Det var en frygtelig sag, der så dagens lys på Lolland fredag den 13. april, da 21 underernærede hunde blev befriet fra den familie, som ikke havde taget sig ordentligt af dem.
Heldigvis går tingene fremad og de 9 labradorhvalpe, som ikke bare har forbogstavet i navnet til fælles, men også alle er særdeles skønne, er nu ved at være klar til at komme videre i livet. Her bringer vi en lille præsentation af skønhederne og håber, at de snart finde gode hjem, hvor de kan få et godt liv.
For at komme i betragtning til disse ni lækkermåse skal man møde personligt op i Dyreværnets åbningstid og ansøge om adoption af dem senest søndag d. 13. maj 2018 kl. 15:30. Alle ansøgere skal være klar til at byde en hvalp velkommen i hjemmet onsdag d. 16. maj 2018
Det er hvalpenes plejeforældre, der fortæller om hundene:
Lasse
Lasse er bestemt en af de livlige drenge i kuldet, og han finder enormt stor glæde ved at lege med især sine katte-venner og han har eminente evner som fluefanger. Han kan få lang tid til at gå med at jage fluer, og han er også god til at få fat i dem. Han er en sjov hvalp med stor underholdningsværdi, når man observerer ham, og han drømmer om en familie, der også kan give ham nogle gode, positive udfordringer på trænings-fronten. Måske kunne han ligefrem blive verdens bedste jagt-makker.
Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lasse.
Laurits
Laurits er flokkens lille stor-charmør. Han har ofte meget mere travlt med at blive nusset og hænge ud med sine mennesker, end med at lege med sine søskende. Hvis der er nus og kæl i sigte, så kan maden ligefrem blive prioriteret fra, og det er jo usædvanligt for en labrador. Han er dog også glad, livlig og legesyg, som de andre hvalpe, men han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær og sjov, spændende aktivering med sin familie, som muligt.
Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Laurits.
Lennart
Lennart er en robust, lille fyr. En rigtig hyggefætter, der er meget kontaktsøgende og søger bekræftelse hos sine mennesker. Hans nysgerrighed på livet fejler dog ikke noget og han er som sådan ikke en forsigtig dreng. Han er bare glad for at være sammen med flok og opleve en masse spændende ting sammen med dem, han knytter sig til. Han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær med sin familie, som muligt.
Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lennart.
Ludvig
Ludvig er meget lig Leopold i personligheden, med fest, farver og fart over feltet. Han står meget gerne i ledtog med Leopold, når der skal laves narrestreger og skabes lidt gang i gaden. Ludvig er en glad hvalp med mod på det hele, der kræver en familie, der sørger for at han, udover at være familiehund naturligvis, også skal have en overbygning ind over i form af træning. Sportræning/jagttræning kunne være en fantastisk mulighed.
Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Ludvig.
Leopold
Leopold oser af gå på mod og livsglæde, og han kan lege med hvad som helst, han støver op på sin vej. Hans opfindsomhed er stor, og han er rigtig god til at finde på narrestreger, så man skal være vaks ved havelågen, med Leopold i nærheden. Fordi han er en hvalp, der elsker at finde på nyt hele tiden, kan man godt forestille sig, at han også hurtigt bliver rastløs. Hans nye familie skal derfor kunne tilbyde ham masser af træning og opgaver, såsom spor- eller jagttræning. På den måde får han brugt sit kønne hoved til noget fornuftigt, så han ikke keder sig og dermed selv finder på skarnstreger, hans familie ikke nødvendigvis bifalder.
Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Leopold.
Liv
Liv er, ligesom Luna, en af de absolutte frontløbere i flokken. Indtil videre er der intet, der har holdt Liv tilbage i forhold til nye oplevelser. Hun er frygtløs og modig og imødekommer alt nyt med stor nysgerrighed. Hun er aktiv og kommer til at kræve lige en tand ekstra af sin kommende familie, der skal kunne tilbyde hende lidt mere end ”bare” det rene familieliv. Hun skal ud til nogen, der også vil udnytte hendes glæde ved og behov for mental stimuli.
Hendes nye familie skal være aktiv og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Liv.
Luna
Luna har virkelig smag for livet. Hun er en meget aktiv hvalp, der er nysgerrig på alt, og går gerne forrest, når noget nyt skal undersøges. Hun har endnu ikke været bange for noget, hun er blevet præsenteret for, så hun er absolut en af de modigste piger i flokken. Hun leder efter en familie, der kan tilbyde lidt ekstra, udover det rene familieliv, for Luna vil bruges og har behov for at bruge sit kønne hoved i forbindelse med træning og opgaver.
Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Luna.
Lilje
Lilje er en supersød, livlig og meget legesyg pige. Hun minder lidt om Lotta på forsigtighed, hvad angår nye ting. Lilje skal nemlig også lige se det hele lidt an, og er ikke den går forrest i flokken, når de alle er på opdagelse. Hun kræver lidt støtte fra en tålmodig ejer, der kan give hende så mange gode oplevelser så muligt, i hendes tempo, og positivt opmuntre hende til at være lidt mere modig.
Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lilje.
Lotta
Lotta er en skøn pige i den forsigtige ende. Hun er meget tænksom, observerende, men også nysgerrig, og skal lige se det hele lidt an. Hun bliver dog modig, når hun har en tålmodig guide ved sin side, så hendes nye familie skal kunne støtte hende på den rette facon, så hendes selvtillid bygges op på den gode måde.
Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lotta.
Torsdag var der indbrud i Birgit Seloys hus på Lolland. Her stjal tyvene blandt andet to mops hvalpe
Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har i nat fået indleveret en hund, som mangler sine ejere. Kender du hunden
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Hunde, der kommer illegalt ind i landet, er et stigende problem og en god forretning. I aften afdækker Kontant på DR1, hvordan den ulovlige import foregår
Dansk Dyreværn i Aarhus er både et dyreinternat og en hundepension. Her ankommer alle slags hunde med vidt forskellige baggrunde. Hunden.dk tog med en dag på dyreinternatet, hvor de hver dag kæmper for at skabe de bedst mulige livsbetingelser for deres firbenede beboere
Vi har snakket med Dyreværnet om nogle af de hunde, som er svære at komme af med. Her får du historien om PIppi, som endte med at bo hos Dyreværnet i mere end et år
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.