Heltehunden Whisky med de ni liv: Afsnit 5: Angst og behandling

18-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Havde det været min gamle puddel på 10 år, havde jeg ikke brugt så mange penge på operationer, men jeg følte, at han skulle have en chance i livet, fortæller Amanda Madsen.

Ej heller, hvis det havde været cancer, havde hun valgt at bruge så mange penge.

– Hvis Whisky havde haft kræft, havde han fået lov at leve, så længe han ikke havde smerter. Jeg har mistet flere hunde på grund af kræft, og jeg vil ikke byde min hund at forlænge livet bare fordi jeg har svært ved at sige farvel, men Whisky er jo bare så ung, og noget i mig sagde bare, at han nok skulle komme over sine vanskeligheder, siger hun.

Men for Amanda er Whisky også meget mere end en hund. Han har været hendes redning ud af et langt forløb med svære angstanfald.

– Jeg har en fortid med mange år som mobbeoffer, og det har sat sig som angst i mig. Da jeg havde det værst, kunne jeg ikke handle ind. Jeg var simpelthen bange for andre mennesker. Skulle jeg handle ind, sørgede jeg for at gøre det på tidspunkter, hvor der ikke var så mange andre i butikkerne. Kom der så alligevel nogen ind i butikken, kastede jeg kurven fra mig og løb ud igen, husker hun og fortsætter:

– Da jeg fik Whisky var han også bange for mennesker, og det blev min opgave at vise ham, at andre mennesker ikke var farlige. Jeg ville jo have, at han skulle have det godt og have det bedste ud af verden. Så selvom jeg var pissebange og angst, så lod jeg som om, det var ok at være ude, for at gøre ham tryg ved det.

Amanda har selv trænet Whisky til at blive den hund, han er i dag. Hun har hele tiden brugt sin intuition, og stolet på, at hun gjorde det rigtige ved at træne Whisky i små skridt.

Og noget tyder på, at hun har fat i noget rigtigt, for det er svært at finde en gladere og venligere hund end Whisky, som dog ikke har den store tålmodighed til at sidde og lytte til sin ejer blive interviewet.

– Det har været dyrt, men jeg fortryder ikke, at jeg har brugt så mange penge på Whisky. Det har ganske enkelt været det hele værd. Han er jo en glad og dejlig hund. Nu skal vi bare træne ham i ikke at være så morsyg, siger Amanda Madsen og griner.

Du kan følge Amanda og Whisky her

 

Læs også

Whisky, en britisk turnspit dog

03-08-2021 12:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har tidligere skrevet om racen, turnspit dog. Nu har vi været i kontakt med et walisisk museum, der faktisk har et udstoppet eksemplar af racen. Læs om den her

Whisky er i topform igen

31-07-2020 12:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Husker du Whisky, som vi skrev om for et års tid siden? Her får du en opdatering på den uheldige hund

Heltehunden Whisky med de ni liv: Afsnit 4: Heltehunden

17-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.