9 skønne labradorhvalpe snart klar til adoption

10-05-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde

Copyright Ridehesten.com

Det var en frygtelig sag, der så dagens lys på Lolland fredag den 13. april, da 21 underernærede hunde blev befriet fra den familie, som ikke havde taget sig ordentligt af dem.

Heldigvis går tingene fremad og de 9 labradorhvalpe, som ikke bare har forbogstavet i navnet til fælles, men også alle er særdeles skønne, er nu ved at være klar til at komme videre i livet. Her bringer vi en lille præsentation af skønhederne og håber, at de snart finde gode hjem, hvor de kan få et godt liv.

For at komme i betragtning til disse ni lækkermåse skal man møde personligt op i Dyreværnets åbningstid og ansøge om adoption af dem senest søndag d. 13. maj 2018 kl. 15:30. Alle ansøgere skal være klar til at byde en hvalp velkommen i hjemmet onsdag d. 16. maj 2018

Det er hvalpenes plejeforældre, der fortæller om hundene:

Lasse

Copyright Ridehesten.com

Lasse er bestemt en af de livlige drenge i kuldet, og han finder enormt stor glæde ved at lege med især sine katte-venner og han har eminente evner som fluefanger. Han kan få lang tid til at gå med at jage fluer, og han er også god til at få fat i dem. Han er en sjov hvalp med stor underholdningsværdi, når man observerer ham, og han drømmer om en familie, der også kan give ham nogle gode, positive udfordringer på trænings-fronten. Måske kunne han ligefrem blive verdens bedste jagt-makker. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lasse.  

 

Laurits

Copyright Ridehesten.com

Laurits er flokkens lille stor-charmør. Han har ofte meget mere travlt med at blive nusset og hænge ud med sine mennesker, end med at lege med sine søskende. Hvis der er nus og kæl i sigte, så kan maden ligefrem blive prioriteret fra, og det er jo usædvanligt for en labrador. Han er dog også glad, livlig og legesyg, som de andre hvalpe, men han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær og sjov, spændende aktivering med sin familie, som muligt. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Laurits.  

 

Lennart

Copyright Ridehesten.com

Lennart er en robust, lille fyr. En rigtig hyggefætter, der er meget kontaktsøgende og søger bekræftelse hos sine mennesker. Hans nysgerrighed på livet fejler dog ikke noget og han er som sådan ikke en forsigtig dreng. Han er bare glad for at være sammen med flok og opleve en masse spændende ting sammen med dem, han knytter sig til. Han ville elske en familie, der ikke er fuldtidsarbejdende, så han har så meget samvær med sin familie, som muligt. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lennart.  

 

Ludvig

Copyright Ridehesten.com

Ludvig er meget lig Leopold i personligheden, med fest, farver og fart over feltet. Han står meget gerne i ledtog med Leopold, når der skal laves narrestreger og skabes lidt gang i gaden. Ludvig er en glad hvalp med mod på det hele, der kræver en familie, der sørger for at han, udover at være familiehund naturligvis, også skal have en overbygning ind over i form af træning. Sportræning/jagttræning kunne være en fantastisk mulighed. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Ludvig.  

 

Leopold

Copyright Ridehesten.com

Leopold oser af gå på mod og livsglæde, og han kan lege med hvad som helst, han støver op på sin vej. Hans opfindsomhed er stor, og han er rigtig god til at finde på narrestreger, så man skal være vaks ved havelågen, med Leopold i nærheden. Fordi han er en hvalp, der elsker at finde på nyt hele tiden, kan man godt forestille sig, at han også hurtigt bliver rastløs. Hans nye familie skal derfor kunne tilbyde ham masser af træning og opgaver, såsom spor- eller jagttræning. På den måde får han brugt sit kønne hoved til noget fornuftigt, så han ikke keder sig og dermed selv finder på skarnstreger, hans familie ikke nødvendigvis bifalder. 

Hans nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Leopold.  

 

Liv

Copyright Ridehesten.com

Liv er, ligesom Luna, en af de absolutte frontløbere i flokken. Indtil videre er der intet, der har holdt Liv tilbage i forhold til nye oplevelser. Hun er frygtløs og modig og imødekommer alt nyt med stor nysgerrighed. Hun er aktiv og kommer til at kræve lige en tand ekstra af sin kommende familie, der skal kunne tilbyde hende lidt mere end ”bare” det rene familieliv. Hun skal  ud til nogen, der også vil udnytte hendes glæde ved og behov for mental stimuli. 

Hendes nye familie skal være aktiv og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Liv.  

 

Luna

Copyright Ridehesten.com

Luna har virkelig smag for livet. Hun er en meget aktiv hvalp, der er nysgerrig på alt, og går gerne forrest, når noget nyt skal undersøges. Hun har endnu ikke været bange for noget, hun er blevet præsenteret for, så hun er absolut en af de modigste piger i flokken. Hun leder efter en familie, der kan tilbyde lidt ekstra, udover det rene familieliv, for Luna vil bruges og har behov for at bruge sit kønne hoved i forbindelse med træning og opgaver. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Luna.  

 

Lilje

Copyright Ridehesten.com

Lilje er en supersød, livlig og meget legesyg pige. Hun minder lidt om Lotta på forsigtighed, hvad angår nye ting. Lilje skal nemlig også lige se det hele lidt an, og er ikke den går forrest i flokken, når de alle er på opdagelse. Hun kræver lidt støtte fra en tålmodig ejer, der kan give hende så mange gode oplevelser så muligt, i hendes tempo, og positivt opmuntre hende til at være lidt mere modig. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lilje.  

 

Lotta

Copyright Ridehesten.com

Lotta er en skøn pige i den forsigtige ende. Hun er meget tænksom, observerende, men også nysgerrig, og skal lige se det hele lidt an. Hun bliver dog modig, når hun har en tålmodig guide ved sin side, så hendes nye familie skal kunne støtte hende på den rette facon, så hendes selvtillid bygges op på den gode måde. 

Hendes nye familie skal være aktive og trænings-mindede og have rigtig god tid til at køre en lille 8-ugers hvalp ind i en hverdag, som er tilpasset Lotta.  

 

Læs også

Seloys hvalpe stjålet

26-08-2022 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der indbrud i Birgit Seloys hus på Lolland. Her stjal tyvene blandt andet to mops hvalpe

Politihund fandt indbrudstyv i træ

24-01-2022 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med

Ejere til hund efterlyses

20-12-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har i nat fået indleveret en hund, som mangler sine ejere. Kender du hunden

Ægtepar bag voldsom misrøgt må fortsat have hund

30-05-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet

Trist sag fra Dyreværnet

05-07-2021 11:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem

Hunde i bil led ikke overlast

10-10-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær

Efterlod hund i bil

12-07-2018 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På trods af utallige opfordringer i alle mulige medier, er det ikke alle, der har forstået pointen

Kampagne skal klæde danskerne på til at købe sundere hunde

23-01-2024 11:19, af Anne Cecilie Sohl

Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred. 

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

En dag på dyreinternatet (video)

18-12-2017 08:31, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dansk Dyreværn i Aarhus er både et dyreinternat og en hundepension. Her ankommer alle slags hunde med vidt forskellige baggrunde. Hunden.dk tog med en dag på dyreinternatet, hvor de hver dag kæmper for at skabe de bedst mulige livsbetingelser for deres firbenede beboere 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet