10-01-2025 11:21, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse. 

Copyright Ridehesten.com
Skal du snart indlemme et nyt firbenet medlem i familien, men har du endnu ikke besluttet dig for et navn? Så kan Agrias liste over de mest populære hundenavne enten give inspiration eller vise dig, hvilke navne du skal undgå. Foto: Adobe

Skal du snart indlemme et nyt firbenet medlem i familien, men har du endnu ikke besluttet dig for et navn? Så kan Agrias liste over de mest populære hundenavne enten give inspiration eller vise dig, hvilke navne du skal undgå.

Vil du lave en helgardering for at være sikker på, at der overhovedet kommer en hund, når du kalder i hundeparken, bør du kalde din hunhund for Molly og din hanhund for Eddie. Det er nemlig de to navne, der topper hitlisten over de mest populære hundenavne i 2024. 

Det viser en opgørelse fra Agria Dyreforsikring
Hvert år i januar dykker forsikringsselskabet ned i det forgangne års nytegnede hundeforsikringer og undersøger, hvilke hundenavne der hitter blandt de danske hundeejere. 

Hotte hundenavne
–  Det er med hundenavne som med menneskenavne: Der går mode i dem. Derfor er det ikke længere Lassie, Fido, Perle og Bon Bon, der topper hitlisterne, og Trofast er for længst overhalet af andre navne, der ser ud til at blive hængende lidt endnu, i hvert fald når vi skal navngive vores nye firbenede familiemedlemmer, forklarer Lotte Evers, hundeekspert og marketingchef i Agria Dyreforsikring. Hun tilføjer:

–  Præcis som med børnenavne er der i de senere år en række navne, der er gået hen og er blevet nutidige klassikere, og det betyder, at der kun er få nye navne at finde på Top 20-listerne over 2024's mest populære hanhunde- og hunhunde-navne. 
Lotte Evers forklarer, at i 2024 har navne som Aya og Theo sneget sig ind på danskernes hundenavne-hitliste, ligesom ”unisex-navnet” Bailey er tilbage på Top20-listen, endda hos begge køn, efter at have været dømt ude i en periode.

Det ideelle hundenavn
Nærstuderer vi opgørelserne, viser der sig, i øvrigt fuldstændigt ligesom sidste år, to helt klare tendenser:
–  De 40 mest populære kaldenavne til hunde i 2024 er, næsten uden undtagelse, alle menneskenavne på to stavelser, og det giver god mening, forklarer marketingchefen:

–  Hvis du f.eks. skal kalde på din hund i en nødsituation, vil du ikke stå med en mundfuld af ord. Et hundenavn på to stavelser er derfor ideelt, når du skal fange din hunds opmærksomhed. 

Lotte Evers forklarer desuden, at hunde er bedre i stand til at opfange højfrekvente lyde, f.eks. lyde, der skiller sig ud i miljøet og er lettere at opfatte over længere afstande, hvilket kan være en fordel, når du kalder på hunden.
–  Hunde er mere tilbøjelige til at reagere på lyde, der ligner dem, de ville høre i naturen, såsom skarpe og høje lyde, der indikerer opmærksomhed eller advarsel. Derfor reagerer de godt på ”skarpe” vokaler som ”i” og ”y”, så alt i alt giver det god mening, at det er navne som Molly, Ellie og Daisy samt Eddie, Milo og Louie, der ligger højt på hundenavne-hitlisterne. Men uanset hvilket navn du vælger til din firbenede ven, handler det altid om træning, hvis du vil have hunden til at komme, når du kalder, understreger hundeeksperten. 

Her får du Agrias to Top 20-lister over de mest populære han- og hunhundenavne i 2024 – og så er det op til dig, om du vil bruge listen som inspiration eller til at se, hvad du skal gå udenom, inden du bestiller hvalpens navneskilt:

Fakta
De 20 mest populære navne til hunhunde i 2024 (nummeret i parentes angiver navnets placering i 2023):

1.    Molly (2)
2.    Luna (1)
3.    Bella (3)
4.    Ellie (16)
5.    Maggie (4)
6.    Alba (5)
7.    Wilma (9)
8.    Karla (7)
9.    Coco (8)
10.    Mille (6)
11.    Nala (10)
12.    Daisy (17)
13.    Lulu (Ny)
14.    Ella  (18)
15.    Frida (11)
16.    Alma (15)
17.    Aya (Ny)
18.    Sally (13)
19.    Bailey (Ny)
20.    Freja (14)

Fakta
De 20 mest populære navne til hanhunde i 2024 (nummeret i parentes angiver navnets placering i 2023):

1.    Eddie (2)
2.    Milo (3)
3.    Carlo (5)
4.    Charlie (1)
5.    Balder (4)
6.    Otto (12)
7.    Hugo (11)
8.    Ludvig (7)
9.    Alfred (14)
10.    Simba (8)
11.    Buster (9)
12.    Cody (17)
13.    Max (6)
14.    Viggo (13)
15.    Theo (Ny)
16.    Anton (10)
17.    Baloo (Ny)
18.    Louie (Ny)
19.    Loui (16)
20.    Bailey (Ny)

Læs også

Vitus og Hundestjernen – 8. december

08-12-2025 09:00, af Anne Egede

Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang

Vitus og Hundestjernen – 6. december

06-12-2025 09:00, af Anne Egede

I sidste sekund blev Vitus reddet fra den sorte skabning, men faren er langt fra ovre. Sammen med en kirkerotte og en modig jagthund søger han mod kirketårnets mørke for at finde sløruglen… og opdager, at noget skjuler sig déroppe i mørket

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Nyt indlæg på Bertas Blog

06-09-2011 12:15, af Tine Luther
Mange hunde udviser madforsvar – og jeg tror mange desværre har lært det grundet menneskers påvirkning.

150 dyr evakueret fra Afghanistan

31-08-2021 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Paul ”Pen” Farthing er landet i Heathrow Lufthavn med 150 katte og hunde fra Nowzad internatet i Kabul. 24 medarbejdere er efterladt i Kabul

Tag hunden med i kirke

11-09-2012 14:35, af Tine Luther
Lørdag den 15. september åbner Sankt Pauls Kirke i København dørene for hunde.

I 10 år har Karsten og hans hunde bragt glæde til de ældre

18-11-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere

Norge: Hund låste bilen indefra

08-11-2021 09:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En jagt i Norge endte noget anderledes, da jægere og hunde skulle ind i bilerne og finde hjem i varmen

Mystisk: Tre hunde døde i Greve

30-09-2020 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par uger er tre ellers raske hunde døde i Greve Kommune. Alle er døde af en eller anden forgiftning

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet