Lovpligtigt at anmelde påkørsel af hund

06-08-2012 10:05, af Tine Luther
At en hund bliver kørt over er desværre ikke så sjældent. Og heldigvis melder de fleste at de bilister, der påkører hunde, hændelsen. Men desværre sker det ikke altid…
Copyright Ridehesten.com
Påkører man en hund, har man ifølge loven pligt til at standse, hjælpe og melde uheldet. (Illustration: Shutterstock)

I sidste uge mistede en familie i Anbæk ved Hammel i sidste uge der knap to år gamle labrador. Hunden var sluppet ud af familiens have om aftenen ved ti-tiden, og det lykkedes ikke at finde den trods intens søgen. Først næste dag fik familien vished om, hvad der var sket med deres hund. Den var blevet påkørt og lå i græsset i vejsiden. Der var ingen åbne sår at se på hunden – den lå blot med græs ud af munden og er formentlig død af indre kvæstelser. Eftersom den havde græs i munden, er det sandsynligt, at hunden ikke er død ved påkørslen – men at den har ligget og lidt, inden den døde. Hundens ejer, Ina Larsen, bebrejder ikke bilisten uheldet – men hun er forfærdet over, at vedkommende ikke har anmeldt påkørslen. Flere numre at ringe på Påkører man et dyr, har man ifølge færdselslovens §9 pligt til at standse og hjælpe samt kontakte ejerne. Hvis man påkører et dyr, kan man ringe til Dyrenes Beskyttelse på 1812, som hjælper nødstedte dyr. Man kan også ringe til politiet på 114. Når der er tale om påkørsel at netop en hund, er man ifølge hundeloven faktisk forpligtet til at ringe til politiet. Se mere om sagen via linket under billedet til højre. Kilde: soenderborg.lokalavisen.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.