9 skønne labradorhvalpe snart klar til adoption

10-05-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde

Copyright Ridehesten.com

Det var en frygtelig sag, der så dagens lys på Lolland fredag den 13. april, da 21 underernærede hunde blev befriet fra den familie, som ikke havde taget sig ordentligt af dem.

Heldigvis går tingene fremad og de 9 labradorhvalpe, som ikke bare har forbogstavet i navnet til fælles, men også alle er særdeles skønne, er nu ved at være klar til at komme videre i livet. Her bringer vi en lille præsentation af skønhederne og håber, at de snart finde gode hjem, hvor de kan få et godt liv.

For at komme i betragtning til disse ni lækkermåse skal man møde personligt op i Dyreværnets åbningstid og ansøge om adoption af dem senest søndag d. 13. maj 2018 kl. 15:30. Alle ansøgere skal være klar til at byde en hvalp velkommen i hjemmet onsdag d. 16. maj 2018

Det er hvalpenes plejeforældre, der fortæller om hundene:

Lasse

Copyright Ridehesten.com

Lasse er bestemt en af de livlige drenge i kuldet, og han finder enormt stor glæde ved at lege med især sine katte-venner og han har eminente evner som fluefanger. Han kan få lang tid til at gå med at jage fluer, og han er også god til at få fat i dem. Han er en sjov hvalp med stor underholdningsværdi, når man observerer ham, og han drømmer om en familie, der også kan give ham nogle gode, positive udfordringer på trænings-fronten. Måske kunne han ligefrem blive verdens bedste jagt-makker. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lasse.  

 

Laurits

Copyright Ridehesten.com

Laurits er flokkens lille stor-charmør. Han har ofte meget mere travlt med at blive nusset og hænge ud med sine mennesker, end med at lege med sine søskende. Hvis der er nus og kæl i sigte, så kan maden ligefrem blive prioriteret fra, og det er jo usædvanligt for en labrador. Han er dog også glad, livlig og legesyg, som de andre hvalpe, men han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær og sjov, spændende aktivering med sin familie, som muligt. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Laurits.  

 

Lennart

Copyright Ridehesten.com

Lennart er en robust, lille fyr. En rigtig hyggefætter, der er meget kontaktsøgende og søger bekræftelse hos sine mennesker. Hans nysgerrighed på livet fejler dog ikke noget og han er som sådan ikke en forsigtig dreng. Han er bare glad for at være sammen med flok og opleve en masse spændende ting sammen med dem, han knytter sig til. Han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær med sin familie, som muligt. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lennart.  

 

Ludvig

Copyright Ridehesten.com

Ludvig er meget lig Leopold i personligheden, med fest, farver og fart over feltet. Han står meget gerne i ledtog med Leopold, når der skal laves narrestreger og skabes lidt gang i gaden. Ludvig er en glad hvalp med mod på det hele, der kræver en familie, der sørger for at han, udover at være familiehund naturligvis, også skal have en overbygning ind over i form af træning. Sportræning/jagttræning kunne være en fantastisk mulighed. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Ludvig.  

 

Leopold

Copyright Ridehesten.com

Leopold oser af gå på mod og livsglæde, og han kan lege med hvad som helst, han støver op på sin vej. Hans opfindsomhed er stor, og han er rigtig god til at finde på narrestreger, så man skal være vaks ved havelågen, med Leopold i nærheden. Fordi han er en hvalp, der elsker at finde på nyt hele tiden, kan man godt forestille sig, at han også hurtigt bliver rastløs. Hans nye familie skal derfor kunne tilbyde ham masser af træning og opgaver, såsom spor- eller jagttræning. På den måde får han brugt sit kønne hoved til noget fornuftigt, så han ikke keder sig og dermed selv finder på skarnstreger, hans familie ikke nødvendigvis bifalder. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Leopold.  

 

Liv

Copyright Ridehesten.com

Liv er, ligesom Luna, en af de absolutte frontløbere i flokken. Indtil videre er der intet, der har holdt Liv tilbage i forhold til nye oplevelser. Hun er frygtløs og modig og imødekommer alt nyt med stor nysgerrighed. Hun er aktiv og kommer til at kræve lige en tand ekstra af sin kommende familie, der skal kunne tilbyde hende lidt mere end ”bare” det rene familieliv. Hun skal  ud til nogen, der også vil udnytte hendes glæde ved og behov for mental stimuli. 

Hendes nye familie skal være aktiv og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Liv.  

 

Luna

Copyright Ridehesten.com

Luna har virkelig smag for livet. Hun er en meget aktiv hvalp, der er nysgerrig på alt, og går gerne forrest, når noget nyt skal undersøges. Hun har endnu ikke været bange for noget, hun er blevet præsenteret for, så hun er absolut en af de modigste piger i flokken. Hun leder efter en familie, der kan tilbyde lidt ekstra, udover det rene familieliv, for Luna vil bruges og har behov for at bruge sit kønne hoved i forbindelse med træning og opgaver. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Luna.  

 

Lilje

Copyright Ridehesten.com

Lilje er en supersød, livlig og meget legesyg pige. Hun minder lidt om Lotta på forsigtighed, hvad angår nye ting. Lilje skal nemlig også lige se det hele lidt an, og er ikke den går forrest i flokken, når de alle er på opdagelse. Hun kræver lidt støtte fra en tålmodig ejer, der kan give hende så mange gode oplevelser så muligt, i hendes tempo, og positivt opmuntre hende til at være lidt mere modig. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lilje.  

 

Lotta

Copyright Ridehesten.com

Lotta er en skøn pige i den forsigtige ende. Hun er meget tænksom, observerende, men også nysgerrig, og skal lige se det hele lidt an. Hun bliver dog modig, når hun har en tålmodig guide ved sin side, så hendes nye familie skal kunne støtte hende på den rette facon, så hendes selvtillid bygges op på den gode måde. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lotta.  

 

Læs også

Seloys hvalpe stjålet

26-08-2022 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der indbrud i Birgit Seloys hus på Lolland. Her stjal tyvene blandt andet to mops hvalpe

Politihund fandt indbrudstyv i træ

24-01-2022 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med

Ejere til hund efterlyses

20-12-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har i nat fået indleveret en hund, som mangler sine ejere. Kender du hunden

Så skete det igen: Hundehvalp reddet fra bil

30-07-2019 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Betjente fra Københavns Politi reddede mandag eftermiddag en schæferhvalp fra en varm bil ved at afliste en rude

Gismo blev reddet af dyreinternat

14-12-2017 06:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Voice of pets tæt på lukning

09-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus

Åbent Hus Dyreværnet 2019

23-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre

Ægtepar bag voldsom misrøgt må fortsat have hund

30-05-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet

Første sag om hundehandel afgjort

23-09-2019 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt