Vi møder Whisky og hans ejer Amanda Madsen i den yderste del af Esbjerg. Der hvor den jyske vestkyst rækker ud mod Fanø og Harwich. Der hvor Svend Wiig Hansens fire hvide mænd spejder mod horisonten i Vesterhavet.
Pt. bor de på en campingplads, hvor Amanda er ved at uddanne sig til receptionist. Det er snart tre år siden, Amanda købte den energiske engelske springer spaniel, som kom til familien i den spæde begyndelse af 2017.
– Jeg har altid haft hund. Før Whisky havde jeg en chihuahua og en puddel. Da chihuahuaen døde, ville jeg gerne have en ny hund til at holde min gamle puddel ved selskab, fortæller Amanda Madsen.
Valget faldt altså på whisky, som straks viste sig at være en glad og god hund, som dog havde nogle udfordringer.
– Det var desværre ikke verdens bedste opdrættere, jeg havde købt ham hos. Det viste sig, at han var bange for mennesker og for sin egen skygge, så jeg gik i gang med at træne ham op, husker hun.
Efter noget tid begyndte Whiskys ben at blive skæve og deforme.
– Jeg kan huske, at jeg blev forskrækket, men jeg tog til dyrlæge med ham. Dyrlægen fortalte, at det kunne skyldes fejlernæring på hvalpestadiet. Whisky fik skinner på benene, og det endte med, at de rettede sig ud.
– Og så var vi ellers klar til at erobre hele verden sammen, troede jeg, men jeg skulle blive rigtig meget klogere, fortæller hun, mens Whisky ihærdigt forsøger at hoppe op i hendes skød.
Vi har tidligere skrevet om racen, turnspit dog. Nu har vi været i kontakt med et walisisk museum, der faktisk har et udstoppet eksemplar af racen. Læs om den her
Husker du Whisky, som vi skrev om for et års tid siden? Her får du en opdatering på den uheldige hund
Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?